Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyMobilní bankovnictví je klíčové při změně banky, vyplývá ze studie

Mobilní bankovnictví je klíčové při změně banky, vyplývá ze studie

Mobilní telefony a online bankovnictví hrají ve světě klíčovou roli při rozhodování zákazníků o změně banky. Například pro 60 procent majitelů chytrých telefonů a tabletů v USA bylo na konci roku 2013 právě mobilní bankovnictví „důležitým“ nebo „nejdůležitějším“ důvodem pro výměnu primární banky.

Ještě na počátku minulého roku to bylo jen 48 procent respondentů. Ve své nové studii to uvedla globální poradenská společnost AlixPartners.

Podle autorů studie bude tento celosvětový trend pokračovat s nárůstem počtu mobilních zařízení a času na nich strávených. „Dostupnost mobilního bankovnictví hraje u zákazníků čím dál větší roli při výběru banky. Banky, které selžou v inovacích, riskují ztrátu zákazníků a budou mít skutečný problém přilákat nové zákazníky,“ říká ředitel AlixPartners Bob Hedges.

Zákazník s bankou v mobilu už nechodí na pobočky

Paralelně s nárůstem využívání mobilního a online bankovnictví zákazníci o to méně využívají takzvané vysokonákladové bankovní kanály, jako je například pobočková síť. Podle studie navštěvují zákazníci pobočky své banky o 39 procent méně hned poté, jakmile začnou využívat mobilní bankovnictví. Mobilní telefon je a bude podle autorů studie hlavním nástrojem v bankovnictví.

Také Žebříček Top 10 bankovních prognóz a trendů sestavený lídry bankovních a finančních služeb ukázal, že roku 2014 budou dominovat digitalizace, inovace a optimalizace bankovních poboček. Důraz se bude klást na zjednodušení bankovních procesů, personalizaci služeb a vylepšení mobilního bankovnictví.

Čeští zákazníci jsou technologickou elitou Evropy

Stejně podstatnou roli hraje celosvětově i online bankovnictví, v jehož užívání vynikají Češi. Podle nedávného mezinárodního průzkumu společnosti EY 74 procent Čechů spravuje svoji banku přes internet alespoň jednou týdně, Česko tak patří mezi prvních pět zemí v Evropě. Češi na druhou stranu navštěvují méně často pobočky.

Příkladem nového trendu je online banka Zuno, která funguje zcela bez poboček. „Dnešní spotřebitel chce spravovat a mít pod kontrolou finance pomocí nejnovějších technologií a tam, kde si sám určí. Model online banky Zuno je postaven právě na principech kvalitního online a mobilního bankovnictví. Stále více zjišťujeme, že inovativní bankovnictví je to, co klienti chtějí a vyhledávají,“ říká Andrej Čársky, ředitel oddělení vývoje produktů a elektronického bankovnictví Zuno.

Zuno

Zdroj: TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře