Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyLuxusní mobily Vertu mění majitele. Firmu koupili Číňané

Luxusní mobily Vertu mění majitele. Firmu koupili Číňané

Výrobce luxusních chytrých telefonů Vertu má nového majitele. Švédská soukromá investiční společnost EQT prodala firmu čínským investorům v čele s hongkongským fondem Godin Holdings. Cenu firmy nezveřejnily.

Telefony Vertu jsou často vyráběné ručně, z drahých kovů, s koženými kryty a safírovými obrazovkami. Svůj první přístroj firma dodala zákazníkům v roce 2002 a do letošního roku prodala po celém světě kolem 450 000 přístrojů. Podle portálu Financial Times loni byla průměrná cena telefonu Vertu pět tisíc liber, v přepočtu tedy 190 tisíc korun.

Firmu Vertu založila v roce 1998 Nokia. EQT získal Vertu v roce 2012 za 200 milionů eur (5,4 miliardy korun). Generální ředitel Vertu Massimiliano Pogliani současně oznámil, že po třech letech ve funkci odchází. Podle jeho slov je nyní správný čas předat štafetu vedení novému týmu.

Základní myšlenkou Vertu bylo vytvořit mobilní telefon pro bohaté zákazníky, kteří jsou ochotni si připlatit za prvotřídní materiály. Firma však byla často kritizována kvůli tomu, že její technologie zaostávají za mnohem levnějšími modely konkurentů, jako Apple. Vertu výrazně zlepšila svoji poslední řadu telefonů, které nyní mají technologie dostupné i v jiných chytrých telefonech, a snížila ceny, aby rozšířila základnu svých možných zákazníků.

VERTU-BENTLEY-PHONE

Nejnovější model Vertu stojí v základní verzi 7000 liber (266 tisíc korun). Cena však může vzrůst až na 17 tisíc liber (645 800 korun), pokud si zákazník přeje rámeček z růžového zlata nebo barvu vyrobenou na zakázku. Cena nejdražších ručně vyrobených telefonů firmy překročila 200 000 liber (7,6 milionu korun) a každý z těchto přístrojů je podepsán řemeslníkem, který ho vyrobil.

Trh s luxusními telefony se rozšířil částečně díky prodeji dražší, zlaté verze telefonů Apple. Také některé luxusní značky propůjčily své jméno výrobcům telefonů.

vertu-940-381

Zdroj: CTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře