Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyNapřed VoLTE, teď VoWiFi. T-Mobile v ČR spouští volání přes WiFi

Napřed VoLTE, teď VoWiFi. T-Mobile v ČR spouští volání přes WiFi

T-Mobile spustil jako první operátor v České republice do komerčního provozu službu WiFi volání umožňující standardní mobilní volání a posílání SMS/MMS přes WiFi síť. V tuto chvíli je služba dostupná firemním klientům. WiFi volání podporuje telefon Samsung Galaxy S6 edge, operátor ve spolupráci s výrobci připravuje na podporu této technologie další telefony.

Služba, která je nyní komerčně dostupná firemním klientům, je zdarma a hovory/zprávy se účtují standardně podle tarifu zákazníka. Pro její využívání není zapotřebí instalace, stačí ji zapnout v menu telefonu (podmínkou je aktuální firmware a přístroj z distribuční sítě T-Mobile). K rezidentním klientům se WiFi volání dostane z technických důvodů později – během prvního pololetí roku 2016.

WiFi volání je založeno na technologii Voice over WiFi (VoWiFi) umožňující standardní mobilní volání a posílání SMS/MMS přes WiFi síť, přičemž uživatel uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti. Služba nalezne uplatnění zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě, jako jsou například suterénní restaurace, bary či hudební kluby, ocelové výrobní haly nebo sklady.

c1f_img

Služba přináší velmi kvalitní přenos hlasu s potlačením ruchů z okolí a rychlé spojení (podobně jako VoLTE). Pokud je v místě WiFi síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. Při odchodu z WiFi pokrytí hovor plynule přejde do sítě LTE jako VoLTE hovor, stejný princip se uplatňuje při přechodu z LTE do WiFi. Tuto funkcionalitu dosud nasadilo jen několik operátorů na světě.

110202074526_t_mobile_logo-1391971441-9d6a5775_660x371

Zdroj: t-press.cz

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře