Sobota, 20 dubna, 2024
DomůNovinkyNejvětší loď světa vyplula na moře, vyrobil ji Samsung

Největší loď světa vyplula na moře, vyrobil ji Samsung

Superloď Prelude má délku půl kilometru a hmotnost přes 600 000 tun. Pro Shell ji postavil za 12 miliard dolarů jihokorejský výrobce Samsung. Zkonstruována je tak, aby vydržela nápor cyklonů 5. kategorie. Sloužit bude u západního pobřeží Austrálie po dobu 25 let.

K vytěžení plynového ložiska Bowen využije nadnárodní koncern Shell unikátní obří plovoucí zkapalňovací stanici, tzv. FLNG (F loating L iquefied N atural G as) Prelude.

Na palubě tohoto kolosu bude vytěžený plyn zchlazený do kapalného stavu (zhruba na mínus 162 stupňů Celsia) a později transferován do tankerů, které by měly připlouvat ve zhruba týdenním intervalu.

Shell zaplatí Samsungu za aktuálně největší plavidlo světa, které má hmotnost téměř šesti letadlových lodí třídy Nimitz, astronomických 12 miliard dolarů.

Do budoucna ropný gigant ale chystá ještě větší kousek, než je Prelude. Nová stanice bude kotvit v Indickém oceánu. Její název zatím není znám.

Prelude1Zdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře