Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeOkénko do historie: první Android z roku 2006

Okénko do historie: první Android z roku 2006

V posledních dnech probíhá ostře sledovaný soudní spor mezi technologickými obry Google a Oracle. V celém sporu nejde o nic jiného, nežli o patenty, které jsou svázané s mobilní platformou Android.

Oracle tvrdí, že Google záměrně zneužívá technologii, na kterou nemá nárok  Javu, a že úmyslně pošlapává jeho práva duševního vlastnictví. V celém sporu jde o hodně. Bez nadsázky lze říct, že započal skutečný symbolický boj o Android.

V průběhu soudního jednání se mimo jiné dostaly na světlo obrázky zamýšleného telefonu Googlu z roku 2006. Přístroj vypadal úplně jinak, než první oficiální mobil s Androidem T-Mobile G1 (Dream), který se začal prodávat o dva roky později.

Průkopnické zařízení kopírovalo věrně vzhled tehdy prodávaných přístrojů s operačním systémem Blackberry. Pod jeho nevelkým displejem s HVGA rozlišením 320 × 240 pixelů se měla nacházet hardwarová QWERTY klávesnice. Google plánoval nasazení ARMv9 procesoru taktovaného na frekvenci nejméně 200 MHz, 64 MB operační paměti a mini SD slotu (ano mini, nikoli micro). Zadní kamera se měla honosit rozlišením dva megapixely.

O dva dny později se na stránkách zahraničního serveru The Verge objevily obrázky, na kterých můžeme vidět, jak měl původně systém Android vypadat.

Autorem snímků je vývojář Steven Troughton-Smith, kterému se dostalo do rukou první referenční zařízení Googlu známé jako Sooner. Běželo na něm sestavení htc-2065.0.8.0.0 z května roku 2007.

Jak můžete sami vidět, domovská obrazovka vypadala úplně jinak, než jak ji známe z dnešních robotických smartphonů. Na hlavní stránce se nacházely velké analogové hodiny a vysouvací menu.

 

Steven Troughton-Smith si stejně jako my myslí, že původní Android byl navržen pro zcela jiný typ zařízení, ale Google zavčas přehodil výhybku. To, co vidíme na obrázcích, je v perfektní harmonii s tehdy oblíbeným světem Symbianu a Blackberry.

Vše se o sto osmdesát stupňů otočilo již zanedlouho, konkrétně 9. ledna 2007, kdy Steve Jobs na svoji Keynote na Macworldu při představení iPhonu řekl: ?Toto je den, na který jsem se těšil dva a půl roku. Vždy jednou za čas přijde revoluční produkt, který změní všechno.?

Zatímco Ballmer z Microsoftu se iPhonu v rozhovoru pro CNBC-TV vysmál, vedení v Googlu pochopilo, že takhle jablečná placka s velkým dotykovým displejem změní vše od základů, a tak tlačilo na vývojáře, aby v co nejkratším možném čase přinesli do obchodů zařízení, které bude stavět na podobných principech

Dále už je to známá písnička. iPhone trhal rekordy, Android se slibně rozjížděl a prodeje zařízení Windows Mobile nezadržitelně padaly.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Google Sooner/“/]

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře