Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeNávod: Jak vyfotit to nejlepší selfie?

Návod: Jak vyfotit to nejlepší selfie?

Selfie. Jeden z největších fenoménů poslední doby. Zná (a pořizuje ho) asi každý (až na můj slovník ve Wordu), od malých holčiček až po prezidenty.

 Pokud jste však náhodou posledních několik let strávili na Marsu, rychle si odbudeme definici selfie, ať víte, čemu se na následujících řádcích chystáme věnovat.

Selfie není žádná věda. Jedná se o druh autoportrétu, který lidé pořizují fotoaparátem v jejich vlastní ruce. Už víte?

Ačkoliv se může zdát, že selfie je dost jednostranná záležitost (máme tam přeci vždycky svůj obličej, navíc skoro pořád ve stejné poloze), ve skutečnosti tomu tak není. Jenom je třeba vědět, jak na to.

Pokud je selfie dobré, můžeme s ním vyjádřit svoji náladu, osobnost, módní preference, ale i jiné, mnohem důležitější věci. Pokud zkrátka víte jak na to, můžete díky němu zaujmout mnohem širší publikum, než je vaše rodina a přátelé. A my vám prozradíme jak na to.

1. Upravte se

Tohle je snad jasné. Chystáte se dělat selfie? Upravte se. Samozřejmě týká se to spíše děvčat (make-up, rtěnka, maskara), ale i kluci mohou být trošku načinčaní (nebo alespoň učesaní, že?).

Pakliže se hodláte zkrášlovat kosmetickými prostředky, zvýrazněte tu část obličeje, kterou považujete za nejkrásnější. Přitáhne na sebe svoji pozornost a vaše vady na kráse pak zapadnou.

ucesat-se

2. Zvolte správnou pozici

Umět zaujmout tu správnou pozici je pro selfie (selfie = fotíme sami sebe, jasné?) naprosto klíčové. Předtím než uděláte finální snímek, byste proto měli znát úhel, z kterého je vaše selfie zdaleka nejhezčí (vaše tvář je na něm nejsymetričtější, vaše brada nebo vystouplé čelo není tolik výrazné atd.). Jak toho dosáhnout? Vezměte telefon do ruky a zkoušejte. Vyfoťte se zprava, zleva, nakloňte hlavu o pár stupňů jinak atd. a nakonec fotky vyhodnoťte (třeba i za pomoci někoho blízkého). Výslednou pozici si pak samozřejmě pamatujte, nejspíše vám to v ní bude slušet i napříště!

dobry-uhel1

dobry-uhel2

S volbou pozice pak samozřejmě souvisí i volba správného úsměvu (nebo šklebu), případně úhlu pohledu. I v tomto případě budete muset experimentovat, každý člověk je trošku jiný a univerzální poloha prostě neexistuje).

3. Zaujměte něčím zajímavým

Ruku na srdce. Klasických ksichtů (to není nadávka, takto o selfie mluví někteří lidé) bez nápadu se po sociálních sítích a vůbec po internetu válí miliony. Abyste svým selfiem zaujali, musíte tak do něj, vedle svého obličeje, vměstnat i něco zajímavého. Tak třeba pěkné panorama z vašeho výletu, předmět vašeho zájmu (tím teď nemyslíme vašeho partnera), váš nový módní doplněk, nebo jakoukoliv jinou blbůstku. Buďte kreativní!

zajimave-selfie

4. Selfie neznamená jen fotografii obličeje

Pakliže se chystáte ukázat světu své nové oblečení, sportovní vybavení, nebo cokoliv jiného, co se nenosí na hlavě a obličeji, nebojte se pořídit fotografii celého svého těla (resp. jeho části). Opět stačí být kreativní a nebát se trošku ohnout, někde se přikrčit, nakroutit atd. Taková fotka často vypadá docela umělecky, věřte nebo ne (co třeba fotografie vašich bot, vašich bicepsů, vašich rukou?)!

zajimavy-selfie

Malý tip na konec: K pořízení selfie celého těla lze využít zrcadla.

5. Připravte na selfie i vaše okolí

A teď nemyslíme věci jako „zaujměte něčím zajímavým“, které jsme vám vtloukali v předchozích odstavcích. Jde spíše o celkovou přípravu scény, což znamená hlavně přípravu správného nasvícení. Pakliže fotíte ve vnitřních prostorách, zajistěte si pro své selfie dostatečné osvětlení a to z toho správného úhlu. Nevěřili byste, nakolik může fotografii pomoci jedna správně otočená zářivka (opět je třeba experimentovat).

Pokud pořizujete selfie na přímém slunečním světle, ujistěte se, že slunce máte před sebou. Pokud ho budete mít za hlavou (a bude svítit přímo do vašeho fotoaparátu), váš obličej na fotografii může být úplně tmavý, takže fotku nebudete moct použít. Na to pozor! Můžete-li, před sluncem se otočte do správného směru, nebo použijte závěs, či jiný předmět, nebo terénní nerovnost (skovejte se do stínu stromu atd.).

oci-ve-tme

A teď stručná poslední rada: Selfie za denního světla bude vypadat mnohem lépe, nežli selfie pořizované za umělého osvětlení. Barvy za denního světla jsou měkčí a přirozenější.

6. K focení použijte zadní fotoaparát

To je snad jasné. Fotit předním fotoaparátem je sice pohodlnější, ale fotky jsou mnohem horší kvality. Zadní fotoaparát telefonu, alespoň v současné době, je mnohem kvalitnější a tudíž fotky jím pořízené o poznání lepší.

Cellphone-With-Camera

7. Před sdílením fotografie selfie ještě upravte

Mnoho lidí, kteří sdílí selfie na sociálních sítích, zapomíná, že má (nebo může mít, stačí si ji rychle stáhnout) v telefonu aplikaci na úpravu fotografií. Díky těmto aplikacím můžete na svém selfie zamazat nedostatky a dodat mu správný šmrnc. Pohrajte si s různými filtry, se sytostí barev, přidejte rámeček, nápis, nebo nějakou nálepku, zamalujte právě vyrašený pupínek a opět se nebojte trošku se odvázat (samozřejmě v těch správných mezích).

upravit-selfie

8. Nesdílejte selfie moc často

Pakliže od svého nového selfie očekáváte spoustu lajků na Facebooku, nepřidávejte svá nová selfie co dvě hodiny. Stejně jako obsah vašeho selfie musí být i četnost sdílení těchto vašich fotografií spíše výjimečné.

spousta-selfie

9. Připravte se i na negativní ohlasy

Znáte to: „Není člověk ten, kdo by se dokázal zalíbit všem lidem“. A v době internetu toto přísloví platí dvojnásob. Jakmile se lidé mohou schovat za anonymitou, často se chovají hůře, než ve skutečnosti.

i_hate_you_made_by_swiix-wallpaper-1024x768

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře