Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůRecenzeNechcete, aby vás sledovali? Zabezpečte svého Androida!

Nechcete, aby vás sledovali? Zabezpečte svého Androida!

Sledování, odposlouchávání, úplná ztráta soukromí. To vše navíc kvůli státním úřadům, které jako by nad námi chtěly získat absolutní moc. Naše doba se mílovými kroky přibližuje utopistické vizi George Orwella vykreslené v kultovní knize 1984.

Pakliže vám tento stav věcí nevyhovuje, nebo se vám dokonce příčí, je nejvyšší čas pustit se do boje. Zašifrovat svoje SMSky a zprávy ve všech chatovacích programech, zakódovat své maily, příchozí a odchozí hovory a vůbec všechno, co není určeno pro cizí oči a uši.

Právě z tohoto důvodu vám přinášíme tipy na nejzajímavější aplikace, kterými můžete zabezpečit svůj telefon s Androidem skrz naskrz, tedy včetně volání, psaní zpráv, mailů a poznámek do textových programů. Vypravme se vstříc soukromí hned teď!

Orbot: Proxy With Tor

Orbot je aplikace, která vám umožní užívat internet bezpečněji. Tato aplikace techniku „onion routingu“ suplující skutečnou komunikaci na internetu. Při jakémkoliv pohybu po internetu datové pakety z vašeho zařízení putují třeba i na druhou stranu zeměkoule odkud se vracejí s odpovědí zpět. Problémem je, že po cestě prozrazují, odkud cestují a kam.

Díky technice onion routingu, nebo tzv. Tor-u, jsou tyto datové pakety zašifrovány a přes internet posílány podle nedohledatelného klíče přes zvláštní Tor routery, přičemž na každé křižovatce o sobě tento datový paket bude moci prozradit jenom skutečnost, jaká křižovatka ho sem zavedla. Datové pakety přitom mohou cestovat přes routery v Číně, Austrálii, Velké Británii, či Americe a to jakýmkoliv způsobem, takže informace o tom, kdo se zpočátku na dotaz na internetu ptal, jsou nedohledatelné. Pokud tedy surfujete po internetu a chcete zůstat v anonymitě, aplikace Orbot: Proxy With Tor je pro vás nezbytností.

orbot-proxy-with-tor

[appbox googleplay org.torproject.android]

Orweb: Private Web Browser

Další projekt pracující s Torem. Orweb: Private Web Browser je anonymním internetovým prohlížečem, díky němuž si budete moci bez problémů prohlédnout jakékoliv, byť třeba i cenzurované, nebo ve vašem regionu skryté stránky. Daný server totiž nebude schopný rozluštit, kdo a odkud se k němu připojuje.

orweb

[appbox googleplay info.guardianproject.browser]

Ostel: Encrypted Phone Calls

Kryptovací aplikace Ostel: Encrypted Phone Calls zašifruje vaše telefonní hovory, takže už si nebudete muset dávat pozor na to, co během telefonování říkáte. Ostel: Encrypted Phone Calls pro své služby využívá aplikace CSipSimple, tu je však lepší stáhnout si až po zaregistrování do služby Ostel (je to zdarma, stejně jako aplikace). Jediným problémem je skutečnost, že k telefonování samotnému nemůžete využít služeb svého operátora, ale budete si muset pořídit služby některého z podporovaných levných internetových operátorů jako je například Voocall. Aplikace vás naštěstí dokáže provést i výběrem operátora, takže se při snahách o šifrování svých hovorů nemůžete ztratit.

RedPhone

Na rozdíl od služby Ostel, můžete aplikaci RedPhone použít i se svým operátorem. Abyste však dosáhli zabezpečených hovorů, RedPhone aplikaci musíte mít nejen vy, ale i příjemce hovoru. Jinak máte smůlu.

redphone

[appbox googleplay org.thoughtcrime.redphone]

ChatSecure

Problémem při úniku informací bývají i dnes poměrně oblíbené chatovací programy, nebo tzv. kecálci. Zprávy v aplikacích Whats Up, Viber, Skype, Google Talk, Facebook a dalších si přitom můžete jednoduše zabezpečit díky aplikaci ChatSecure. Proč to tedy neudělat? Aplikace je dostupná pro Android, iOS, Windows i Mac.

chatsecure

[appbox googleplay info.guardianproject.otr.app.im]

K-9 Mail

Další únik informací hrozí z vaší mailové komunikace. Vaše schránka a v ní obsáhlé maily včetně fotografií a dalších citlivých dokumentů může být chráněna například aplikací K-9 Mail. Ve své podstatě se jedná o velice šikovného open source e-mailového klienta, který si poradí se synchronizací několika e-mailových účtů najednou, takže všechny vaše maily budou nejen v bezpečí, ale také přehledně na jednom místě.

k-9-mail

[appbox googleplay com.fsck.k9]

PixelKnot: Hidden Messages

Velice zajímavá aplikace, která vám umožní sdílet s vybranými osobami jakékoliv tajemství takovým způsobem, že se k němu dostanete pouze vy a oni. Ukrývá ji totiž do obrázku, z něhož jde zpráva vydolovat pouze správným heslem.

pixelknot

[appbox googleplay info.guardianproject.pixelknot]

Note Crypt

Note Crypt vám umožní uchovávat vaše poznámky v poznámkovém bloku pouze pro vaše účely, tzn. znemožní různým serverům, aby si je natáhly a živým uživatelům, aby se k nim vůbec dostaly. Před použitím je třeba vytvořit databázi, poté už se dostanete k poměrně běžnému textovému editoru.

note-crypt

[appbox googleplay com.notecrypt]

Seznámili jsme vás s celkem 8mi aplikacemi, které pozvednou úroveň vašeho soukromí na vyšší level. Soukromí je v poslední době velice aktuální téma, takže se dá očekávat, že nabídka těchto aplikací poroste. Pokud tedy stojíte o zachování svého soukromí, doporučujeme vám situaci okolo bezpečnostních aplikací bedlivě sledovat. O těch nejlepších kouscích vás samozřejmě budeme informovat.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře