Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůRecenzeNávod: Jak na ROOT Androidu na tabletu nebo telefonu?

Návod: Jak na ROOT Androidu na tabletu nebo telefonu?

Android je sice pro spoustu z nás neocenitelný operační systém, na který nedají dopustit, nicméně existuje určitá skupina lidí, která má chuť ho nějakým způsobem změnit ať už se jedná o vymazání neužitečných aplikací, nainstalování jinak nedostupných aplikací a mnoho dalších věcí.

Pokud byste i vy chtěli „ROOTnout“ svoje zařízení a nevíte, jak na to, máme pro vás kompletní postup. A to včetně vysvětlení, na co je ROOT dobrý, jak funguje a jak se ho případně zbavit. Pojďme na to!

Co je to ROOT?

Nový telefon se vám do rukou obvykle dostane ve stavu, kdy máte omezená svá práva něco v systému měnit. Výrobce tím svoje ovečky chrání před tím, aby něco nechtěně smazali, a snaží se tak udržet stále stejný vzhled systému. Většině lidem to nevadí, ba naopak. Najdou se mezi nimi však také experimentátoři, kteří s tímto „problémem“ chtějí jednou pro vždy zatočit. A v tom jim pomůže právě ROOT. Díky ROOTu se z klasického uživatele Androidu stane administrátor a to včetně všech práv, které takovému administrátorovi přísluší. To znamená, že po ROOTnutí Androidu s tímto OS můžete dělat přesně to, co se vám líbí a to včetně aktualizace systému na jeho novější verzi i bez oficiální podpory, nebo dokonce výměny současného např. za velmi populární CyanogenMod (jak na to si povíme zase někdy příště).

Rizika ROOTnutí Androidu

Samozřejmě nic není tak růžové, jak se na začátku zdá a ani ROOTnutí Androidu v tomto směru není jiné. V zásadě existují tři různá rizika, kvůli nimž byste si ROOTnutí Androidu ještě měli promyslet.

  • V první řadě jde samozřejmě o možnou ztrátu záruky na „ROOTnuté“ zařízení, což v dnešní době už není zase tak žhavé, jelikož existují způsoby, kterak před reklamací telefon „odrootovat“. Popovídáme si o nich později.
  • Druhým rizikem ROOTnutí Androidu je zablokování telefonu, nebo tzv. „bricking“. K bricknutí smartphonu může dojít, pokud v průběhu ROOTování dojde k nějaké chybě. Naštěstí se to nestává často a většinou si za to může sám uživatel. Tímto tedy apelujeme na vaši přípravu a schopnosti. Pokud elektronice zrovna moc nerozumíte, raději se do ROOTování nepouštějte. A pokud už se k němu rozhoupete, všechno si důkladně připravte (dostatečně nabijte baterii atd.), nebuďte zbrklí a postupujte přesně podle návodu! Zablokování telefonu neodborným postupem je ve většině případů nevratné!
  • Nakonec je třeba zmínit ještě bezpečnostní rizika. Otevřením Androidu si otevřete dveře k naprosto všem aplikacím, z nichž některé nemusejí být zcela čisté. Existují případy, kdy si stažením neautorizované aplikace uživatelé do telefonu stáhli virus, který následně odesílal citlivé údaje na blíže nespecifikovaná místa a to včetně čísel kreditních karet a jejich PINů. Jakmile ROOTnete svůj Android, buďte v tomto směru maximálně obezřetní!

Businessman Using Old Mobile Phone

Jak ROOTnout Android?

Pokud budete mít trošku štěstí a váš smartphone se objeví na seznamu podporovaných zařízení, k ROOTnutí vám postačí specializované aplikace Towelroot nebo Kingo Android Root. Situace není ztracená, ani pokud svůj telefon na seznamu nenajdete. V takovém případě budete návod muset pečlivě hledat na zahraničních fórech včetně renomovaného XDA Developers.

Jak se na ROOT Androidu připravit?

ROOTování telefonu je ve své podstatě něco jako formátování, proto se před úpravou dobře ujistěte, že jste si zazálohovali všechna data včetně fotografií, dokumentů a dalších souborů, které se neukládají na cloud.

Dále je třeba zazálohovat ROM paměť vašeho telefonu, která obsahuje výchozí verzi Androidu. Díky tomu budete smartphone kdykoliv moci vrátit do továrního nastavení. To využijete například při reklamaci telefonu, nebo jeho prodeji. Pokud na zazálohování ROM zapomenete, můžete si stáhnout obraz tovární ROMky přímo na stránkách výrobce smartphonu.

Nakonec musíte ve svém telefonu zapnout možnost USB debugging. Ta je třeba pro propojení mobilu s PC. Postup zapnutí USB debugging je následovný: V položce „systém“ najděte a klikněte na položku „možnosti vývojáře“ (developer options) a pokračujte kliknutím na „ladění USB“ (USB debugging). Bohužel na některých telefonech tato možnost chybí a je třeba si ji nejdříve zpřístupnit tím, že kliknete na položku „info o telefonu“ (phone info), dále na položku „softwarová informace“ (software info) a nakonec 7x rychle za sebou poklepáte na možnost „číslo sestavení“ (build number). Následně budete pokračovat, jak jsem popsala na začátku kapitoly.

Odemknutí Bootloaderu

Další na řadu přichází odemknutí Bootloader. Bootloader je zaváděcí program, který určuje, jaké aplikace jsou při startu vašeho telefonu spuštěné. Můžete si ho tedy představit jako takovou bootovací disketu.

Odemknutí Bootloaderu se pro jednotlivá zařízení může lišit, proto vám doporučuji, abyste postup našli na oficiálních stránkách výrobce vašeho smartphonu nebo na diskuzním fóru XDA Developers.

Odemknutí Bootloaderu obvykle probíhá tak, že stáhnete příslušnou aplikaci, naistalujete ji na své PC, telefon s PC propojíte skrze USB a následně telefon odemknete podle pokynů, které taktéž najdete na stránkách výrobce.

Pakliže stránky výrobce vašeho telefonu neobsahují postup, nebo mu nerozumíte, můžete návod hledat skrze váš vyhledávač. Do příslušné kolonky stačí napsat něco jako: PŘESNÝ NÁZEV SMARTPHONU + BOOTLOADER UNLOCK.

bootloader

ROOTování za pomoci aplikace TowelRoot

Nejjednodušší způsob ROOTnutí vašeho telefonu. Aplikace TowelRoot spolupracuje téměř se všemi novými Android zařízeními. Aplikace TowerlRoot, kterou si můžete stáhnout a nainstalovat ze stránek zde (nejdříve v telefonu musíte povolit stahování aplikací z cizích zdrojů), je navržená takovým způsobem, aby se o ROOTnutí telefonu postarala sama. To znamená, že aplikaci stačí stáhnout, naistalovat, spustit a postupovat podle jejích instrukcí. Více vám napoví video tutoriál níže.

ROOTování za pomoci aplikace Kingo Android Root

Kingo Android Root doporučuji použít pouze v případě, že váš telefon není podporovaný aplikací TowelRoot. Postup ROOTnutí telefonu za pomoci Kingo Android Root je sice také poměrně jednoduchý, ale snadné manipulace TowelRootu prostě nedosahuje. Seznam podporovaných zařízení Kingo Anroid Root najdete na stránkách zde.

Kingo Android Root je program pro Windows. To znamená, že si ho stáhnete a naistalujete do počítače, počítač následně propojíte se svým zařízením skrze USB kabel a následně Kingo Android Root spustíte. Program vaše zařízení okamžitě rozpozná a vznese dotaz, zdali ho chcete ROOTnout. Pokud volbu potvrdíte, začne se samotným procesem.

android-usb-connection-problems3

Jak zjistím, že je můj Android ROOTnutý?

Pokud si nejste jistý tím, že se vám Android podařilo ROOTnout, nebo například z druhé ruky nakupujete Android zařízení, o němž byste rádi věděli, že není ROOTnuté, stačí si stáhnout aplikaci Root Checker a telefon vyzkoušet.

root-checker

[appbox googleplay com.joeykrim.rootcheck]

Jak ROOTnutý telefon vrátit zpět do původního stavu?

Pokud se chystáte na prodej telefonu, nebo na jeho reklamaci, měli byste zařízení vrátit zpět do původního stavu. Obzvláště v případě reklamace se tak můžete vyhnout mrzutosti spojené s neochotou výrobce přijmout do opravy/k reklamaci ROOTnutý telefon.

ROOTnutý telefon do původního stavu dostanete velmi jednoduše, tedy alespoň pokud jste náš návod výše následovali poctivě. Stačí si stáhnout a nainstalovat aplikaci SuperSU. Po jejím spuštění přejdete do menu „settings“ a kliknete na položku „full unroot“. Aplikace telefon navrátí do původního stavu zcela automaticky.

super-su

[appbox googleplay eu.chainfire.supersu]

[appbox googleplay eu.chainfire.supersu.pro]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. To, že oprávnený používateľ, ktorý si zariadenie so systémom kúpi za nemalé peniaze, nemá prístup administrátora a jeho získaním stráca záruku, je nehoráznosť Androidu a arogancia dodávateľa ako systému, tak aj zariadenia. Predstavte si, že by PC pracovalo na podobnom princípe a že by ste nemohli byť administrátorom vlastného počítača. Kúpil by si niekto takéto PC, alebo notebook? Root by mal byť ľahko prepínateľnou voľbou priamo v systéme, podobne, ako to má Windows na PC. Potrebujem administrovať, zapnem root, robím bežné veci, využívam konto s obmedzenými právami. Android nastavil cestu, ako používateľa obmedziť na jeho oprávnených právach!

    • Lol. Srovnavat pc s mobilem. I na pc nemuzes mazat upravovat plno souboru programu ktery jsou soucasti systemu a jsou k nicemu, musis slozite menit opravneni atd… Nechapu na co si stezujes?

      • Lol Jolanda 🙂 Tak neviem, aké súbory na PC nemôžeš zmazať? Ako admin môžeš zmazať všetko, vrátane adresárov Win. Zložitá zmena oprávnení spočíva v prepnutí na admin práva. Je toto možné na Androide? Root nie je prepnutie na admin práva, lebo to nie je umožnené systémom, ale treba na to zásah s právnymi následkami. Strácaš záruku na PC, ak sa prepneš na admina? Navyše môžem porovnávať PC a mobil. Oba sú vlastne počítače s OS, kde jeden – Android je podstatne nepriateľskejší k legálnemu vlastníkovi. Kúpila by si si PC, alebo notebook, kde by si po prepnutí na admina stratila záruku?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře