Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeAplikace Překladač Google překládá v reálném čase už i do češtiny

Aplikace Překladač Google překládá v reálném čase už i do češtiny

Společnost Google dnes představila vylepšenou verzi své aplikace Překladač Google, která umožňuje v reálném čase vizuálně přeložit tištěné texty v cizím jazyce. K původně překládaným sedmi jazykům nově přibylo dalších dvacet, včetně češtiny. Pomocí fotoaparátu aplikace zobrazí a identifikuje text, který chcete přeložit. Ten na displeji okamžitě nahradí stejným obrazem s překladem v požadovaném jazyce. Vše funguje zdarma a bez připojení k internetu. Při této příležitosti dnes Google také poprvé zveřejnil žebříčky nejčastěji překládaných slov.

Každému se asi někdy stalo, že se v zahraničí v restauraci díval do jídelního lístku a netušil, jaké jídlo si vlastně objednává. Přesně pro takové situace je určená aplikace Překladač Google a její okamžitý vizuální překlad (známý jako Word Lens). Pokud je překládaný text v jednom z podporovaných jazyků, stačí spustit aplikaci a nastavit požadované jazyky. Poté se klikne na fotoaparát, který se namíří na překládaný text. Tím může být třeba menu v restauraci, cedule na ulici, seznam surovin, návod k použití nebo tlačítko na pračce. Přímo před očima se text na obrazovce telefonu změní v jiný jazyk.

Aplikace Překladač Google k původním sedmi jazykům nově umožňuje vizuální překlad dalších 20 řečí. Z a do angličtiny je možné překládat také slovenštinu, maďarštinu, rumunštinu a další. Vše navíc funguje bez připojení k internetu a mobilních dat, stačí si pro vybrané jazyky stáhnout malé, asi 2MB, jazykové balíčky. Proto se tato funkce může stát pomocníkem při cestování do zahraničí, ale jistě ji ocení i turisté přijíždějící do ČR. Novinka funguje na zařízeních se systémy Android a iOS.

Druhým zlepšením, které dnes Google uvedl, je rychlejší a plynulejší konverzační režim Překladače, a to i na pomalých mobilních sítích. Ten umožňuje snadnější a přirozenější tlumočení rozhovoru mezi dvěma nebo více účastníky ve dvou různých jazycích. Frázi v jednom jazyce stačí namluvit do mikrofonu mobilního zařízení. Aplikace řeč identifikuje, automaticky ji přeloží do požadovaného jazyka a nahlas přečte. Následně druhá osoba namluví odpověď ve své mateřštině a Překladač ji opět vysloví v druhém jazyce.

Překladač Google však nabízí mnoho dalších praktických funkcí, které se hodí nejen při cestování během dovolených.

Režim fotoaparátu (Android a iOS)

Pokud není pro překládaný jazyk ještě dostupná funkce okamžitého vizuálního překladu, je možné využít druhý nejjednodušší způsob tzv. režim fotoaparátu. Ten je k dispozici pro 37 řečí a navíc je možné takto překládat mezi všemi těmito jazyky navzájem. V aplikaci pro Android i iOS stačí vyfotit slovo nebo celý text, ten zvýraznit prstem a na displeji se zobrazí jeho překlad.

Režim ručního psaní (Android and iOS)

Jazyky jako čínština a thajština používají neobvyklá písma, která často mohou působit potíže, pokud se snažíme vyslovit nebo napsat slovo, které potřebujeme přeložit. Proto existuje v Překladači režim ručního psaní. Jednoduše se prstem na display nakreslí slovo nebo písmeno a aplikace okamžitě zobrazí jeho překlad.

Cizí jazyky i bez přístupu k internetu – Offline jazyky (Android)

Majitelé telefonu nebo tabletu se systémem Android si mohou stáhnout potřebné jazykové balíčky do svého přístroje ještě před tím, než vycestují. Mohou tak potom slovník využívat i bez připojení k internetu a nemusí se děsit poplatků za datový roaming.

Komunita nadšenců

V roce 2015 spustil Google komunitu pro vícejazyčné mluvčí, kteří pomáhají korekturami zlepšit kvalitu překladů. Mohou si zobrazit frázi a přeložit ji, opravit existující nebo překlad ohodnotit. Od spuštění již bylo díky nim upraveno více než 100 milionů slov a frází ve více než 90 jazykových kombinacích. Do této komunity se může zapojit každý, kdo má zájem vylepšovat překlady jazyků, které ovládá.

Jak aplikace funguje v praxi, se můžete podívat níže:

Překládané jazyky (abecedně)

původně:
angličtina, francouzština, italština, němčina, portugalština, ruština, španělština

přidané:
bulharština, čeština, dánština, filipínština, finština, chorvatština, indonézština, katalánština, litevština, maďarština, nizozemština, norština, polština, rumunština, slovenština, švédština, turečtina, ukrajinština

+ z angličtiny do hindštiny a thajštiny

Statistiky

– Překladač Google přeloží 100 miliard slov denně do 90 jazyků
– 95 % aktivit se uskuteční mimo USA
– 1 ze 6 lidí s přístupem na internet používá Překladač každý měsíc

Nejčastěji překládaná slova v Překladači Google

Z češtiny do všech ostatních jazyků

1. ahoj
2. dobrý den
3. děkuji
4. ano
5. ne
6. dobrou noc
7. na shledanou
8. tak
9. miluji tě
10. jak se máš

Z ostatních jazyků do češtiny

1. hello
2. thank you
3. hola
4. how are you
5. I love you
6. awesome
7. no
8. te amo
9. hallo
10. good morning

Překladač Google je dostupný jako aplikace pro mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS nebo online na webu translate.google.com.

[appbox googleplay com.google.android.apps.translate]

[appbox appstore id414706506]

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře