Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeNávod na manuální instalaci Androidu 4.4.1 pro váš Nexus 4, 5 a...

Návod na manuální instalaci Androidu 4.4.1 pro váš Nexus 4, 5 a 7

Google začal distribuovat Android 4.4.1 KitKat pro přístroje z modelové řady Nexus. Nový systémový update přináší spoustu očekávaných novinek. V případě telefonu Nexus 5 byla významně vylepšena aplikace Fotoaparát – došlo na optimalizaci automatického ostření, expozice a vyvážení bílé, ale také se výrazně zrychlilo spouštění samotné aplikace (i ze zamykací obrazovky). Šance, že zmeškáte ten správný moment, který už se nebude opakovat, je opět o něco nižší.

Aktualizace pak také opravuje problém s hlasitostí u některých aplikací, nešvar s průhledností notifikační lišty a chybu s celoobrazovkovým režimem při zvyšování hlasitosti, vylepšuje hmatovou odezvu a výkon v benchmarcích (syntetických testech), přináší nový vzhled ikony Nastavení v rychlém seznamu, úpravy v experimentálním rozhraní ART (nyní pod ním funguje třeba populární kecálek WhatsApp) a přejmenování položky „Miracast setting“ na „Cast setting“.

Uvolňování updatu probíhá, jak je dobrým zvykem, ve fázích, ale pokud už nechcete déle čekat, máme pro vás jednoduchý návod, díky kterému Android 4.4.1 můžete mít již dnes.

Flashováním nového firmwaru nepřijdete samozřejmě o žádná data, a vyžadován není ani root a ani nepotřebujete mít odemčený zavaděč (anglicky bootloader).

Mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a server svetaplikaci.tyden.cz ani autor článku nenesou žádnou zodpovědnost za případné komplikace či poškození vašeho zařízení.

Stáhněte si aktualizaci pro vaše zařízení, složku přejmenujte na „update“:

1. Stáhněte si ADB/Fastboot soubory a rozbalte je do složky C:\android (musíte si ji vytvořit). Do stejné složky přesuňte i stažený firmware s Androidem 4.4.1, nyní již pojmenovaný jako „update“.

2. Ve vašem zařízení aktivujte skrytý režim pro vývojáře – přejděte do Nastavení a zde poklepejte sedmkrát na položku „Build number“ („Číslo sestavení“). Poté se objeví oznámení „Nyní jste vývojář“ a staré dobré menu je zpět mezi klasickými položkami Nastavení. Vraťte se na předchozí obrazovku a zvolte možnost „Pro vývojáře“ a aktivujte „Ladění USB“ („USB debugging“).

Ladění

3. Připojte váš telefon nebo tablet USB kabelem k počítači a přejděte do Správce zařízení v počítači – zde byste měli vidět položku „Android“ (po rozkliknutí „Android Composite ADB Interface“). Pokud je vše v pořádku, pokračujte bodem číslo 4. V opačném případě je pro vás důležitý mezikrok č. 3.5).

11

3.5 Musíte zaktualizovat ovladač vašeho zařízení. Pravým tlačítkem myši klepněte na název zařízení (Nexus 5, Nexus 4 nebo Nexus 7) v seznamu Správce zařízení, přejděte na „Vlastnosti“,  záložku „Ovladač“ a „Aktualizovat ovladač“ (druhá položka odshora).

Zvolte „Vyhledat ovladač v počítači“ a do pole, které uvidíte, vepište cestu „C:\Android\usb_driver“ (nebo se k ní proklikejte, záleží jen na vás). Důležité je, aby byla také zaškrtnutá volba „Včetně podložek“. Teď myší klikněte na tlačítko„Další“ a ovladač se zaktualizujte. Hotovo!

134. Spusťte příkazový řádek (klávesami WIN + R). Do prázdného pole napište „cmd“ a zmáčkněte klávesu Enter.

cmd5. Do terminálu zadejte příkazy „cd C:\android“ (potvrďte klávesou Enter) a „adb devices“ (znovu potvrďte klávesou Enter).  Uvidíte název vašeho zařízení (na obrázku přeškrtnutý) a vedle toho nápis „device“.

Pokud nic z toho nevidíte, anebo vám byla vypsána nějaká chybová hláška, přetrvává stále problém s ovladačem – opakujte bod číslo 3.5.

66. Vypněte vaše zařízení a odpojte ho od počítače. Nyní se budete muset dostat do „Režimu Recovery“ („Recovery mode“). V případě Nexusu 4, Nexusu 5 a Nexusu 7 držte současně tlačítka pro snížení hlasitosti a pro zapnutí/vypnutí.

Jakmile uvidíte Fastboot menu a Start, stiskněte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a přejděte na „Recovery mode“, poté potvrďte volbu stisknutím zapínacího tlačítka. Měli byste vidět malého androida s vykřičníkem (viz obrázek).

Teď je důležité, abyste stiskli tlačítko pro zvýšení hlasitosti, zvolili možnost „apply update from ADB“ a potvrdili vše tlačítkem pro vypnutí/zapnutí.

Android

Android7. Připojte vaše zařízení kabelem k počítači a do příkazového řádku, který máme stále otevřený, napište příkaz „adb sideload update.zip“ a zmáčkněte klávesu Enter.

Android

8. Právě dochází k samotné instalaci nového systému. V žádném případě ho neodpojujte od počítače!

android1

9. Restartujte vaše zařízení (zvolte položku „reboot system now“ a stiskněte tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení.

22

10. Nyní dojde k restartování přístroje a aktualizaci již dříve nainstalovaných aplikací. A teď už je vše hotovo. Zvládli jste manuální instalaci Androidu 4.4.1 KitKat. Gratulujeme.

23

kitkat1Inspirací nám byly články na serverech dotekomanie.cz a droidik.cz

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře