Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyItálie dala Applu a Samsung tučnou pokutu kvůli zpomalování smartphonů

Itálie dala Applu a Samsung tučnou pokutu kvůli zpomalování smartphonů

Itálie udělila firmám Apple a Samsung milionové pokuty za „plánované zastarávání“ chytrých telefonů. Apple má zaplatit deset milionů eur (přes 258 milionů Kč) a Samsung pět milionů eur. Uvedl to italský úřad pro hospodářskou soutěž.

V prohlášení úřadu stojí, že společnosti Apple a Samsung předvedly nekalé obchodní praktiky. Z šetření vyplynulo, že updaty softwaru záměrně zpomalovaly výkon starších smartphonů, a spotřebitele se tak snažily přimět k nákupu nových přístrojů. Na jedné straně je motivovaly k aktualizaci operačního systému, na druhé ale zřetelně neuvedly, že nový software bude mít na telefony zvýšené nároky.

Samsung již uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Podle mluvčího podnik nevydal žádnou aktualizaci softwaru, která by výkon telefonů (hlavně modelu Galaxy Note 4) zpomalila. Pokuta pro Apple je vyšší z toho důvodu, že firma svým zákazníkům nesdělila důležité informace týkající se baterií, včetně té, jak prodloužit jejich životnost.

Apple loni v prosinci potvrdil, že výkon starších telefonů iPhone v některých případech omezuje. Tvrdil však, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře