Pondělí, 24 června, 2024
DomůRecenzeNávod: Instalujeme Android L pro Nexus 5 a Nexus 7

Návod: Instalujeme Android L pro Nexus 5 a Nexus 7

Společnost Google představila na konferenci I/O novou verzi operačního systému Android L se spoustou užitečných vylepšení. Nejviditelnější novinkou je přepracované uživatelské prostředí, které je velmi jednoduché a designově čisté. V systému je nově zabudovaná podpora odezvy na dotyk v podobě různých animací a dalších reakcí. Významné novinky se týkají zabezpečení, zobrazení náhledu spuštěných aplikací (multitaskingu) a notifikací.

Systém byl v každém případě ale představen tak trochu napůl, neznáme zatím jeho konkrétní označení a spousta praktických novinek zůstala před zraky uživatelů ukryta. Objevovat je budou moci vývojáři, k uživatelům se nová verze dostane až letos na podzim.

Pokud si chcete nový Android „osahat“ už teď, máme pro vás návod, ve kterém si ukážeme, jak vývojářskou verzi „L“ do vašeho zařízení bezpečně nahrát (v tuto chvíli jsou Factory Images, tedy „obrazy“ systému, dostupné pouze pro Nexus 5 a Nexus 7 (2013)).

Mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a server svetaplikaci.tyden.cz ani autor článku nenesou žádnou zodpovědnost za případné komplikace či poškození vašeho zařízení.

Počítejte také s tím, že instalací firmwaru přijdete o všechna svá data, proto si – pakliže je to nutné, udělejte zálohu. Dále musíme zmínit, že systém není stoprocentně stabilní a může obsahovat chyby, nemusí vám tak fungovat některé aplikace.

Návod:

L

Stáhněte si aktualizaci pro vaše zařízení:

Nexus 5: hammerhead-lpv79-preview-ac1d8a8e.tgz
Nexus 7 (2013): razor-lpv79-preview-d0ddf8ce.tgz

Stáhněte si ADB (Android Debug Bridge) z tohoto odkazu, nebo ze stránek Googlu. Někomu možná přijdou také vhod aktuální USB ovladače.

Právě jste si do počítače stáhli tři soubory, tak všechny rozbalte. Vytvořte si novou složku, pojmenujte ji třeba jako „Android“ a extrahované složky do ní přesuňte. Složku „Android“ poté zkopírujte na disk „C“ nebo ji nechte na ploše, nechám to na vás.

android

Nyní vezměte do rukou vaše zařízení (v mém případě Nexus 5), je totiž zapotřebí aktivovat skrytý režim pro vývojáře. Přejděte do Nastavení a zde poklepejte sedmkrát na položku „Build number“ („Číslo sestavení“). Objeví se oznámení „Nyní jste vývojář“. Teď se vraťte na předchozí obrazovku, zvolte možnost „Pro vývojáře“ a aktivujte „Ladění USB“ („USB debugging“).

unnamed unnamed (1)

Připojte váš telefon nebo tablet USB kabelem k počítači a přejděte do Správce zařízení. Zde byste měli vidět položku „Android“ (po rozkliknutí „Android Composite ADB Interface“). Pokud je vše v pořádku, pokračujte dál. V opačném případě budete muset aktualizovat ovladač, který jsme si na začátku stáhli.

2 6

Odemknutí bootloaderu

Přejděte do složky s SDK (v mém případě C:\Android\android-sdk-windows\platform-tools) a spusťte odtud příkazový řádek. Podržte klávesu SHIFT na klávesnici a do složky klikněte pravým tlačítkem myši. Z kontextové nabídky pak vyberte „Zde otevřít příkazové okno“).

V příkazovém řádku zadejte „adb reboot bootloader“. To vás přenese do speciálního prostředí, kde uvidíte zeleného robůtka. Ve spodní části displeje ověřte, zda máte bootloader odemčený nebo zamčený. Pakliže je zamčený, je zapotřebí jej odemknout. K tomu slouží příkaz „fastboot oem unlock“. Na displeji vašeho přístroje teď vidíte hlášku, jestli opravdu chcete bootloader odemknout. Klávesou pro zvýšení hlasitosti se posuňte na požadované pole a stiskněte vypínací tlačítko. Bootloader je odemknut (pozor přicházíte tím o záruku).

2014-06-30 17.25.15 2014-06-30 17.23.09

8 12

16 13 14

Další krok spočívá v překopírování (či přesunutí) všech instalačních souborů ze složky hammerhead-lpv79 (pokud máte Nexus 7, složka se jmenuje razor-lpv79) do adresáře C:\Android\android-sdk-windows\platform-tools. Teď vepište do příkazového řádku „flash-all“ a stiskněte klávesu „Enter“ – do vašeho zařízení se začal instalovat Android L.

17  19 20

2014-06-30 17.39.10 2014-06-30 17.25.15

Po několika minutách se váš přístroj restartuje a než se plně nastaví, může to chvíli trvat, proto nezmatkujte a dejte mu čas. Pokud se vše povedlo, vaše úvodní obrazovka nyní vypadá nějak takto:

unnamed (1)

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

12 KOMENTÁŘE

 1. Super návod,jen se chci zeptat mam po te zamcit bootloader,nebo ho mam nechat odemceny?

  • proč proboha, snad jen v případě reklamace nahraju čistou instalaci posledniho androidu a pak zamknu aby nic nepoznali. Odemceni je stare zname porušení zarucnich podminek a upozorneni zde melo byt, což povazuju od tohoto serveru za velmi neprofesionalni.

 2. Já upozornění vidím hned ve 4 odstavci, asi to chce lépe koukat 😀

 3. Já postupoval dle tohoto návodu, úspěšně a upozornění jsem neprehledl, možná by to chtělo ztucnit, ale kdo čte a bezhlavě se nevrha do něčeho na co si nevěří, nebude mít problém.

   • A každopádně by nebylo špatné zmínit, že zmíněný flash je mnohem rychlejší a snadnější z nějakého linuxu, dokonce tam je zabalený bash na flashnutí a s nexusama zto funguje hned bez instalace, vetšina novějších dister má adb tools už v repositářích!
    S widlema je to tak na půl hodiny než se rozjedou správné ovladače a ještě to může hapat v důležité části a můžete to dělat znova.

   • Tak buď něco, někoho kritizuji, protože mám proč, nebo mlčím a neplácám tu blbosti, když to není pravda. Pak se neobhajuju přestávkou. Ti linuxáci jsou divnej druh.

 4. az vyjde finalni verze bude automaticka aktualizace nebo to budu muset delat obdobnym zpusobem?
  dik za pripadne vysvetleni

  • Ahoj, na I/O o tom Google nemluvil, a ani teď se neví, jak to nakonec bude.

 5. cau muzete me poradit?provedl jsem root odemknul bootloader a chtel bych nainstalovat android L ale kdyz to delam podle navodu a dam flash all tak me to hodi fastboot.exe has stopped working a mam zavrit program tak nevim ,v jakem rezimu mam mit tel mam ho mit ve start nebo recovery mode.jinak odemknuti bootloaderu jsem preskocil protoze to uz mam takze dam na slozku pravy klik a shift skocim do prikazoveho radku a dam flash all?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře