Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyObchod Googlu nabízel nebezpečné aplikace, stáhly si je miliony lidí

Obchod Googlu nabízel nebezpečné aplikace, stáhly si je miliony lidí

V obchodě Google Play se nacházely zavirované aplikace. Podle dostupných informací obsahovaly sofistikovaný adware, který negativně ovlivňoval chod smartphonů a tabletů až po dobu několika týdnů. Vyplývá to ze zprávy antivirové společnosti Avast.

Nebezpečné aplikace pocházely od ruských autorů a určené byly zejména uživatelům v postsovětských republikách. Jednou z populárních infikovaných aplikací byla kartová hra Durak. Počet stažení tohoto titulu se pohyboval mezi pěti až deseti miliony. Dalšími často stahovanými aplikacemi, v nichž se Adware podařilo odhalit, byly Russian History a IQ Test.

Podle zjištění Avastu se infekce adwarem na mobilních zařízeních neprojevovala okamžitě. Vir svou existenci před uživatelem několik dní skrýval. Až následně na displeji smartphonů začal zobrazovat falešné zprávy, které uživatele přesměrovaly na potenciálně nebezpečné weby a aplikace založené na podvodech s prémiovými SMS zprávami.

Google na upozornění antivirové společnosti rychle zareagoval a výše uvedené tituly z obchodu Play odstranil. Avast nicméně upozorňuje, že škodlivých aplikací může být v populárním katalogu mnohem více.

Durak-game-GPZdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře