Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyMobility Report: V objemu přenosu mobilních dat vede video

Mobility Report: V objemu přenosu mobilních dat vede video

Výsledky analýzy Mobility Report, kterou pravidelně publikuje společnost Ericsson, poukázaly na měnící se preference internetových uživatelů a na výrazné zvýšení objemu videoobsahu přeneseného v rámci evropských mobilních sítí.

Podíl videa v celkovém přenosu dat v mobilních sítích předpokládá roční nárůst o 55%, přičemž se očekává, že do roku 2020 bude 60% veškerých mobilních dat zastoupeno právě videem.

Podobný trend je patrný i pro uživatele smartphonů v České republice. „Video se postupně stává neoddělitelnou součástí on-line obsahu jako je zpravodajství, reklama či sociální média,“ poznamenal country manažer Ericssonu v České republice Radim Janda.

„V posledních letech jsme zaznamenali nárůst užívání smartphonů a tabletů, přičemž uživatelé postupně přechází na používání vyšších tříd těchto chytrých mobilních zařízení. V porovnání s ostatními sledovanými zeměmi Češi vykazují nadprůměrné sledování videoobsahu pohybující se okolo 60%,“ dodává Janda.

Růstu objemu videoobsahu výrazně přispívá trend streamování hudebních klipů podporovaný jeho předními poskytovateli jakými jsou YouTube nebo Netflix. Stěžejním faktorem v rapidním nárůstu videoobsahu je také zvyšující se počet zařízení podporujících jeho přehrávání. Smartphony a tablety disponují stále většími obrazovkami, lepším rozlišením a celkovou kvalitou obrazu. Pozitivně přispěl také celkový technologický vývoj zahrnující zrychlení a kvalitu pokrytí mobilního připojení či techniky umožňující snadnou kompresi videa.

hi-cellphone-travel-stream

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře