Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyMicrosoft představil Windows 10 pro počítače, tablety a chytré telefony

Microsoft představil Windows 10 pro počítače, tablety a chytré telefony

V americkém San Francisku byl dle očekávání oficiálně představen nový operační systém od Microsoftu. Následovník operačního systému Windows 8 se jmenuje překvapivě Windows 10. Testovací verze bude k dispozici uživatelům od zítřka.

Finální verze se ke koncovým zákazníkům dostane nejdříve v polovině příštího roku.

Podle šéfa operačních systémů Microsoftu Terry Myersona firma úmyslně přeskočila verzi 9, aby zdůraznila přiblížení světu zaměřenému na mobilní zařízení a internetové služby. S novinkou Microsoft totiž necílí pouze na stolní počítače, desítky poběží také na tabletech a chytrých telefonech. Díky sjednocení systémů budou vývojáři softwaru moct snadněji vytvářet aplikace pro různé přístroje.

windows-10-family-650x364

Ve Windows 10 slaví návrat nabídka Start, po které celá řada uživatelů volala už od uvedení Windows 8. Naprostou novinkou jsou virtuální plochy, které by měly uživateli především usnadnit práci s více aplikacemi najednou. Zde je patrné, že se Microsoft inspiroval u OS X od Applu i u Linuxu. Metro aplikace se nově budou spouštět v oknech, nezakryjí tak celou plochu jako doposud, uživatelsky přívětivější bude také práce s otevřenými okny. Microsoft dnes ale pouze naznačil, jakým směrem se nové Windows budou ubírat. Všechny novinky plánuje představit až na dubnové konferenci Build.

Technický náhled Windows 10 bude k dispozici pro vybrané uživatele od zítřka. Microsoft doporučuje systém instalovat pouze zkušeným uživatelům a na záložní počítač, nikoliv na hlavní pracovní stroj.

Zdroj: MS CTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře