Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyNejnižší úroveň pokrytí signálem LTE mají dálnice D8 a D55

Nejnižší úroveň pokrytí signálem LTE mají dálnice D8 a D55

Operátoři pokryli signálem rychlých mobilních sítí již více než 90 procent českých dálnic a předčasně tak splnili jednu z podmínek aukce kmitočtů LTE. Úroveň pokrytí jednotlivých dálnic je různá, nejnižší mají dálnice D8 a D55. Vyplývá to z měření ČTÚ.

Měřicí vůz projel všechny dálnice v obou směrech a sílu signálu zjišťoval po vteřině. Český telekomunikační úřad tak získal údaje s hustotou přibližně každých 15 metrů. Vyplývá z nich mimo jiné, že existují ostré přechody mezi pokrytými a nepokrytými úseky. Pokud je těchto míst více za sebou, mohou uživatelé vnímat celou oblast jako nepokrytou, protože mobilní telefon nemá dostatek času pro přihlášení do sítě.

Na dálnici D8 z Prahy do Drážďan je pokrytí signálem od O2 87 až 88 procent, podobná úroveň je na dálnici D55 z Olomouce na Břeclav u T-Mobile a O2. Pokrytí od Vodafonu je v obou případech nad 90 procenty.

Podle podmínek aukce kmitočtů LTE musí firmy do pěti let od jejich přidělení, tedy do roku 2019, pokrýt 50 procent z celkového rozsahu dálnic. O dva roky později mají pokrývat 100 procent.

Letos v létě ČTÚ oznámil, že všichni tři operátoři splnili dílčí podmínky aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě a pokryli velkou část okresů s nižší hustotou osídlení (psali jsme o tom tady). Firmy měly rychlým internetem pokrýt do 30 měsíců od udělení licencí alespoň 30 řídce osídlených oblastí, většinou to ale bylo více.

silnice

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře