Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyJizerská 50 virtuálně. Trať závodu je online v Mapách Google

Jizerská 50 virtuálně. Trať závodu je online v Mapách Google

Týden před startem Jizerské 50 je trasa tohoto legendárního běžkařského závodu dostupná už i ve virtuální podobě. Společnost Google zveřejnila záběry z lednového snímání oblíbené běžkařské trasy speciálním přístrojem Trekker.

Milovníci hor a zimních sportů nebo prostě jen ti, které zajímá, do jakých podmínek se již více než padesát let každoročně vydává závodit několik tisíc odvážlivců, se již ode dneška mohou pokochat pohledy na oblíbenou Jizerskou magistrálu v aplikaci Mapy Google. V rámci funkce Street View je zde již dostupných celých 50 kilometrů trasy slavného závodu. Letos tak vůbec poprvé mají závodníci možnost si trať před závodem cvičně projít, jiné zase mohou 360° náhledy na zasněženou krajinu inspirovat k účasti v dalším ročníku.

Google, který svůj Street View Trekker vyslal na trať Jizerské 50 na sněžném skútru začátkem ledna, zveřejnil výsledky svého novoročního mapování ještě před zahájením letošního 51. ročníku závodu, který je naplánován na třetí únorový víkend. Snímání trasy pro funkci Street View v Jizerských horách bylo v Česku zcela ojedinělé, a to hned ze dvou důvodů: jednalo se o vůbec první snímání pomocí sněžného skútru a také o první sbírku, kterou do Map Google zařadil český partner Googlu.

„Zmapovat tratě Jizerské 50 pro Street View jsme se rozhodli, protože jsme je chtěli zpřístupnit široké veřejnosti, nejen samotným účastníkům, ale také fanouškům, divákům a potenciálním účastníkům z České republiky i ze zahraničí. Máme radost, že nám dal Google takovou příležitost. Věříme, že naši online sbírku ocení všichni fanoušci běhu na lyžích i české přírody,“ říká Richard Valoušek, tiskový mluvčí z pořádající agentury Raul. Mluvčí Googlu Alžběta Houzarová k tomu dodává: „Proces mapování byl náročný. Sněžný skútr jsme totiž v Česku pro snímání do Street View použili vůbec poprvé. Sbírka ale vypadá nádherně a doufáme, že někoho přiměje se závodu zúčastnit, nebo se na něj lépe připravit.“

Co je Trekker?

Trekker je batoh osazený navrchu kamerovým systémem tak, aby se dal snadno nosit. Díky tomu může snímat i úzká, obtížně průchozí místa a oblasti dostupné pouze pro pěší. Fotozařízení je osazeno 15 objektivy mířícími do všech směrů, váží kolem 18 kg a je 120 cm vysoké. Poprvé byl Trekker použit pro nasnímání arizonského Grand Canyonu.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře