Pátek, 28 června, 2024
DomůRecenzeJak nejlépe na ebooky? Moon+ Reader pod drobnohledem

Jak nejlépe na ebooky? Moon+ Reader pod drobnohledem

Chladné podzimní večery přímo vybízí k posezení u krbu s dobrou knihou a skleničkou kvalitní whisky. Pokud již máte svoji domácí knihovnu přečtenou od začátku do konce a nechce se vám zrovna utíkat do knihkupectví či do knihovny pro novou knížku, můžete sáhnout po elektronické. Jediným háčkem může být, kde knihu otevřít. Pokud vlastníte zařízení s Androidem, nemusíte si díky našemu přehledu čteček knih dělat těžkou hlavu. Dnes se podrobněji podíváme na jednu z těch nejlepších – Moon+ Reader.

Moon+ Reader

Čtečku elektronických knih Moon+ Reader najdete na Google Play v bezplatné a placené pro verzi. Aplikace samotná zabírá 6,9 MB, takže s ní nebudou mít problémy ani zařízení s menší pamětí. Aplikace je dostupná také v českém jazyce.

UI a úvodní obrazovka

Po nainstalování a prvním spuštění vás uvítá přehledná hlavní obrazovka. V horní části je umístěna vaše virtuální knihovna, odkud můžete jednoduše otevírat zrovna čtené knihy. Po instalaci najdete na poličce automaticky 3 knihy: Alenku v říši divů, V roce 2889 a Muž, který bude králem. Bohužel jsou všechny původní tituly v angličtině.

V dolní části hlavní obrazovky najdeme rychlé volby pro zobrazení lokálních souborů, souborů na síti, vaší celé knihovny a statistiky.

Po rozkliknutí lokálních souborů se otevře klasický prohlížeč, ve kterém můžete své knižní tituly uložené v zařízení pohodlně vzhledat.

Soubory na síti nabízí přímé stahování z online knihoven Project Gutenberg, Feedbooks, ManyBooks, Smashwords, Moon+ Catalogs. Také je možné libovolně vlastní katalogy přidávat.

Moje knihovna vypíše seznam všech vašich knížek.

Poslední z hlavní obrazovky jsou statistiky, kde můžete sledovat, jak na tom jste se svým čtením. Statistiky nabízí přehled počtu knih v knihovně, počtu přečtených knih, doba čtení, počet přečtených stran, denní doba strávená čtením, počet přečtených stran za hodinu, délka přečtení jedné stránky, počet přečtených slov za minutu a souhrnný přehled za všechny uložené knihy.

Moon+ Reader si poradí s formáty epub, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar, zip nebo OPDS. Aplikace nabízí bohaté možnosti nastavení a přizpůsobení čtenáři na míru.

Ovládání

Moon+ Reader má jednoduché intuitivní ovládání. Vše je navrženo tak, aby uživatel měl maximální komfort a zbytečně se ničím při čtení nezdržoval. V dolní části čteného textu se zobrazují informace o stavu baterie, aktuálním času, čtené knížce (včetně aktuální stránky a celkového počtu stránek) a procentuální vyjádření, v jaké části knížky právě jste.

Při prvním otevření knížky dostanete na výběr rozložení ovládání posouvání stránek. Na výběr je přes tucet možností rozložení, vybere si tedy opravdu každý přesně to, co mu vyhovuje.

Dle zvoleného rozložení se pak tapnutím posouvají jednotlivé listy při čtení. Kromě tapání je také možnost stránky posouvat tažením nahoru či dolů. Tapnutím do středu čteného textu vyvoláte lištu s nástroji, kde v horní části vidíte, ve které části knížky se nacházíte. V dolní části potom najdete tlačítka pro rychlou změnu rozložení obrazovky – na výšku či na šířku, přepínání mezi denním a nočním režimem, volbu možností předčítání textu, tlačítko pro spuštění/zastavení předčítání textu, vkládání záložek, seznam kapitol a tlačítko nastavení aplikace.

Možnosti nastavení

Jak již bylo v úvodu zmíněno, možnosti nastavení Moon+ Readeru jsou obsáhlé.

První nastavení se týká hlavní obrazovky. Toto nastavení lze vyvolat tapnutím na funkční tlačítko nebo na tři tečky v pravém horním rohu. V tomto nastavení můžeme upravit zobrazování posledních rozečtených knížek, chování prohlížeče lokálních souborů, nastavit chování vlastní knihovny, zvolit jazyk, vybrat hlavní adresář nebo provést zálohu či obnovení.

Další nabídku nastavení nalezneme při tapnutí na nástrojovou lištu při čtení knihy. V úvodní nabídce dostaneme na výběr nastavení možností zobrazení, ovládání, různé či témata.

První v nabídce je nastavení zobrazení. Sem zavítáte zejména tehdy, když se v textu místo diakritiky a dalších znaků budou objevovat otazníky či jiné nesmysly ala rozsypaný čaj. V takovém případě totiž musíte ručně přenastavit kódování textu. Taktéž si zde můžete pohrát s úpravou velikosti písma, změnit jeho barvu, změnit barvu pozadí či na pozadí zvolit svůj vlastní obrázek. Pokud by vám nevyhovovalo defaultní písmo, můžete změnit jeho font a řez. Pokud chcete, aby se slova na koncích řádků automaticky dělila, najdete příslušné nastavení taktéž zde. V  případě, že byste chtěli využívat větší/menší plochu displeje pro zobrazování textu, můžete dle libosti nastavit okraje, do kterých má text zasahovat. Pokud máte rádi efekty obracení stránek, můžete si z nabídky zvolit ze 7 různých zobrazovaných efektů.

V možnostech ovládání pak můžete nastavit orientaci obrazovky či chování při zatřesení telefonem. Pokud byste si rozmysleli původní rozložení dotykových částí obrazovky pro ovládání, zde přenastavíte jednotlivé akce při tapnutí na jednotlivé strany displeje. Aplikaci je možné ovládat i hardwarovými tlačítky. Jejich akce nastavíte taktéž zde. Fanoušci zjednodušujících gest uvítají možnost nastavení 4 základních gest.

V různém nastavení se již dostáváme k samotnému nastavení chování a fungování aplikace jako takové, tj. zda má běžet roztažena na celém displeji, zda se má displej automaticky vypínat či nikoliv, úprava jasu, sazeb, automatického posunu a další. Pokud budete Moon+ Reader používat na více zařízení, můžete si pomocí Dropboxu synchronizovat aktuální čtecí pozici. Můžete si tak knížku rozečíst například na tabletu a při cestě MHD se k ní vrátit na mobilu.

Rozdíly mezi free a pro verzí

 • Bez reklam,
 • Podpora multi-touch,
 • Možnost zatřesení telefonem pro čtení nahlas (Text-to-speech, podporuje TTS engine),
 • Možnost nastavení hesla pro zapnutí,
 • Podpora ovládání pomocí kláves na připojeném bluetooth headsetu,
 • Podpora přidávání knih na plochu,
 • Podpora sdílení vysvětlivek, označení a záložek,
 • Podpora PDF,
 • Čtení statistiky,
 • Zákaznická podpora přes email.
 • Open/Backup/Sync/Download/Upload knih prostřednictvím Dropboxu

[appbox googleplay com.flyersoft.moonreader]

[appbox googleplay com.flyersoft.moonreaderp]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/moon reader/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře