Středa, 26 června, 2024
DomůNovinkyKLDR spustila první e-shop. Nabízí levné výrobky v dobré kvalitě

KLDR spustila první e-shop. Nabízí levné výrobky v dobré kvalitě

Severní Korea oficiálně spustila první internetový obchod v zemi. Státem provozované stránky se jmenují Okryu a nabízejí škálu produktů, včetně potravin a léků. Informovala o tom stanice BBC s odvoláním na zprávu severokorejské agentury KCNA.

Státní tisková agentura uvedla, že cílem nového obchodu je pohodlí pro lidi. Lidé mohou v e-shopu nakupovat nádobí, léky, potraviny nebo dokonce jídlo z vybraných restaurací. Stránky jsou dostupné pouze pro obyvatele KLDR a platit za nákupy je možné elektronickou kartou.

Není zatím jasné, kolik lidí může služby nového e-shopu využít, protože přístup k internetu v zemi je vyjma určitých elitářských kruhů velmi omezený. Většinou mohou uživatelé surfovat jen v rámci státem kontrolované vnitřní sítě – intranetu Kwangmyong. K přístupu se navíc využívají spíše telefony, protože počítače jsou pro běžné dělníky příliš drahé. O přístupnosti obchodu pro obyčejné lidi pochybuje také odborník na Severní Koreu Hong Soon-jik. „To zůstává velkou otázkou,“ uvedl pro jihokorejský server Korea JoongAng Daily.

Není to poprvé, co se KLDR snaží okolnímu světu ukázat, na jakou technologickou úroveň se sama bez cizí pomoci dokázala dostat. V roce 2006 spustila prodej přes internet pro svou elitu. Internetové stránky však byly spíše jen katalogem zboží. Před dvěma lety pak představila za dohledu vůdce Kim Čong-una smartphone Arirang, který prezentovala jako převratnou technologickou lahůdku. Analytici nicméně upozornili na to, že telefon je vyráběn v Číně.

kimZdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Viem, že ma tu asi všetci rozdupú a zadupú 🙂 , ale oni sa aspoň snažia robiť niečo sami, my už sami nevyrábame vôbec nič a sme vďační, ak ich južní susedia u nás otvoria 500 pracovných miest za cenu večných daňových prázdnin pod hrozbou okamžitého odchodu. Ich mobily sa MOŽNO vyrábajú v Číne, naše sa vyrábajú… aha, my vlastne žiadne vlastné nemáme 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře