Pondělí, 22 dubna, 2024
DomůRecenzeMeteorologické aplikace pro Android od studia Androworks

Meteorologické aplikace pro Android od studia Androworks

Jaro, léto, podzim, zima. Čtyři roční období, která přinášejí různorodé počasí, které se může měnit ze dne na den. V těch extrémních případech i v průběhu dne. Ostatně nedávno nám Šumava ukázala, že zde není problém přes den naměřit třicetistupňová vedra a v noci zažít mrazy. Počasí si s námi zkrátka hraje a tak není na škodu vědět, jak vlastně dneska či zítra bude. Pro Android existuje velké množství meteorologických aplikací, my si dnes představíme trojici šikovných nástrojů z dílny vývojářského studia Androworks, které používají data z ČHMÚ, jsou zdarma a jsou tak trošku jiné.

Aladin

Z mnou zkoušených aplikací pro předpověď počasí mi tato sedla nejlépe. Zobrazuje vyčerpávající informace, data jsou pružně aktualizována a tak se dá velmi dobře použít pro predikci počasí dnešního a zítřejšího dne. Mezi jednotlivými informacemi se přechází horizontálním přejetím přes displej nebo ťukáním na příslušné piktogramy v horní části displeje. A jaké že informace aplikace zobrazuje?

Teplota – graf předpovědi teploty

Graf zobrazuje předpověď teploty na 54 hodin. Červené plochy grafu zobrazují plusové teploty, tmavě zelené plochy zobrazují mínusové teploty. Sloupce v grafu zobrazují množství srážek (modré), popř. srážky sněhové (bílé).

Screenshot_2013-08-11-19-21-20

Vítr – graf předpovědi větru a nárazového větru

Zelená plocha grafu zobrazuje rychlost větru v metrech za sekundu. Červená linka zobrazuje rychlost nárazového větru. Šipky nad grafem zobrazují směr větru. Rychlost nárazového větru je znázorněna červenou šipkou.

Screenshot_2013-08-11-19-21-27

Oblačnost – graf předpovědi oblačnosti

Graf zobrazuje nízkou (0 km), střední (2 km) a vysokou (6,5 km) oblačnost. Oblačnost je v grafu znázorněna v těchto 3 výškových hladinách.

Screenshot_2013-08-11-19-21-31

Atmosférický tlak – graf předpovědi atmosférického tlaku

Graf zobrazuje atmosférický tlak v jednotkách hPa.

Screenshot_2013-08-11-19-21-37

Relativní vlhkost – graf předpovědi relativní vlhkosti

Graf ukazuje v procentech předpověď relativní vlhkosti.

Screenshot_2013-08-11-19-21-44

Počasí v místě – nastavení místa pro předpověď počasí

Počasí se ve výchozím stavu zobrazuje pro vaši aktuální pozici. Pokud chcete nastavit předpověď počasí pro jiné místo, klikněte na ikonku vpravo nahoře a v nabídce vyberte „Nové místo“. Do textového pole začněte psát název místa, pro které chcete zobrazit předpověď. Aplikace vám podle toho bude nabízet seznam míst. Pokud naleznete požadované místo, klikněte na něj. Dojde ke znovunačtení dat. Pokud požadované místo v seznamu není, zadejte jiné místo ležící poblíž hledaného.

Screenshot_2013-08-11-19-32-16

Screenshot_2013-08-11-19-32-34

Pocitová teplota

Pocitová teplota je počítána na základě reálné teploty a rychlosti větru. Čím silnější je vítr, tím rychlejší bude ztráta teploty. Údaj je zobrazen postavou panáčka pod hlavním údajem o teplotě.

Aplikace Aladin ke stažení zdarma

Meteor

Meteor je jednoduchý, avšak výborný meteoradar zobrazující spadlé srážky na mapovém podkladě až 2 hodiny dozadu. Nabídne také předpověď na srážkový vývoj na nadcházejících 50 minut.

meteor 1

Aplikace při spuštění automaticky vycentruje mapu na pozici, kde se zrovna nacházíte. Pokud máte v zařízení digitální kompas, umí také zobrazit směr, kterým se právě díváte. V horní části displeje najdete přepínač aplikací, dále časový údaj aktuálního zobrazovaného snímku, tlačítku pro zobrazení aktuální polohy a menu tlačítko. Na levé straně je umístěna stupnice odrazivosti, která se v závislosti na nastavení zobrazuje standardně nebo v profesionálním provedení. Na opačné, tj. pravé, straně hledejte zoom mapy a regulaci průhlednosti. V dolní části se pak nachází přepínač snímků a spouštěč automatických přechodů, který vám pěkně nahraná data promítne.

meteor 2

meteor 3

Na rozdíl od Aladina má Meteor také svůj widget, takže můžete mít srážkovou mapu vždy na očích.

Aplikace Meteor ke stažení zdarma

Sněhové zpravodajství

Pokud rádi jezdíte na hory, tato aplikace se stane vaším nepostradatelným pomocníkem. Aplikace přináší výpis českých hor, po jejíchž rozkliknutí se zobrazí soupis horských středisek v nich umístěných s informacemi o aktuální teplotě, množství napadeného sněhu, počasí, provozovaných lanovkách a vlecích. Často navštěvovaná střediska si můžete přidat do oblíbených, takže k nim máte rychlý přístup.

snih 1

snih 2

Aplikace Sněhové zpravodajství ke stažení zdarma

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Nejlepší? Je spousta dalších výborných aplikací (které např. meteor strčí do kapsy funkcemi i přesností předpovědí) …. za všechny: WeatherPro – používám již skoro dva roky (občas paralelně s výše zmíněnými) a musím říct že je to nejlepší aplikace na počasí, protože její přesnost na den dva dopředu je řekl bych 95% …..
    Takže tohle není rozhodně výběr nejlepších aplikací jen seznam aplikací, které pan autor má ve svém telefonu … objektivnost by neuškodila

    • Asi narážíte na upoutávku z Facebooku. Ano, tam je to trochu silně napsáno, bohužel to není v mé režii, jak tam bude článek uveden. Sám bych taková silná a poutavá slova také nepoužil. Chtěl jsem představit aplikace z české dílny, které jsou navíc zdarma, s cílem podpořit české vývojáře. Každému sedne něco jiného, já po roce a půl používání Aladina nemám jediný problém. Také hned ve druhém odstavci zmiňuji, že článek odráží můj názor po odzkoušení několika (freeware) aplikací.

  2. Osobně beru „Aladin“a jako nic moc. Alespoň mně se nikdy nepovedlo určit kdy bude pršet (přeháňky) – vždy byla realita opačná než co ukazoval graf srážek na Aladinovi…

    A jelikož jsou všechny tyto apk od jednoho autora, beru to jen jako neplacenou reklamu…

    • Jak jsem psal komentář výše, mě Aladin po roce zkoušení různých freeware sedl, vždy ukazoval takové počasí, jaké bylo. Osobně si nemyslím, že má nějaký význam řešit počasí na další dny, z principu meteorologie je to jako věštění z koule. Buď to vyjde, nebo ne. Raději se druhý den podívám na přesnější údaje pro nadcházející den. A jakou aplikaci Petře používáte vy?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře