Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyNovartis pomůže Googlu vyrobit chytré kontaktní čočky pro diabetiky, které budou sledovat...

Novartis pomůže Googlu vyrobit chytré kontaktní čočky pro diabetiky, které budou sledovat cukr v krvi

Společnosti Google a Novartis oznámily uzavření smlouvy o spolupráci na vývoji a výrobě kontaktních čoček, které budou sledovat stav glukózy diabetiků v krvi. Projekt, který vznikl v laboratořích Google X, si klade za cíl nahradit všechny současné testy, při nichž se určuje hladina cukru z kapky krve.

Chytrá čočka vypadá na první pohled jako obyčejná kontaktní čočka. Vložená elektronika nezakrývá vidění, protože leží mimo zornici a duhovku a je umístěna mezi dvě vrstvy měkkého materiálu, který se používá pro výrobu běžných kontaktních čoček. Data získaná ze slz se mají bezdrátově přenášet do různých zařízení, včetně smartphonů a tabletů, kde se zpřístupní v přehledné formě diabetikům i jejich lékařům.

„Naše společnost je ohledně spolupráce s Novartis nadšená. Chceme využít nejnovější technologii v miniaturizaci elektroniky, která pomůže vylepšit kvalitu života miliónům lidí,“ uvedl Sergej Brin z Googlu.

Protože nasazování a snímání kontaktních čoček není pohodlné, zabývají se obě společnosti tím, zdali by nebylo lepší je implementovat přímo do očí. Vize je taková, že čočka by kromě sledování stavu glukózy v krvi  – za pomoci speciálních aplikací, mohla také pomáhat lidem se zrakovým postižením.

Hand holding

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře