Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyJak vzniká geoinformační systém Prahy 2GIS aneb z reálného do digitálního světa

Jak vzniká geoinformační systém Prahy 2GIS aneb z reálného do digitálního světa

Systém 2GIS s 3D mapou Prahy nabízí skrze stejnojmennou mobilní aplikaci detailní informace o pražských organizacích, promyšlený způsob vyhledávání, důmyslný systém filtrů pro intuitivní vyhledávání a plánovač cest. To vše funguje díky nepřetržité práci týmu specialistů, kteří každý měsíc aktualizují data a do mapy zanášejí stále nová místa a informace, aby co nejvíce uživatelům usnadnili život v Praze.

Cesta z reálného světa do toho digitálního však není jednoduchá.

Výběr objektů, památek a institucí

Hlavním kritériem výběru nového místa do mapy je atraktivita objektu z pohledu veřejnosti. „Budova by měla být turisticky významná a s bohatou historií. Většinou vybíráme takové objekty, které jsou dominantou pro danou lokalitu,“ vysvětlil Andrej Krylov, zástupce ředitele ve výrobě a vývoji společnosti 2GIS, a dodává: „Vytváříme pouze modely skutečně existujících objektů, zejména budovy významné pro město či krajinu. Vedle toho jsme ale schopni mapovat i jiná místa a akce, jako jsou např. veletrhy, obchodní centra nebo naposledy vytvořené mapy spanilé jízdy v rámci Prague Harley Days.“

Sběr dat začíná fotodokumentací

Nejdůležitější fází sběru dat je fotodokumentace daného objektu, přičemž veškerá měření a sběr dat provádí 2GIS prostřednictvím vlastního týmu kartografů. „Spoléháme se výhradně na vlastní data. Do terénu tak vyráží tým specialistů, který má za úkol sesbírat veškeré dostupné informace pro nejpřesnější zmapování reality,“ popisuje Andrej Krylov. Jakmile jsou všechna data zmapována, probíhá tzv. 3D modelování.

2GIS (4)

Realita v digitální podobě

Finální fáze vzniku mapy představuje nahrání modelu do informačního systému a následně probíhá ověřování a testování správnosti umístění a zobrazení. Aktuálně lze na mapě Prahy najít 3D modely již 27 budov. Mezi nimi např. Národní muzeum, Národní divadlo, Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Prohlédnout si však můžete také Tančící dům, komplex Zlatý Anděl nebo žižkovský vysílač.

Přehled 3D modelů v Praze, které jsou zaneseny v mapě 2GIS:

1. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
2. Tančící dům
3. Kostel Matky Boží před Týnem
4. Vysílač Žižkov
5. Staroměstská mostecká věž
6. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech
7. Kostel sv. Ludmily
8. Bazilika sv. Petra a Pavla
9. Prašná brána
10. Novoměstská radnice
11. Zlatý Anděl, obchodní centrum
12. Malostranská vodárenská věž
13. Malostranská mostecká věž
14. Muzeum hlavního města Prahy na Novém Městě
15. Staroměstská radnice
16. Kostel sv. Prokopa na Žižkově
17. Stavovské divadlo
18. Trojský zámek
19. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně
20. Trojský most
21. Kostel sv. Antonína z Padovy
22. Letohrádek Hvězda
23. Rudolfinum
24. Petřínská rozhledna
25. Kostel sv. Václava na Smíchově
26. Národní muzeum
27. Národní divadlo

Sídlo 2GIS PrahaZdroj: 2GISTZ

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře