Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzeLogická hříčka Dots uchvátí minimalistickým designem

Logická hříčka Dots uchvátí minimalistickým designem

Právě tato věta, která je vyňata z citátu legendárního designera Charlese Eamese, vás uvítá v okamžiku, kdy vstoupíte do světa teček, barev a čistého designu. Do světa Dots.

Princip hry je opravdu triviální a nikterak neobvyklý. Na ploše, o rozloze 36 různobarevných teček, musíte najít ty, které se barevně shodují a zároveň spolu sousedí. Ty následně propojíte jedním tahem, a to v horizontálním nebo vertikálním směru. Řádně propojené tečky se vám přičtou do skóre a jsou nahrazeny novými v horní řadě. Nic světoborného. A nic co by znělo jako zábava v podobě desítek hodin strávených nad obrazovkou. Nicméně tato tvrzení padají společně s prvním spuštěním hry. Karta se obrací a začínají se objevovat důvody, kvůli kterým si Dots zamilujete a rádi se k nim budete, opětovně, vracet.

Máte na výběr ze dvou herních režimů. A to Timed a Moves. V prvním režimu dostanete časový interval 60 sekund, během kterého musíte propojit co nejvíce teček – osobně můj nejoblíbenější. U Moves jste zase naopak limitováni tahy. Konkrétně třiceti. Nabízí se nám rovněž režim Endless, bez jakýchkoliv omezení. Ale ten se nám odemkne pouze za malý peněžitý poplatek.

Při prvním kole v Timed režimu jsem nepociťoval žádnou potřebu si na konci dané kolo zopakovat. To vše se ale změnilo po zobrazení mnou dosaženého skóre. Na mých výsledcích jde i názorně demonstrovat, co mě donutilo si hru spustit znovu: 43,80,98,121,130,149. Správně, je to má houževnatost a především ego, které mě vyburcovalo k maximálnímu soustředění a zlepšení výsledku. Ne nadarmo říká, že největším soupeřem jsme my sami sobě.

screen480x4808

Samozřejmě máte možnost svými výsledky hecovat vaše přátele prostřednictvím Facebooku, popřípadě Twitteru. Nebo porovnat své skóre v globální měřítku. Ovšem tam to zavání tak vysokými čísly, že nejeden nad tím zakroutí hlavou a radši se bude věnovat své maličkosti.

Jako v každé hře, i zde se nachází nástroje, které vám dopomohou k lepšímu skóre. A to je například zastavení času po dobu pěti sekund. Nebo vymazání některé z teček z hrací plochy, díky čemuž můžete dosáhnout delšího řetězce. Tyto utility jsou ale zpoplatněny, a to prostřednictvím vašeho již nahraného skóre.

Ne. Dots nejsou jenom o rychlých prstech a postřehu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve velké míře úspěch také závisí na vaši všímavosti a rozvážnosti. Jelikož se hrací pole mění po každém zásahu do něj, je důležité učinit vaše tahy co nejefektivnější. A tak mějte na paměti: Pokud jde propojit více, propojte více. Zní to dost jednoduše, ale nejednou se přistihnete při tom, že jste spojili méně, než jste mohli.

A v poslední řadě, zpracování. Upřímně, netřeba byt ani master degree v oboru umění a designu, aby vám došlo, že hra je zpracována na výbornou – jednoduchost, estetika, elegance, barevnost. Dots je minimalismus v celé své kráse. Spousta lidí si hru stáhne jenom kvůli tomu, aby se pokochali grafikou. A musím se přiznat, že i u mě to zpočátku byl jeden z motivů.

Hodnocení: 9/10

Verdikt:

  • Výborná záležitost, kterou spustíte při každém přišlapávání na zastávce MHD nebo čekaní na přítelkyni než se vypraví z domu. Navíc je zdarma. Spousta her projde pod vašima rukama a další týden už ani nevíte, jaké počáteční písmeno bylo v názvu titulu. Zatímco Dots, ty se vám vryjí do paměti. Brejlovým písmem.

Co se mi líbilo:

  • Díky tomu, že výkony ve hře nestojí a nepadají pouze na jedné nebo dvou vašich schopnostech, se hra stává neuvěřitelně komplexní výzvou.
  • Design, který mě hned při prvním kontaktu uchvátil. Krása.
  • Decentní zvukové efekty, které ale zaslechnete jen v určitých pasážích. A bohatě to stačí.
  • Žádné mikrotransakce. Třikrát hurá!
  • Velký potenciál dostat se do síně slávy herních titulů, na které si i za deset let vzpomeneme.

Co se mi nelíbilo:

  • Na telefonu je to chvilkami boj si zvyknout na citlivost propojování.
  • Uvítal bych další režimy s neotřelými nápady. Možností, kam rozvíjet tento konceptem, jsou spousty.

[appbox appstore id632285588]

[appbox googleplay id=com.nerdyoctopus.gamedots&hl=cs]

[appbox windowsphone 5579a900-2981-411b-bbce-c5b59ebee76f]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Dots/“/]

Web výrobce je zde

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Vašimi rukami? Co je to za obrat? Alespoň ti redaktoři by měli znát pravidla českého pravopisu.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře