Středa, 8 května, 2024
DomůNovinkyNový šéf Nokie: Mobilní telefony už vyrábět nebudeme

Nový šéf Nokie: Mobilní telefony už vyrábět nebudeme

Kdysi největší výrobce mobilních telefonů Nokia končí. Definitivně. Finská firma se nyní zaměří na síťová zařízení, mapové služby a technologický vývoj. O návratu k výrobě telefonů pro koncové zákazníky zatím neuvažuje. Uvedl to nový šéf Nokie Rajeev Suri.

Nokia byla symbolem masového nástupu mobilních telefonů především v prvním desetiletí nového tisíciletí. Typy telefonu 5110 a 3310 byly doslova kultovní a měly je desetitisíce lidí.

Firma však zaspala nástup chytrých telefonů, kde začal dominovat iPhone a modely s Androidem. Poslední roky se Nokia trápila, zkoušela různé terapie včetně výroby modelů Lumia s Windows Phone. Ale ani to nezabralo. Letos tak společnost dokončila prodej svojí divize výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu za 5,44 miliardy eur, v přepočtu zhruba 150 miliard korun.

Kromě výroby mobilních telefonů Microsoft získal i licence a portfolio patentů Nokie. Finský výrobce se nyní hlavně zaměří na oblast telekomunikačních zařízení, tedy například na prodej techniky pro mobilní operátory. Nokii se daří i v oblasti mapových podkladů. Ve třetím čtvrtletí jí vzrostl čistý zisk na 747 milionů eur a tržby stouply na 3,3 miliardy eur.

Smartphony s modrým logem Nokia definitivně vydechly naposled 11. listopadu, kdy Microsoft uvedl nový model Lumia 535. V tuto chvíli situace vypadá tak, že už žádný nový telefon Nokia na trh nikdy nepřijde.

nokia-rajeev-suri-574x322

Zdroj:PhoneArena

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře