Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeJoe Danger: Nebezpečný Joe na iOS

Joe Danger: Nebezpečný Joe na iOS

Joe Danger je hra od malého studia Hello Games Ltd., kterou si zcela jistě zamilujete. Po úspěchu, který sklidila na platformách Playstation a Xbox, přichází zkraje roku i na mobilní zařízení. Her, které kombinují závody a kaskadérské kousky, je určitě spousty. Většinou ale kvůli náročnému ovládání nejsou tak dobře hratelné. Naštěstí přišli borci ze studia Hello Games, kteří to chtěli změnit a jak se jim to povedlo se dozvíme o pár řádků níže.

Styl hry a nápad  9/10

Joe Danger, neboli Nebezpečný Joe, je závodní kaskadér na motorce, který se tímto sportem zabývá už od útlého věku. To se dozvídáme hned v úvodním videu, které v necelé minutě představí Joeův život. Po tomto hezkém úvodním intru následuje uvedení do hry, kde už na nás čeká připravený Joe na nastartované motorce. A začínáme. Jsem rád, že nás hra naučí všechny potřebné dovednosti pěkně zlehka a pomalu.

Tímto se Joe Danger liší od ostatních her, kde tutoriál zahrnuje jedno kolo, ve kterém se nás autoři snaží naučit hned úplně všechno. Člověk pak ani neví, kde mu hlava stojí. Chlapci z Hello Games na to jdou jinak. Hru rozdělili do několika obtížností. Každá obtížnost obsahuje šest levelů, kterými si postupně projdeme. V těchto šesti levelech postupně pilujeme jednotlivé dovednosti. Začínáme od těch nejlehčích, což je skok nebo jízda po zadním kole. Závody kladou důraz na naší přesnost. Proto musíme vyskočit v daný okamžik, abychom získali co nejvíce bodů.

Po prvních levelech umíme ty nejzákladnější dovednosti a pořád se rozkoukáváme. Ale to není všechno. Navíc se budeme muset soustředit i na jiné věci, než jen na samotný závod. Co to přesně znamená? Dalo by se říct, že je hra zaměřena na hráčův ?multitasking?. Což v překladu znamemá, že během závodu musíme zvládat více věcí, než jen jet s motorkou dopředu a občas skočit a posbírat pár mincí. Sbíráme například lítající mince nebo písmena, ze kterých by mělo vzniknout slovo DANGER a nebo musíme odstranit překážku, abychom vůbec mohli projet.

Tohle hře dává velkou dávku zábavy a závod to rozhodně oživí. Musíme se dívat neustále po okolí, abychom zvládli všechny úkoly, které máme zadané. Joe Danger je opravdu živá hra, u které se člověk nemůže nudit. Není tajemstvím, že se inspirovala oblíbenými peckami Super Mariem a Sonicem. Jen Joe Danger tyhle hry rozšiřuje a obohacuje o další prvky, které mu vynášení velmi kladná hodnocení.

Ovládání  9/10

Ovládání Joea je velmi intuitivní a jednoduché. Hra se ovládá pomocí dvou prstů (palců). Levým palcem budeme ovládat start Joea a pravým všechno ostatní. Joe sám zrychluje a taky drží svou trasu. Takže na pravý palec toho zbývá opravdu hodně, ale není se čeho bát. Zmiňované skoky ovládáme kliknutím. Po tahu palcem dolů se Joe skrčí a projede trubkou, která náhodně leží na zemi. Tahem doprava Joe svou motorku postaví na zadní a výrazně zrychlí. Všechny tahy se naučíme postupně a je zde mnoho prostoru k tréninku.

Časem zjistíme, že nestačí kliknout pouze jednou pro skok, aby Joe sebral všechny mince, které se nachází na trati. Pokud tedy klikneme vícekrát, tak Joe se stále odráží a zvyšuje svůj skok. Je otázka jestli se odráží díky nahromaděnému vzduchu nebo silou vůle, ale o to tady nejde. Během závodu narazíme na různé pohybující se předměty, které musíme sbírat pro úspěšné ukončení kola. Ty sesbíráme jednoduše kliknutím na předmět. Někdy musíme udělat kompromis a radši si zajistit volnou cestu, než abychom posbírali dvacet mincí a pak narazili do překážky.

Musím říct, že když jsem hru hrál znova po několika dnech, hned jsem věděl, co a jak mám dělat. U žádné jiné hry se mi to zatím nestalo. Jak jsem zmínil na začátku, hra nás všechno naučí postupně. Kdo se bojí, že je to zbytečně zdlouhavý proces, který zavání nudou, tak je na omylu. Levely jsou zábavné a hráč se stále snaží získat lepší a lepší skóre.

 

Grafika a zvuky  9/10

Grafika je opravdu krásně zpracovaná a hlavně živá. Nic nevypadá strnule, všechno se hýbe. Od houpajících se kaktusů na úvodní obrazovce po Joea, který na motorce v klidu sedět nevydrží. Prostředí je umístěno do arizonských pohoří, které doplňují uměle postavené kulisy, které působí jako z pohádky. Na retina displeji hra vypadá opravdu úchvatně.

Jako jedna z mála her disponuje Joe jakousi bílou tečkou, která se objeví na obrazovce po dotyku prstem. V závodech má jistě smysl, zejména pokud děláme hodně tahů po sobě, ale proč se objevuje i v menu mi moc jasné není. Hra byla testována na iPhonu 4S a nikdy se neobjevil žádný zásek ani při situacích, kdy se hra potýkala s hodně předměty na obrazovce. Autoři dodrželi slib, který dali fanouškům a to vydat plynulou hru, která poběží na 60 snímcích za sekundu. Jestli to je úplně pravda se mi zjistit nepodařilo, ale plynulost hry by tomu mohla nasvědčovat.

Po zvukové stránce je hra opět dobře zpracovaná. Úvodním menu nás provází pohodová a dalo by se říct, že i relaxační hudba, která nás chce jistě uvolnit před adrenalinovými závody, které nás čekají za okamžik. V závodech je hra o něco rychlejší a doplněná o zvukovou nápovědu, která nás upozorňuje na blížící se skok. Samozřejmě ji můžeme v menu vypnout a radši si pustit svoji hudbu, ale záleží na každém z nás. Mě osobně hudba nijak neoslnila, ale ani nijak neurazila a vypnout jsem ji musel, jen abych nerušil spolucestující.

Závěr  9/10

Po konečném součtu hře uděluji 9/10. Tohle hodnocení si Joe zcela jistě zaslouží. Určitě se svými skoky přes autobusy snažil zapůsobit a u mě se mu to povedlo. Není co dodat. Hra je zábavná, vydrží opravdu dlouho a určitě nemám v rukách její finální verzi. Věřím, že časem budou přibývat další levely nebo charaktery.

Další bonus, který nabízí, je více jak 25 různých postav, které usednou na motorku. Joe Danger Touch má i velmi silné propojení se službou Game Center, takže můžeme vyzvat i naše kamarády a ukázat jim, co v našich rukách Joe opravdu dovede.

Jsem velmi rád, jakým způsobem se autoři Joea Dangera snažili ze hry neudělat prostou konverzi, kde stačí přepsat zdrojový kód, ale že se snažili hru vylepšit a využít potenciálu dotykových zařízení. Jediné, co bych hře vytknul je, že jsem kvůli ní zapoměl vystoupit z tramvaje. Joe Danger Touch je k dispozici zatím jen pro iOS za ? 2,69. Platforma Android bude podporována později.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/JoeDanger/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře