Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeOn Off ? Jak vypadá minimalistická logická hra?

On Off ? Jak vypadá minimalistická logická hra?

Jak daleko můžete zajít s jednoduchostí provedení hry, aby byla stále dobrá? Zřejmě docela dost daleko. Přinejmenším můžete zjednodušit grafiku tak, že vlastně žádnou grafiku jako takovou nepotřebujete.

Aby byla hra dobrá, musí mít chytře navržený design ? a jedním z nejlepších kandidátů na dobrý design při minimálních grafických nárocích jsou logické hry. Jen si vzpomeňte na Rubikovu kostku ? jsou to jenom samé čtverečky vyplněné barvou. Nic víc. A jak legendární hračka to byla!

On Off je hra, která trochu připomíná Rubikovu kostku rozbalenou do plochy. Design levelů je zcela prostý: Na ploše jsou barevné čtverečky, tvořící čáry, pásy a plochy. Každý pás můžete posouvat sem a tam a tím přerovnávat barevné kostky. Funguje to jako klasická rotace, kostka, která vyjede za hranu pásu, se objeví na jeho druhém konci. Jediné omezení je v případě, že v pásu máte nějaké černé kostky ? ty posun zastaví, ty nelze vysunout mimo pás. Jsou to zkrátka protivy!

On Off

Na okrajích máte malé barevné proužky, které jsou buď prázdné (Off) a nebo vyplněné (On). Na počátku jsou proužky prázdné ? a vy je máte vyplnit tak, že proužky propojíte pomocí kostiček odpovídající barvy. Puzzle je vyřešen tehdy, když všechny proužky propojíte a sepnete.

A to je, dámy a pánové, všechno. Nic více! Ve hře vás čeká na 220 levelů, z nichž ale jenom 40 jednoduchých máte k dispozici zdarma. Další balíčky si přikupujete extra. Celkem si můžete koupit tři packy, každý má 3 světy po dvaceti levelech (tedy 60 levelů na pack). Nutno podotknout, že většině nenáročných hráčů pro vyzkoušení postačí jenom základní sety, které už i tak jsou relativně náročné. (Appstore říká, že jich je 240, ale já se jich nějak nemůžu dopočítat: Celkem můžete mít 11 světů po 20 levelech, což je 220, ne 240.)

Variabilita levelů je docela podivuhodná ? někdy řešíte jakousi šílenou nudli, jindy máte velkou plochu, vyžadující komplikované kombinace, jindy zase tak málo možností, že si říkáte, že tohle prostě nejde vyřešit. Někdy máte před sebou složité tvary, které vedou k hodně komplexním sériím rotací. Velikost a tvar levelů znamená, že pokaždé před sebou máte jiný problém, někdy jde o trpělivost, kdy jenom dokolečka opakujete stejnou kombinaci pohybů, jindy vyžadují kreativní řešení.

On Off

Určitým plusem je také to, že díky triviální grafice je hra opravdu maličká ? pouze 3,5 MB. Na druhou stranu mi právě grafika přijde ošklivá, až odpuzující. Moderní superjednoduchý design, využívající minimum barev, mi přijde ošklivý. Ocenil bych kapku propracovanější provedení, i když… no… tohle je prý moderní. Já z něj ale nadšený nejsem.

Pokud velmi jednoduchou grafiku snesete, můžete si vychutnat chytrou a náročnou logickou hru. Dolar za 60 levelů také není nijak přehnaná cena, zvláště když vezeme v úvahu, že prvních 40 levelů máte zadarmo. Tak proč tuhle hru nevyzkoušet?

Hodnocení: 7/10

Verdikt:

Extrémně jednoduchá, ale chytlavá hra s naprosto minimální grafikou, herními mechanismy ? a přesto je značně náročná.

Co se mi líbilo:

  • Jednoduché herní mechanismy
  • Řada puzzlů je opravdu náročná
  • Dva první herní světy jsou zdarma

Co se mi nelíbilo:

  • Balíčky s těžšími puzzly si musíte dokupovat
  • Grafika je opravdu ultrajednoduchá

Aplikace je zdarma. Balíčky puzzlů Medium, Hard a Ulimate se prodávají po 0,99 USD každý.

Aplikace se dá stáhnout odsud

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/onoff123/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře