Sobota, 30 listopadu, 2024
DomůNovinkyNetMonster - operátorská síť pod dohledem

NetMonster – operátorská síť pod dohledem

Poslední dobou můžeme vidět nárůst LTE sítí v České republice. Operátoři se stále předhánějí v rychlosti a také samozřejmě pokrytí svých služeb.

Pokud se nechcete spoléhat pouze na data Českého statistického úřadu (ČSU), tak doporučujeme vyzkoušet perfektně zpracovanou aplikaci v novém material desighnu od českého vývojáře Michala Mročka.

Co bylo hlavním rozhodnutím pro tvorbu své aplikace Michala? Odpověď na otázku je jednoduchá:

„V Play nebyla aplikace, která by zobrazovala všechny informace a zároveň splňovala mé požadavky – jednoduchost a přehlednost.“

Vývoj aplikace trval několik měsíců a byli do něj zapojeni odborníci na technologie, ale také kolegové z dalších serverů zabývající se touto problematikou. Aplikace je velmi specifickou, nicméně jestliže vás zajímá dostupnost LTE sítě ve vašem okolí, doporučuji ji.

Při prvním otevření vás přivítá sympatická hláška a výzva ke stažení seznamu vysílačů. Stažení proběhne během několika sekund a poté se ihned zobrazí vaše aktuální informace o síti. Výhodou aplikace je také to, že oproti ostatním spotřebová výrazně méně energie.

Screenshot_2014-08-18-12-50-53 Screenshot_2014-08-18-12-51-17

Pro maximální porozumění všech uvedených informací uvádíme vysvětlení základních zkratek aplikace.

CID = Cell ID neboli „ID buňky“
V České republice se v případě sítí O2 a T-Mobile jedná o jedinečný identifikátor buňky.

LAC = Location Area Code / TAC = Tracking Area Code neboli „Kód oblasti“
Jedná se o označení dané oblasti vysílačů. Dalo by se říci, že každý operátor má naši republiku rozdělenou na několik vlastních „krajů“. Kombinace LAC a CID dává dohromady jedinečný identifikátor buňky v síti.

PSC = Primary Scrambling Code
Primary Scrambling Code (3G) je rozprostírací kód CDMA systému použitý k oddělení provozu jednotlivých buněk. Jinými slovy zařizuje, aby se 3G buňky nepřebíjely. Teoreticky pokud by nastala situace, kdy by na daném místě dva byly vysílače se stejným PSC, tak byste si nezavolali, protože by docházelo k interferenci. Tento jev se zpravidla v praxi nestává díky důslednému plánování techniky.

RNC = Radio Network Controller
Je to řídící prvek 3G sítě. Jednotlivé NodeB jsou připojeny na svoje RNC a to je potom připojeno dál k hlasovým ústřednám a prvkům paketové sítě. V síti je typicky kolem deseti RNC.

PCI = Physical Cell ID
Kód PCI vzniká kombinací krátkých sekvencí symbolů na pilotních kanálech sloužící k rychlé detekci identity buňky. Používá se v LTE (chcete-li 4G) sítí a je obdobou RNC z 3G.

RSSI = Received signal strength indication
Jedná se o úhrn přijímaného signálu v rádiovém kanálu. Operační systémy používají tuto hodnotu u 2G a 3G sítí k determinaci síly signálu. Ovšem každý operační systém (Android, Windows Phone nebo iOS) mají nastavenou jinak citlivost. Proto při porovnávání, který mobil lépe chytá signál, nepoužívejte počet dílků v notifikační liště, ale hodnotu RSSI. Zpravidla se udává v záporných jednotkách dBm. Nejlepší signál získáváte při nejvyšší hodnotě, která se pohybuje okolo -51 dBm. Dostatečný je do -105 dBm a nižší hodnoty jsou už na hranici použitelnosti pro SMS/volání.

RSRP  = Reference Signal Recieved Power
Za zmínku stojí i hodnota RSRP, která se vyskytuje jen u LTE. Udává sílu referenčního (pilotního) signálu z vybrané buňky. Android využívá tuto hodnotu pro zobrazení síly signálu v liště.

Na závěr bych chtěl říct, že jsem rád, že čeští vývojáři jdou s trendem a snaží se vytvářet specifické aplikace založené na nových grafických podkladech od Google.

Tomáš Rygl
Tomáš Rygl
Inženýr vysoké školy zaměřené na ekonomii, který je fanouškem mobilních technologií. Mezi nejoblíbenější společnosti Tomáše patří Google, Samsung a Apple.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře