Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůRecenzeNejlepší aplikace a hry pro předškoláky s Androidem

Nejlepší aplikace a hry pro předškoláky s Androidem

Potřebujete nutně dokončit něco do práce, napsat seminární práci, naučit se na maturitu, nebo zkrátka jen na hodinku na dvě vypustit všechno z hlavy a jen tak civět z okna? Taková situace nastává poměrně pravidelně, jste-li ale ve společné domácnosti s malým (ne) tvorem předškolního věku, málokdy taková chvíle osobního klidu nastane.

Je jedno, zda se jedná o mladšího sourozence, nebo o vlastní ratolest, vyžaduje pozornost od všech a neustále. Naštěstí technický pokrok přinesl dotykové displeje a chytré hlavy z nich vytvořily tablety, což jsou zařízení jako dělaná na odvedení pozornosti zmíněných malých bytostí.

Jednoduchost dotykového ovládání spolu s líbivou grafikou funguje na děti jako magnet – proto vám přinášíme výběr aplikací, které se nám osvědčily nejlépe. Všechny existují ve verzích zdarma, u placených získáváte komfort hraní bez reklam, případně širší nabídku (obrázků, herních módů atd.)

Úmyslně jsme vynechali veškeré hudební aplikace, neboť primárním cílem bylo vybrat programy, které dítě zabaví, aniž by vám přivodily migrénu nebo šílenství.

Omalovánky

Pro ty úplně nejmenší je ideální aplikace, která nevyžaduje žádná pravidla, nehrozí časovým limitem, ani nepenalizuje za ?nesprávný? způsob hraní. Tyto podmínky přesně pasují na omalovánky, v nichž neztrácíte žádné body za to, že je tráva fialová a světla u auta svítí modře.

Mezi nejlepší patří Zebra Paint se slušným portfoliem obrázků a dostatečnou paletou barev. Jednoduchý černobílý obrázek, výběr šestice barev k dispozici a ikona palety, jejíž pomocí se dá zvolit jiná barva než v aktuálním sloupku.

To je vše, co je na displeji vidět, jedno z kontextových tlačítek vyvolá dialog pro uložení obrázku nebo výběr nového. Nutnost přítomnosti dospělého nulová, dítě je schopno měnit jak paletu barev, tak i zvolit nový obrázek z nabídky (testováno na tříletém subjektu).

Zajímavou aplikací je i Burt’s Coloring Book, která nabízí několik režimů. Těm nejmenším stačí ťukat prstem na obrázek a správná barva se vybere automaticky, ti větší si vybírají dle chuti z kompletní palety. Dva módy nabízí i samotné malování, buď se dotekem vyplní ohraničená plocha, nebo prst slouží jako štětec.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Omalovanky/“/]

Pexeso

Na procvičení paměti není lepšího tréninku než hledání dvou odpovídajících obrázků v hromadě zakrytých symbolů. Programů tohoto druhu najdete na Google Play opravdu velkou řadu, pro děti líbivou grafikou je vybaven například Fruits Memory od společnosti
RexApps.

Jeho nevýhodou je nemožnost vypnout časový limit, který je pro menší děti prakticky nepřekonatelnou překážkou. Ty o něco větší naopak ocení, že se limit v každém dalším kole zkracuje a obtížnost hry se tím postupně zvyšuje. Velmi podobně zpracované 3D Zoo od Funweaver přináší, jak už název napovídá, obrázky různé exotické zvěře. Jinak platí totéž, co u Fruits Memory ? zkracující se časový limit a postupně rostoucí obtížnost.

Hledáte- li pexeso bez nutnosti odhalit všechny dvojice v daném časovém úseku, zvolte MatchUp od Magma Mobile. Nejen, že nabízí osm různých kategorií obrázků (zvířata, jídlo, sporty…), ale můžete si zvolit i velikost hrací plochy ? tj. počet kartiček. Od kojeneckého 2 × 2 až po neuvěřitelných 100 kartiček (ano, musíte najít 50 dvojic). Malou pomůckou při hraní je rozdíl rubových stran již otočených a ještě neviděných kartiček.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Pexeso/“/]

Puzzle

Skládání dílků do sebe tak, aby zapadly, pomáhá rozvíjet nejen rozpoznávání tvarů ale díky umisťování do připraveného rámečku také jemnou motoriku dítěte. Velmi povedená Kids Preschhool Puzzle od Intelllijoy nabízí jednodušší i složitější tvary, zvířata, věci, písmena i čísla ? po složení barevných částí se vždy objeví výsledný obrázek doprovozený slovním popisem (v angličtině).

U Kids Preschool Puzzle je asi největší rozdíl mezi verzí zdarma a placenou (cca 56 Kč) ? zatímco free verze nabízí náhled tří písmen a čísel a několik obrázků (dohromady 20), placená verze obsahuje všechna písmena abecedy, deset čísel, devět geometrických tvarů a další obrázky v celkovém počtu rovných sto kousků.

V Kids Jigsaw Puzzle se klasicky skládá rozdělený obrázek jako u stolních puzzle, jeho hlavní výhodou je prakticky neomezená počet obrázků. Kromě zabudovaného alba lze totiž použít i vlastní galerii ? program vezme vámi vyfotografovaný snímek a rozstříhá ho na několik dílků, které následně skládáte. Navíc hra nabízí online obrázkové galerie rozdělené dle témat, takže skládání se děti mohou opravdu věnovat prakticky do nekonečna.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Puzzle/“/]

Spojovačky

V současné době byste už na ně asi nenarazili, ale kdysi se v časopisech objevovaly stránky, na nichž byla jen změť očíslovaných teček a vaším úkolem bylo spojit je pěkně popořadě od jedničky až do nejvyššího numera. To je systém pro dotykový displej mera. úkolem bylo spojit je pěkně popořadě od jedničky až do nejvýššího vodily migrénu nebo šílenství. Prakticky do nekonečna. Nebo jako dělaný, jak ukazuje například Kids Connect the Dots.

Pro starší děti je bonusem anglický komentář vyslovující jednotlivá čísla, děti všech věkových kategorií jsou po spojení bodů odměněny finálním obrázkem. V galerii jsou zastoupeny různé kategorie, jídlo, zvířata, vozidla, hudební nástroje… a stejně jako u předchozí hry od Intellijoy platí, že placená verze nabízí mnohonásobně víc motivů v každé kategorii. Podobnou zábavu nabízí i Funny Dots ? Shapes (a další: Digits, Princesses) od Freeridedev, kde se obkreslují předem naznačené tvary a obrázky lze vybarvovat a mazat dle potřeby.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Spojovacky/“/]

Ostatní trháky

Pokud by selhaly všechny popsané jistoty, existuje několik záchranných aplikací, které sice nejsou primárně určeny pro předškoláky, ale svůj díl práce dokážou odvést také. Vynecháme-li fenomén v podobě Angry Birds, velmi osvědčeným programem je Fruit Ninja zejména v Zen a Arcade módu, v nichž zásah bomby neznamená konec hry (v jednom není, ve druhém se jen odečítají body).

Z dalších pomocníků se osvědčil Air Control s naváděním letadel na přistávací dráhy a špatnou volbou není ani zástupce populární kategorie ?spoj-tři? Jewels Star. Několik typů her v jednom balení (střílení balonků, hledání rozdílů, spojování dvojic?) nabízí Hry pro děti HD od HuskyDev.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Others/“/]

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře