Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyNový ostravský superpočítač zatím nemá jméno. V provozu bude příští rok

Nový ostravský superpočítač zatím nemá jméno. V provozu bude příští rok

Na Technické univerzitě v Ostravě byla podepsána smlouva na dodávku nového superpočítače pro národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Nabídne teoretický výkon přesahující 800 teraflopů za sekundu, bude tedy více než osmkrát výkonnější než jeho předchůdce Anselm, který byl spuštěn v roce 2013. Termín dodání nového stroje je duben příštího roku.

V náročném soutěžním dialogu, jehož vítězem se stala firma Atos, byl kladen důraz nejen na cenu, ale také na použití nejvyspělejších momentálně dostupných technologií. Čeští vědci díky tomu získají přístup k nejmodernější generaci procesorů společnosti Intel a také k nejvýkonnějším grafickým akcelerátorům od firmy Nvidia.

„Poptávka českých vědců po výpočetních zdrojích převyšuje naši momentální dostupnou kapacitu zhruba o 100 %. Dodaný superpočítač navýší naše kapacity a pomůže nám tento problém řešit. Čeští vědci současně dostanou k dispozici stroj s nejmodernějšími technologiemi, což jim umožní si tyto technologie osvojit a držet tak krok se světem,“ vysvětlil Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

V Ostravě počítají vědci z českých univerzit i prestižních vědeckých center. Výkon superpočítačů je využit z více než 50 % na vývoj nových materiálů a léků, ale také na biovědy, inženýrské úlohy, astrofyziku a celou řadu dalších vědních oborů.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře