Mobily jsou pro počítačové zločince stále zajímavější


Mobily jsou pro počítačové zločince stále zajímavější

Mobily jsou pro kybernetické zločince stále zajímavější. Jen v loňském roce zablokovala společnost Trend Micro přes 58 milionů hrozeb. Přispívají k tomu dva hlavní faktory. Za prvé, většina internetové aktivity se přesouvá z počítačů na telefonů a za druhé, osobní data jsou stále cennější. Nejčastějšími viry, které mobily napadají, jsou bankovní trojské koně a mobilní adware. Mobilním hrozbám čelí nejen zařízení s operačním systémem Android, ale i Windows nebo dokonce iOS.

Výskyt nejčastějšího typu viru, který oběti zašifruje data a pod hrozbou zveřejnění nebo jejich vymazání požaduje výkupné – ransomwaru, se v roce 2017 znásobil o více než 400 procent oproti roku 2016. Za takto velkým nárůstem stojí především virus SLocker (Simple Locker), nejrozšířenější mobilní ransomware. Za rozšíření těchto hrozeb může i snadný přístup do operačního systému Android. Přesto se „kvalita“ mobilních virů za minulý rok srovnala s kvalitou těch počítačových. Vyplývá to ze studie společnosti Trend Micro.

Dalším častým virem v současné době jsou bankovní trojské koně. V roce 2017 zaznamenala a analyzovala služba Trend Micro MARS přes 100 tisíc (108 439) jedinečných vzorků bankovního malwaru, tedy o 94 procent více než v roce 2016. Za vším stál především malware BankBot, který je známý i pod názvy CronBot nebo Catelites Bot. Poprvé se tento škodlivý program objevil na počátku roku 2017 a nakonec se dostal až do obchodu Google Play.

Mobilní hrozby se dnes zaměřují také na velmi oblíbenou těžbu kybernetických měn. Populární je nadále i mobilní adware, což je vir, který je připojený k některým často navštěvovaným stránkám, a který na uživatele buď bliká jako reklama v rohu obrazovky, nebo vyskočí jako nové okno bez jakéhokoli zapříčinění uživatele.

V roce 2017 zablokovala společnost Trend Micro celkem 58 193 597 mobilních hrozeb. Znepokojivé je stále častější zneužívání legitimních služeb ke kybernetickému zločinu. Například počet škodlivých aplikací v obchodě Google Play se v roce 2017 zvýšil o více než 30 tisíc oproti roku 2016.

Bezpečnostní incidenty se však nevyhnuly ani platformě iOS. Například do oficiálního obchodu App Store se dostal adware i potenciálně nežádoucí aplikace. Problémy působily také škodlivé konfigurační profily, které mohly zařízení s operačním systémem iOS uvést do nereagujícího stavu nebo přimět uživatele ke stažení upravených aplikací.

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Pocket
0Shares
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.