Středa, 17 dubna, 2024
DomůNovinkyO2 využívá nové frekvenční bloky a má nejrychlejší mobilní internet v Praze

O2 využívá nové frekvenční bloky a má nejrychlejší mobilní internet v Praze

Operátor nadále vylepšuje svou mobilní síť LTE. V posledních měsících postavil řadu nových vysílačů, navýšil kapacitu sítě a využívá více kapacitních vrstev najednou.  „Rychlost mobilní sítě pravidelně měříme našimi měřícími vozy za reálného provozu. Červencové výsledky ukazují, že průměrná rychlost LTE v Praze vrostla od začátku roku o třetinu a stali jsme se tak nejrychlejším operátorem v Praze,“ uvádí O2.

K navýšení rychlosti došlo i díky tzv. refarmingu, tedy přeskupení frekvenčních bloků v pásmu 1800 MHz,“ popisuje ředitel Komerční divize O2 Jindřich Fremuth. Díky většímu souvislému bloku kmitočtů, který operátor získal výměnou udělených frekvencí v pásmu 1800 MHz s jinými operátory, tak může nabídnout vyšší kapacitu a rychlost v síti.

O2 v posledních letech investuje miliardy korun do technického rozvoje sítě i do nákupu frekvencí. Naposledy firma vydražila blok 40 MHz za 203 milionů korun v nedávno skončené aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz. „Tyto kroky nám umožní nabízet nové datové služby i zrychlovat ty stávající pro naše současné zákazníky. Vydražené spektrum chceme využít především pro budování sítí páté generace a pro další rozvoj bezdrátového vysokorychlostního internetu pro domácnosti. Díky technologii WTTx budeme schopni přinést rychlejší internet i do domácností připojených pomocí bezdrátové technologie Internet Air,“ dodává Fremuth.

Síť LTE od O2 zajišťuje v ČR 5329 vysílačů, z toho 635 jich je v Praze a 220 v Brně. V obou městech O2 využívá také spojení více pásem, tzv. 2CC a 3CC, díky kterému je možné dosáhnou řádově vyšších rychlostí připojení a vyšší kapacitu sítě.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře