Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyO2 opět zvýšilo svůj zisk, který plánuje vyplatit svým akcionářům

O2 opět zvýšilo svůj zisk, který plánuje vyplatit svým akcionářům

O2 dnes oznámilo své provozní a finanční výsledky za první tři čtvrtletí roku 2015. V něm operátor meziročně zvýšil svoji ziskovost na úrovni EBITDA o 30 % na 7,517 miliardy korun a čistý zisk o 49 % na 3,727 miliardy korun. I nadále zůstávají klíčovou oblastí růstu mobilní data, O2 TV a O2 Slovakia.

Celkový počet mobilních zákazníků dosáhl ke konci září 2015 výše 4 910 000. Smluvní služby využívalo 3 248 000 zákazníků, což představuje dvě třetiny všech mobilních zákazníků. V oblasti předplacených služeb došlo k meziročnímu poklesu o 6,2 % na 1 662 000 zákazníků. Průměrný měsíční výnos na zákazníka (ARPU) činil v prvních devíti měsících 287 Kč, ve třetím čtvrtletí ale stoupl na 293 Kč.

Meziročně vzrostl také počet telefonů, které jsou zařazeny do kategorie chytrých zařízení. Jejich podíl v síti O2 vzrostl ve třetím čtvrtletí na 46 %. V posledním čtvrtletí byl téměř každý prodaný chytrý telefon s podporou technologie LTE. Mobilnímu světu jednoznačně dominují operační systémy Android a iOS, přičemž jasný prim v O2 hraje s podílem 75 % právě Android. Dlouhodobě se zvyšuje i poptávka po mobilním internetu. Ten používá 1,5 milionu zákazníků. Za prvních devět měsíců přitom datový provoz meziročně vzrostl o 58 %.

Počet domácností, které využívají digitální televizi O2 TV nebo pevný internet nadále vykazuje pozitivní trend. Počet zákazníků O2 TV dosáhl výše 193 tisíc, což je meziročně o 8 % více. Aplikace O2 TV, která umožňuje sledovat televizní kanály také na přenosných zařízeních, pak eviduje téměř 450 tisíc stažení. Pevný internet od O2 využívalo k 30. září 796 tisíc zákazníků. Jejich podíl s technologií VDSL přitom vzrostl na více než 50 % a dosáhl 412 tisíc.

„Jsem rád, že se loajalita našich zákazníků udržela na historicky nejvyšší úrovni a výše jejich průměrné útraty se stabilizovala, přestože cena mobilního volání na trhu klesla o čtvrtinu. To potvrzuje, že naši zákazníci naší nabídce věří, vidí v ní hodnotu a objednávají si další služby,“ říká předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

V rámci dividendové politiky zamýšlí představenstvo O2 navrhovat výplatu 90 % až 110 % čistého zisku. S ohledem na celoroční výhled čistého zisku i novou dividendovou politiku, nabízejí akcie O2 v současné době dividendový výnos ve výši zhruba 7 %, což je výrazně více než medián dividendového výnosu v zemích střední a východní Evropy pro rok 2015.

„Kromě výplaty dividendy se vracíme k myšlence odkupu vlastních akcií,“ doplňuje Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel společnosti a pokračuje: „Odkup plánujeme znovu zahájit v lednu 2016. V příštích pěti letech chceme akcie nakoupit až do výše 10 % celkového počtu kmenových akcií nebo až do objemu 8 mld. Kč.“ Tomáš Kouřil rovněž přidává komentář ke kapitálové struktuře a cílovému zadlužení: „O2 využije příznivých podmínek na trhu pro refinancování svého stávajícího dluhu a jeho potenciálnímu navýšení až na úroveň 1,5 násobku čistého dluhu vůči provoznímu zisku EBITDA.“

Zdroj: TZ O2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře