Právě tato věta, která je vyňata z citátu legendárního designera Charlese Eamese, vás uvítá v okamžiku, kdy vstoupíte do světa teček, barev a čistého designu. Do světa Dots.
Princip hry je opravdu triviální a nikterak neobvyklý. Na ploše, o rozloze 36 různobarevných teček, musíte najít ty, které se barevně shodují a zároveň spolu sousedí. Ty následně propojíte jedním tahem, a to v horizontálním nebo vertikálním směru. Řádně propojené tečky se vám přičtou do skóre a jsou nahrazeny novými v horní řadě. Nic světoborného. A nic co by znělo jako zábava v podobě desítek hodin strávených nad obrazovkou. Nicméně tato tvrzení padají společně s prvním spuštěním hry. Karta se obrací a začínají se objevovat důvody, kvůli kterým si Dots zamilujete a rádi se k nim budete, opětovně, vracet.
Máte na výběr ze dvou herních režimů. A to Timed a Moves. V prvním režimu dostanete časový interval 60 sekund, během kterého musíte propojit co nejvíce teček – osobně můj nejoblíbenější. U Moves jste zase naopak limitováni tahy. Konkrétně třiceti. Nabízí se nám rovněž režim Endless, bez jakýchkoliv omezení. Ale ten se nám odemkne pouze za malý peněžitý poplatek.
Při prvním kole v Timed režimu jsem nepociťoval žádnou potřebu si na konci dané kolo zopakovat. To vše se ale změnilo po zobrazení mnou dosaženého skóre. Na mých výsledcích jde i názorně demonstrovat, co mě donutilo si hru spustit znovu: 43,80,98,121,130,149. Správně, je to má houževnatost a především ego, které mě vyburcovalo k maximálnímu soustředění a zlepšení výsledku. Ne nadarmo říká, že největším soupeřem jsme my sami sobě.
Samozřejmě máte možnost svými výsledky hecovat vaše přátele prostřednictvím Facebooku, popřípadě Twitteru. Nebo porovnat své skóre v globální měřítku. Ovšem tam to zavání tak vysokými čísly, že nejeden nad tím zakroutí hlavou a radši se bude věnovat své maličkosti.
Jako v každé hře, i zde se nachází nástroje, které vám dopomohou k lepšímu skóre. A to je například zastavení času po dobu pěti sekund. Nebo vymazání některé z teček z hrací plochy, díky čemuž můžete dosáhnout delšího řetězce. Tyto utility jsou ale zpoplatněny, a to prostřednictvím vašeho již nahraného skóre.
Ne. Dots nejsou jenom o rychlých prstech a postřehu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve velké míře úspěch také závisí na vaši všímavosti a rozvážnosti. Jelikož se hrací pole mění po každém zásahu do něj, je důležité učinit vaše tahy co nejefektivnější. A tak mějte na paměti: Pokud jde propojit více, propojte více. Zní to dost jednoduše, ale nejednou se přistihnete při tom, že jste spojili méně, než jste mohli.
A v poslední řadě, zpracování. Upřímně, netřeba byt ani master degree v oboru umění a designu, aby vám došlo, že hra je zpracována na výbornou – jednoduchost, estetika, elegance, barevnost. Dots je minimalismus v celé své kráse. Spousta lidí si hru stáhne jenom kvůli tomu, aby se pokochali grafikou. A musím se přiznat, že i u mě to zpočátku byl jeden z motivů.
Hodnocení: 9/10
Verdikt:
- Výborná záležitost, kterou spustíte při každém přišlapávání na zastávce MHD nebo čekaní na přítelkyni než se vypraví z domu. Navíc je zdarma. Spousta her projde pod vašima rukama a další týden už ani nevíte, jaké počáteční písmeno bylo v názvu titulu. Zatímco Dots, ty se vám vryjí do paměti. Brejlovým písmem.
Co se mi líbilo:
- Díky tomu, že výkony ve hře nestojí a nepadají pouze na jedné nebo dvou vašich schopnostech, se hra stává neuvěřitelně komplexní výzvou.
- Design, který mě hned při prvním kontaktu uchvátil. Krása.
- Decentní zvukové efekty, které ale zaslechnete jen v určitých pasážích. A bohatě to stačí.
- Žádné mikrotransakce. Třikrát hurá!
- Velký potenciál dostat se do síně slávy herních titulů, na které si i za deset let vzpomeneme.
Co se mi nelíbilo:
- Na telefonu je to chvilkami boj si zvyknout na citlivost propojování.
- Uvítal bych další režimy s neotřelými nápady. Možností, kam rozvíjet tento konceptem, jsou spousty.
[appbox appstore id632285588]
[appbox googleplay id=com.nerdyoctopus.gamedots&hl=cs]
[appbox windowsphone 5579a900-2981-411b-bbce-c5b59ebee76f]
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Dots/“/]
Web výrobce je zde
Vašimi rukami? Co je to za obrat? Alespoň ti redaktoři by měli znát pravidla českého pravopisu.
Máte pravdu. Chybička se vloudila. Opraveno. Díky.