Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRecenzeMapFactor Navigator - autonavigace s podklady zadarmo

MapFactor Navigator – autonavigace s podklady zadarmo

Každý den se dávají lidé na cesty – za prací, za nákupy, za vzděláním, za odpočinkem… V době chytrých telefonů a tabletů vlastní velké množství cestovatelů zařízení vybavené GPS přijímačem, které mnohdy cestování značně usnadní. Nechte doma papírové mapy, nechte spolujezdce užívat si výhled místo koukání do mapy. Na trhu existuje množství různých navigačních programů pro Android s více či méně kvalitními mapovými podklady. Pro mnohé je jejich zásadní nevýhodou však nutnost si aplikaci zaplatit a u některých i dále platit za mapové podklady či aktualizace. Jenže…

Vedle placených autonavigací najdete na Google play také aplikaci MapFactor Navigator od stejnojmenné české firmy, která poskytuje pro Android verze 2.3 a vyšší kvalitní offline navigaci s mapovými podklady, a to zcela zdarma. Jak je to možné?

MapFactor totiž používá mapové podklady z projektu OpenStreetMap, což je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby topografických map (např. silniční mapa, uliční mapa města, cyklomapa, routing). Pro tvorbu geodat se jako podklad využívá záznamů z přijímačů GPS nebo jiné zpravidla digitalizované mapy, která jsou licenčně kompatibilní. Projekt je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci Open source. Data jsou poskytována pod licencí Open Database License. OpenStreetMap byl inspirován projekty jako je například Wikipedie, umožňuje jednoduchou editaci dat, uchovává kompletní historii provedených změn, výsledky práce jsou dostupné veřejnosti., ve kterém si uživatelé sami sobě vytvářejí mapové podklady. V poslední době se nejen u nás tomuto koníčku věnuje velké množství lidí, což z OSM dělá slušně použitelnou variantu mapových podkladů.

MapFactor Navigator – stáhnout a jedem

Velikost stažené aplikace je příjemných 6 MB. Dříve se do telefonu nainstalovala navigace a klient pro stahování, pomocí kterého jste museli při prvním spuštění aplikace stáhnout vámi požadovaný obsah. Nyní je vše již implementováno ve vlastní aplikaci. Při prvním spuštění vám dá aplikace na výběr, zda chcete používat freeware podklady OSM anebo placené podklady TomTom, které umí navádět do jízdních pruhů, modré dálniční cedule, lepší vyhledávání a přesnější výpočet trasy. TRUCK verze ještě obsahuje nosnosti mostů, výšky podjezdů a další informace nezbytné pro velká vozidla jako jsou kamiony, dodávky či karavany.

Stažení mapy České republiky, zvukových signálu, hlasové navigace a radarů zabere 173 MB místa, což není mnoho. Instalaci si můžete zvolit do telefonu nebo na SD kartu. Zařízení se po stažení vámi požadovaných podkladů již pro svůj chod dále nemusí připojovat k internetu.

Screenshot_2013-08-22-19-30-14

MapFactor Navigator nabízí:

Hlasovou navigaci

 •  intuitivní hlasová navigace v různých jazycích
 •  plánování trasy od domu k domu
 •  navádění přes hranice bez potřeby přepínání mezi státy nebo do méně detailní mapy
 •  přehled následujících manévrů a vzdálenost k nim jsou zobrazeny na obrazovce

GPS satelitní navigaci

 • 2D/3D mód umožňuje realistické zobrazení mapy
 • přepínání mezi denním a noční barevným schématem pro řízení ve dne nebo v noci
 • otáčení mapy dle směru jízdy nebo horním okrajem k severu

Vyhledávání

 • hledání nejbližších bodů zájmu (POI)
 • PSČ
 • detailní PSČ ve Velké Británii (1,8 milionu)
 • Alternativní hledání v Googlu

Radary

 • zvukové varování při přiblížení k radaru

Vlastnosti

 • přidejte si Vaše oblíbená místa a trasy mezi Oblíbené
 • navigace pro osobní auta, nákladní auta i pro pěší
 • zakázání ulic – zablokování určitých ulic pro výpočet trasy
 • vzdálené příkazy – např. lze na dálku zaslat nový cíl či textovou zprávu přímo do navigace

Integrace Navigatoru do větších telematických systémů

Navigator lze integrovat s jinými programy pomocí sady externích příkazů. Tyto příkazy můžete do Navigatoru posílat přes seriový port nebo přes TCP/IP rozhraní. Takto můžete měnit velikost okna s Navigatorem, maximalizovat nebo minimalizovat jej. Můžete měnit různá nastavení, zasílat nový cíl, nebo celou cestu, komunikovat s řidičem jako v ICQ a jiné. Můžete také získávat informace z Navigatoru, jako je zbylý čas a vzdálenost do cíle, aktuální souřadnice a jiné.

Seznam aktuálních příkazů najdete zde.

Další modifikace Navigatoru lze provést změnou konfiguračních souborů. Dají se přidat nová tlačítka přímo do mapy, nebo naopak odstranit některá tlačítka z menu.

Koncepčně je MapFactor Navigator zajímavou alternativou k automobilové navigaci. Bude zajímavé tento projekt sledovat dále a můžeme doufat, že se vývoj bude ubírat tím správným směrem. Používáte také v telefonu autonavigaci? Která vám osobně vyhovuje nejvíce?

[appbox googleplay com.mapfactor.navigator]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/mapfactor navigator/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

 1. Musím přiznat, že já již druhým rokem spokojeně jezdím se Sygicem. Nicméně MapFactor je zajímavou variantou pro ty, kteří si nemohou dovolit, potažmo nechtějí, za autonavigační SW a mapy platit.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře