Středa, 17 dubna, 2024
DomůNovinkyKlienti České spořitelny se stali obětí phishingu. Hackeři zneužili název aplikace pro...

Klienti České spořitelny se stali obětí phishingu. Hackeři zneužili název aplikace pro Android

Zákazníci České spořitelny koncem listopadu čelili nové formě počítačového viru, který v napadeném počítači klientovi nabízel po přihlášení do internetového bankovnictví instalaci mobilní aplikace TrustPort Mobile Security. I když je tato aplikace bezpečná, útočníci zneužili její název v souvislosti s phishingovým útokem.

Pokud si tedy uživatel internetbankingu České spořitelny soubor nainstaloval, ve skutečnosti si do svého mobilního zařízení stáhl vir a umožnil tím útočníkovi, aby z tohoto infikovaného telefonu získával SMS zprávy, a to včetně zpráv pro potvrzování transakcí prováděných online.

Společnost TrustPort často na svém blogu, webových stránkách a sociálních sítích upozorňuje na podvodné praktiky hackerů, kteří se stále častěji pokoušejí z uživatelů internetového bankovnictví vymámit přístupové údaje k bankovním účtům. Hackeři při tom využívají stále sofistikovanější a propracovanější metody, takže laik jen stěží rozezná tento phishingový útok.

Proto TrustPort uvádí základní rysy, jak lze rozpoznat phishing od relevantní zprávy:

– uživatel je obvykle v emailu požádán o vyplnění a odeslání důvěrných údajů (heslo, PIN, číslo platební karty, či jiná citlivá data)

– uživatel je vyzván, aby kliknul na falešnou webovou adresu (je velmi podobná originální adrese, může se lišit jen přehozením dvou písmen), případně aby si nainstaloval nějaký program
– podvodná zpráva často obsahuje i spustitelný soubor ve formátu .exe
– útočníci většinou používají nezabezpečený protokol http://, místo zabezpečeného protokolu https://
– text zprávy obvykle obsahuje gramatické chyby. Zpráva může být napsaná i trochu jiným stylem, než jaký používají bankovní instituce

„Pokud člověk nechce přijít o svá cenná data či peníze, měl by se na internetu chovat opatrně a neinstalovat soubory z neznámých zdrojů do svých počítačů či mobilních zařízení. Média již několikrát upozorňovala na fakt, že banky a ostatní bankovní instituce nikdy nežádají své klienty prostřednictvím emailu, aby se přihlásili ke svému účtu. Nepodporujme tedy svou zbrklostí podvodníky a na internetu jednejme vždy obezřetně,“ radí Pavel Mrnuštík, ředitel firmy TrustPort.

[appbox googleplay com.trustport.mobilesecurity]

Aplikace TrustPort Mobile Security je užitečný bezpečnostní nástroj pro majitele chytrých telefonů a tabletů. Nabízí antivirovou ochranu, webový štít, správu aplikací, zálohu dat, filtr hovorů a SMS a další funkce sloužící k ochraně citlivých dat v mobilních zařízeních uživatelů

5a

Zdroj: TrusportTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře