Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyMajitele telefonů s Androidem ohrožuje především nevyžádaná reklama, tvrdí ESET

Majitele telefonů s Androidem ohrožuje především nevyžádaná reklama, tvrdí ESET

Největší hrozbou pro mobilní zařízení s operančím systémem Android zůstává malware, který zobrazuje nevyžádanou reklamu. Vyplývá to z pravidelných statistik společnosti ESET.

Na předních příčkách detekcí zůstává malware z rodiny Hiddad. Tato rodina obsahuje různé mutace, které se drobně liší, všechny ale distribuují nevyžádanou reklamu. Nejběžnějšími typy jsou Hiddad.HI a Hiddad.XF. „Adware zůstává majoritní hrozbou. Důvodem je patrně to, že s poměrně malým úsilím je tento škodlivý kód pro útočníky rentabilní. Domníváme se také, že reklamu mnoho uživatelů nevnímá jako nebezpečí, ale spíše jako nutné zlo,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce firmy ESET.

Přesto se prý nevyplatí tento malware podceňovat. Pokročilejší typy Hiddadu dokáží krom spouštění reklam zasáhnout do zařízení i jinými způsoby, například stáhnout další malware. „Malware Hiddad si uživatel nainstaluje sám. Nejčastěji se skrývá v aplikacích pro přehrávání a stahování videí. Následně zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu takovým způsobem, kdy uživatel nedokáže určit, která aplikace reklamy spouští,“ vysvětluje Jirkal ze společnosti ESET.

Přetrvávajícím rizikem zůstává trojský kůň FakeAV s 3 % detekcí. Tento malware se vydává za antivirovou aplikaci. Po instalaci a spuštění provede aplikace fiktivní kontrolu a poté varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení této situace. „Nicméně se jedná o podvod. I v tomto případě si škodlivou aplikaci, díky podlehnutí technikám sociálního inženýrství, dobrovolně na své zařízení instaluje sám uživatel,“ dodává Jirkal.

Experti společnosti ESET proto doporučují před instalací mobilní aplikace číst recenze uživatelské komunity, kontrolovat počet stažení a oprávnění, která aplikace požaduje.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za listopad 2019:

1. Trojan.Android/Hiddad.HI (3,57 %)
2. Trojan.Android/FakeAV (3,12 %)
3. Trojan.Android/Hiddad.XF (2,97 %)
4. Trojan.Android/Plankton (2,68 %)
5. Trojan.Android/Rootnik (2,18 %)
6. Trojan.Android/Hiddad.XO (1,94 %)
7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,55 %)
8. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,52 %)
9. Trojan.Android/Hiddad.DR (1,51 %)
10. Backdoor.Android/Qysly (1,46 %)

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře