Úterý, 11 června, 2024
DomůNovinkyNokia prodala německým automobilkám mapy HERE za miliardy

Nokia prodala německým automobilkám mapy HERE za miliardy

Nokia dokončila prodej své služby HERE zabývající se mapovými službami německým automobilkám BMW, Audi a Mercedes. Finský výrobce z obchodu bude mít čistý výnos 2,55 miliardy eur (68,9 miliardy Kč).

Akvizice měla být definitivně uzavřena v prvním čtvrtletí příštího roku. Nokia však včera uvedla, že se jí už podařilo získat souhlas všech regulačních úřadů.

Mapová služba HERE dodává data pro zjišťování polohy v téměř 200 zemích a ve více než 50 jazycích. Ve velkém ji využívají například internetové společnosti Amazon, Yahoo či Baidu. Největším soupeřem jí jsou mapy od Googlu. Menším konkurentem pak je nizozemská firma TomTom.

Technologie HERE v automobilech poslouží jednak jako systém výstrah, který řidiče vždy v aktuálním čase upozorní na nebezpečí nebo silniční zácpy, a jednak jsou dalším krokem ve vývoji samostatného řízení. Experti očekávají, že samořídící vozy se v příštím desetiletí stanou hlavním proudem v automobilovém průmyslu.

Po prodeji mapové služby Nokii zbývají ještě telekomunikační zařízení, které jsou její hlavní složkou činnosti, a patenty. Loni firma prodala svou divizi mobilů americkému Microsoftu.

here-car-520x245

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře