Středa, 17 dubna, 2024
DomůNovinkyČSÚ: Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou online. Na Evropu to ale stále...

ČSÚ: Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou online. Na Evropu to ale stále nestačí

V roce 2014 mělo osobní počítač a připojení k internetu 72 % českých domácností. Stále roste obliba notebooků, doma je měla každá druhá rodina. Polovina Čechů, kteří používají internet, je registrována na sociálních sítích. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu.

„Již téměř tři čtvrtiny Čechů v roce 2014 uvedly, že používají počítač a internet. Přesto se téměř 1,9 milionů obyvatel ČR k internetu nikdy nepřipojilo. Jedná se zejména o osoby ve věku nad 65 let,“ uvedl Český statistický úřad (ČSÚ) v tiskové zprávě k datům, která publikoval v úterý.

ČSÚ uvádí, že pouze 28 % domácností nemělo počítač a stejné procento rovněž nemá připojení k internetu. Nejoblíbenějším typem připojení zůstává bezdrátové WiFi (42 % domácností).

„Poprvé v historii České republiky jsme letos zaznamenali více domácností s přenosným počítačem než s klasickým stolním počítačem. Téměř každá třetí rodina má více než jeden počítač,“ popsala Romana Malečková z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Doba strávená na internetu je závislá na věku respondentů. Nejčastěji Češi uváděli, že se „surfování“ věnují 1 až 5 hodin týdně. Ve skupině osob ve věku 16 až 24 let tráví na internetu šest osob z deseti více než 10 hodin týdně.

2014-05-26-internet3

V posledních letech také výrazně vzrostla oblíbenost sociálních sítí. V roce 2014 je využívalo 37 % obyvatel ČR oproti 5 % před pěti lety. Přesto mezi 28 státy Evropské unie patřilo v roce 2013 z hlediska využití sociálních sítí až 24. pozice.

Celkově se Česká republika v mezinárodním srovnání ve vybavenosti domácností informačními technologiemi stále nachází pod průměrem Evropské unie, počtem uživatelů internetu jsme se k průměru velmi přiblížili.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře