Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyO2 se připravuje na příchod technologie 5G

O2 se připravuje na příchod technologie 5G

Naše operátorská dvojka se chystá na očekávaný příchod mobilní sítě páté generace, neboli 5G. Ta by podle prvních očekávání měla přinést až padesátkrát vyšší rychlost stahování než sítě čtvrté generace a také rychlejší odezvu. O2 se aktuálně zapojuje do několika pracovních skupin na evropské úrovni. Prioritou pro následující dva roky je dokončení výstavby LTE, revize dostupnosti této technologie a zahušťování celé země. Od roku 2017 pak začne firma reálně pracovat na příchodu 5G.

Očekává se, že technologie 5G umožní masivní rozvoj oblastí, které v současné chvíli vznikají. Jedním z příkladů je internet věcí, například rozvoj car-to-car komunikace důležité pro samořídící vozy. „V O2 jsme sestavili speciální tým odborníků. Jako technologický průkopník se společně s našimi dodavateli chceme podílet na tvorbě standardizace pro 5G, která v současné chvíli vzniká,“ popisuje Jan Čornej, šéf projektové kanceláře v O2. „Dostavba LTE pro nás samozřejmě zůstává prioritou. V příštím roce chceme dokončit venkovní pokrytí a zároveň začneme zahušťovat síť, aby byl signál lépe dostupný i uvnitř budov,“ dodává.

V současnosti O2 pokrývá technologií LTE zhruba 80 procent území České republiky. Do konce roku 2016 to bude již 99 procent. Postupně se nyní firma soustředí za zahušťování celého území. Aktuálně například na dálničních tazích. Operátor k rozvoji LTE sítě využívá především frekvenčního pásma 800 MHz.

Zároveň s pokračující výstavbou sítě LTE se tým odborníků v O2 začne soustředit na vývoj technologie 5G. Pro testovací provoz sítě 5G bude pravděpodobně dostačující využití stávajících frekvencí, pro komerční spuštění budou kromě nových kmitočtových pásem potřeba také nová zařízení s podporou této technologie.

3g-630x252

Zdroj: O2TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. K cemu?! 4G bohate staci, ani to clovek nevyuzije, nebot by byl po par minutach sledovani 4k videa diky FUP odkazan na rychlost dialupu a nepodival se ani na mail…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře