Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyMapy.cz zaostřily na Česko. Nasadily nové letecké snímky

Mapy.cz zaostřily na Česko. Nasadily nové letecké snímky

Mapy.cz dnes spustily nové letecké snímky celé České republiky. Původní mapová vrstva z let 2010 až 2012 byla nahrazena ortofotem z více než 96 tisíců kvalitnějších snímků pořízených v posledních dvou letech.

Ostrý pohled z letadla, který pokrývá 82 710 kilometrů čtverečních České republiky a jejího nejbližšího pohraničí, zabírá po zpracování 2,1 terabajtů obrazových dat.

To, že tvorba letecké mapy není úplně nejrychlejší a nejjednodušší proces, potvrzuje i Petr Hofman, GIS specialista Mapy.cz. „Nejprve se připravuje plán letu. Určí se, jak vysoko letadla poletí, jak daleko od sebe budou letové řady, s jakou hustotou se pořídí snímky a území se rozdělí na bloky. Poté se jednoduše počká na příhodné počasí. Jakmile letadla vyletí, křižují nad konkrétním blokem a v pravidelných rozestupech pořizují snímky. Přičemž pro každý snímek zaznamenávají polohu a naklonění kamery, ze které se vypočítá poloha snímku na zemi. Po nafocení se provede zpřesnění naměřené polohy pomocí diferenčníGPS a také aerotriangulace…“

Další informace a celý proces vzniku ortofota najdete v článku zde.

stadion_new

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Super, ale víc se těším na novou appku pro android, jak jste o ní tuhle psali. Seznam dělá pokroky, to je dobře.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře