Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeOtestovali jsme Bluboo Picasso: levný a povedený pětipalec

Otestovali jsme Bluboo Picasso: levný a povedený pětipalec

V redakci jsme pro vás otestovali Bluboo Picasso – na první pohled elegantní pětipalcový smartphone s designovým slitinovým rámečkem a netradičně zpracovaným zadním krytem. Na druhý pohled si všimneme přisvětlovací LED blesk vedle přední kamery, která dává najevo, že se telefon řadí do kategorie „selfie friendly“. Je to tak, přední čočka snímá v rozlišení 8 Mpix a v kombinaci s LED bleskem výrobce slibuje výbornou kvalitu snímků i za zhoršených světelných podmínek.

Výrobce Bluboo není v našich končinách příliš známý. Ve svém portfoliu má pouze několik zařízení, o některých jsme vás již informovali. Model Picasso je designově velmi podobný modelu Xtouch, oproti němu však cílí na jinou skupinu uživatelů. Picasso nabízí nižší (avšak dostatečný) výkon za méně peněz. Jaká bude realita, teprve uvidíme.

Obsah balení a vzhled

Čínských smartphonů jsme v redakci otestovali nemalé množství, Bluboo však na balení Picasso šetřil opravdu citelně. Jeho balení je prozatím nejvíce low cost, s jakým jsme se doposud setkali.

P1170859

Modrá krabička je velmi obyčejná. Prakticky chybí jakékoliv vyztužení či polstrování. Na přední straně je nepřehledný nápis Picasso, na zadní výčet základních vlastností.

Uvnitř krabičky kromě samotného telefonu najdete 600 mAh USB adaptér, USB datový kabel a rychlou uživatelskou příručku se základními informacemi o OS v angličtině. Telefon je alespoň zabalen v mléčném obalu, nicméně absence jakéhokoliv polstrování nebo vyztužení krabičky hodnotíme spíše negativně. Přeci jen z Číny je to dlouhá  vzdálenost a možnost poškození takto nechráněného telefonu je poměrně velká.

P1170862

Picasso nám do redakce zaslal jeden z největších asijských e-shopů Gearbest.com, který jej nabízí v modré, bílé a champagne barvě. Na produktových fotografiích je telefon i v dalších barvách, ty však zatím dostupné nejsou.

P1170879

Nám dorazila temně modrá varianta, která má stejně barevnou přední i zadní stranu telefonu. Kolem 5″ displeje, který je chráněn nalepenou folií (náhradní výrobce bohužel nepřibalil), je klasický černý rámeček, se kterým se setkáváme prakticky u všech čínských telefonů. Nad displejem se nachází sluchátko, senzor okolního osvětlení, senzor přiblížení, přední čočka fotoaparátu a již zmiňovaný LED blesk. V levém horním rohu se nenápadně ukrývá notifikační LED (palec nahoru za ni). Pod displejem je pouze volná plocha, telefon má tlačítka softwarová.

P1170868

Tělo telefonu obepíná elegantní stříbrný rámeček ze slitiny. Na horní hraně je umístěn mikrofon a 3,5 mm jack. Levý bok je zcela prázdný, na pravém boku najdeme zapínací tlačítko a ovládání hlasitosti. Na spodní hraně se uprostřed nachází micro USB zdířka, po obou stranách kolem ní jsou stereo reproduktory.

P1170864

Strukturovaná záda telefonu se Bluboo velmi povedly. Jsou pokryta trojúhelníky s různě běžícím vroubkováním, které při pohledu z každého úhlu hází jiné odlesky a stíny. Mnohé potěší i fakt, že zadní kryt lze sundat a vyměnit z a jiný. Každý den tak můžete zvolit barvu dle své nálady. Telefon zezadu vypadá originálně. V levém horním rohu se nachází čočka zadního fotoaparátu a duální LED blesk.

P1170871

Pod krytem je uložena vyjímatelná 2 500 mAh baterie, dvojice slotů na micro SIM karty a slot na microSD kartu.

P1170876

Zpracování je s ohledem na nízkou cenu telefonu velmi dobré. Nikde nic nevrže, telefon a zadní kryt dokonale lícují. Jedinou výtku máme k zadnímu krytu – při jeho nacvakávání zpět jsme s krytem chvíli zápolili. Nejsnazší cestou se ukázalo nacvakávat kryt od zhora dolů. Nikde nejsou ostré hrany a telefon dobře padne do ruky.

Specifikace

Telefon pohání čtyřjádrový MediaTek procesor MTK6580 o taktu jader 1,3 GHz. Tomu sekunduje GPU Mali-400MP a 2 GB RAM. Pro data a dokumenty je k dispozici 16 GB interní paměť (po spuštění telefonu je k dispozici 12,26 GB), kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet až o 64 GB.

Screenshot_2016-04-26-17-29-55 Screenshot_2016-04-26-17-30-07 Screenshot_2016-04-26-17-30-15

Plastové tělo o rozměrech 142 x 70 x 8,2 mm obepíná stříbrný slitinový rámeček. Displej výrobce zvolil 5″ IPS s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Telefonu nechybí 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 nebo GPS + A-GPS. Co však telefonu chybí, jsou LTE sítě. Tělo telefonu není unibody, zdířky pro SIM/paměťovou kartu tudíž nejsou sdílené.

Přední i zadní kamera snímá v 8Mpix rozlišení (maximální rozlišení 3264 x 2448 bodů při poměru stran 4:3), přední přisvětluje jedna LED, zadní dokonce 2 LED. Zadní kamera má navíc autofocus. Energii telefonu dodává vyměnitelná 2 500 mAh baterie.

Screenshot_2016-04-26-15-40-37

Operační systém Android 5.1 (Bluboo slibuje aktualizaci na verzi 6.0 co nejdříve) má vlastní lehkou grafickou nástavbu s osmi různými motivy.

Dojmy a postřehy z používání

Telefon výborně padne do ruky. Už jsme si docela odvykli na menší displeje než „tradiční“ 5,5″, takže jsme byli příjemně překvapeni, jak snadno šel telefon jednou rukou ovládat. Svůj podíl na tom má podíl i absence ostrých hran. Konstrukčně je telefon velmi povedený, vše perfektně lícuje a nikde nic nevrže, včetně zadního vyměnitelného krytu. Pozitivní je i možnost výměny nezabudované 2 500 mAh baterie ve chvíli, kdy se baterie vybije a vy potřebujete ještě fungovat.

Když jsme nakousli baterii, není to bohužel žádná sláva. Při běžném používání baterka vydrží s odřenýma ušima jeden den. Pokud budete častěji volat nebo brouzdat po internetu, tak i méně. Na hraní her raději zapomeňte, tedy pokud nebudete mít po ruce adaptér. Pozitivní však bylo, že jsme po dobu používání telefonu nezaznamenali při jeho vytížení zahřívání baterky nebo telefonu samotného.

Screenshot_2016-04-26-15-39-54 Screenshot_2016-04-26-18-19-45

Android 5.1 (v CZ i SK jazyce) s vlastní grafickou nástavbou a velkým množstvím témat a tapet je dobře odladěný. Po dobu testu nám telefon ani jednou nezamrznul nebo se sám nerestartoval. Díky velkému množství tapet a témat si můžete střídat vzhled UI dle vaší aktuální nálady, podobně jako zadní vyměnitelný kryt. Prakticky ihned po zapnutí telefonu nám přišla OTA aktualizace, takže výrobce na systému očividně dále pracuje a ladí jej. Bluboo slibuje i aktualizaci na Android 6.0 v jedné z brzkých aktualizací. K radosti většiny uživatelů si Bluboo odpustil balast ve formě předinstalovaných aplikací. Telefon si tak můžete zaneřádit a zpomalit sami podle své libosti.

Screenshot_2016-04-26-15-34-49 Screenshot_2016-04-26-15-40-55

Ihned po zapnutí telefon má uživatel k dispozici 12,37 GB místa. Paměť lze pomocí MicroSD karty rozšířit až o 64 GB. Bluboo Picasso nemá unibody tělo, takže nemá ani šuplík pro paměťovou kartu sdíleny se SIM kartou. Všechny sloty jsou umístěné nad baterií pod zadním krytem, uživatel tak může aktivně používat obě SIM a paměťovou kartu zároveň.

P1170881

5″ IPS displej s HD rozlišením poskytuje dostatečně kvalitní obraz, také pozorovací úhly hodnotíme kladně. Nikde jsme nepozorovali barevné nestálosti nebo tendence nádechu displeje do žluté či růžové barvy, jak tomu u telefonů nižší střední třídy občas bývá. Regulace intenzity podsvícení by mohla mít trochu větší rozsah na obě strany – ve tmě by mohl displej méně svítit, na ostrém slunci naopak o něco více. Výrobce displej automaticky opatřuje krycí fólií (náhradní v balení bohužel není), pod kterou jsme ale měli drobné prachové částice.

U příjmu signálu jsme nepozorovali žádné anomálie nebo problémy s připojováním se na jednotlivé buňky. Také přenos hovoru byl vždy bez problému, pouze odfiltrování okolního ruchu by mohlo fungovat o trochu lépe. Co nám však chybělo, je podpora LTE. Přeci jen pomalejší HSPA+ je oproti LTE dnes už někde jinde.

Výkon v benchmarku AnTuTu

Ani u Bluboo Picasso jsme si nemohli odpustit srovnávací benchamark v populárním AnTuTu. Jak si telefon vedl, ilustruje následující obrázek.

Screenshot_2016-04-26-18-09-51

Fotoaparát

Ačkoliv disponuje Picasso dvěma fotoaparáty s rozlišením 8 Mpix, nedá se zdaleka říct, že by oba fotily stejně kvalitně. Zadní fotoaparát na rozdíl od předního disponuje alespoň automatickým zaostřováním, které bohužel nepatří mezi nejrychlejší. Na druhou stranu jsme už měli v redakci telefony, které ostřily o poznání hůře. Ani duální přisvětlovací LED nepřidává příliš kvality navíc. Zatímco v interiéru ještě jakš takš stačí, venku osvítí prostor zhruba na 2 metry, dále je to už hodně špatné.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/bluboo foto/“/]

Přední fotoaparát je na tom hůře. Absence automatického ostření poměrně odporuje jeho zamýšlenému používání – focení populárních selfie. Obraz je poměrně neostrý, při použití funkce vyhlazení tváře dojde k násobení rozmazání, čímž se tato funkce stává více méně nepoužitelnou. Nezachraňuje to ani slabá LED, ze které jsme původně měli u přední kamery radost. Škoda, na druhou stranu buďme realisté, na telefon za 70 dolarů stále v celku slušný výkon.

IMG_20160426_173339

Výše uvedená fotografie byla vyfocena přední kamerou za soumraku s vynucenou přední LED bez osvětlení místnosti.

Závěrem

Bluboo Picasso nás zprvu nadchnul, pak trochu zakulhal. Papírově a před zapnutím nás uchvátilo rozlišení přední kamery a její přisvětlovací LED. Při používání jsme zjistili, že to zase taková sláva není, což nám ale příliš nevadilo. V 99,9% případů stejně většinou používáme pouze zadní kameru a od telefonu za 70 dolarů neočekáváme kvalitu kompaktu či zrcadlovky.

Systém telefonu je dobře odladěný, byť tu a tam měl své slabší chvilky a akci chvíli zpracovával. Osobně dáváme přednost telefonům s minimálně 3 GB RAM a 8jádrovým procesorem. Na druhou stranu, těžko se budeme s takovýmto telefonem dostávat na stejnou cenovou hladinu, v jaké se pohybuje Bluboo Picasso. Velmi pozitivně hodnotíme, že Bluboo do telefonu nepřibalil žádný zbytečný balast v podobě nepotřebných aplikací, jak to dělají někteří přední výrobci.

P1170881

Musíme však vyzdvihnout celkovou manipulaci a ovládání telefonu, kde díky jeho menším rozměrům, neostrým hranám a menšímu displeji se Picasso ovládá opravdu příjemně. Není problém bez přehmatu jedním prstem dosáhnout kdekoliv po displeji, při ovládání jednou rukou nejste prakticky nijak omezování (samozřejmě také záleží na velikosti vašich rukou, kde výhodu budou mít ti s lopatami).

Suma sumárum nás Bluboo Picasso nakonec příjemně překvapil. V podobné cenové hladině budete jen těžko hledat telefon nabízející lepší poměr ceny a výkonu.

Pokud vás Picasso zaujal, neváhejte a objednávejte jej na e-shopu Gearbest.com, který jej nabízí v modré, bílé a champagne barvě za velmi příjemnou cenu 69,99 dolaru (v přepočtu 2 000 Kč včetně DPH). Doprava je z Gearbestu zdarma.

gearbest1

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

3 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře