Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyNejbezpečnější router jde do prodeje.Turris Omnia vytvořili Češi

Nejbezpečnější router jde do prodeje.Turris Omnia vytvořili Češi

K prvním zákazníkům se v nadcházejících dnech dostane údajně nejbezpečnější router na světě, který by měl zamezit hackerům a škodlivým programům v přístupu do domácí sítě. Není bez zajímavosti, že za zařízením Turris Omnia stojí čeští tvůrci.

„Mám velkou radost, že mohu oznámit, že výroba probíhá podle plánu a v současnosti máme 700 routerů připravených pro uživatele. První dodávky začnou v příštích dnech,“ prohlásil Bedřich Košata, vedoucí výzkumného týmu sdružení CZ.NIC, které za projektem stojí.

Na první pohled vypadá Turris Omnia jako obyčejný router, uvnitř bílé krabičky se ale ukrývají pokročilé technologie. Zařízení pohání dvoujádrový procesor Marvell Armada 385, který je taktovaný na 1,6 GHz, a 1 GB operační paměti. Dále jsou k dispozici dva USB 3.0 konektory či slot na SIM kartu.

Zatímco běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, Turris Omnia se o bezpečnostní updaty postará zcela sám: zařízení analyzuje provoz v síti a snaží se odhalit podezřelé datové toky. Získaná data vyhodnocuje centrála CZ.NIC a pokud odhalí útok, vyšle do všech připojených routerů Turris záplatu, která před napadením uživatele ochrání.

Díky kombinaci hardwaru a softwaru postavenému na platformě OpenWrt může router sloužit také například jako síťové úložiště NAS, mediální server DLNA, tiskový server nebo třeba FTP.

Turris Omnia se oproti původnímu plánu dostane k prvním zájemcům o přibližně pět měsíců později. Původně se měl začít dodávat v dubnu, ale v březnu bylo kvůli zpožděným dodávkám komponent ohlášeno posunutí výroby až na červen. V červenci firma uvedla, že prodej spustí v září a tento termín už se podařilo dodržet.

59

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře