Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeiPhony 6S a 6S Plus mají 3D dotykový displej a lepší foťák

iPhony 6S a 6S Plus mají 3D dotykový displej a lepší foťák

Obě novinky jsou svým vzhledem prakticky k nerozeznání od loňských modelů. Nabízejí ale samozřejmě řadu nových vychytávek. Asi tou nejdůležitější je technologie 3D Touch, která jednoduše umí rozpoznat sílu dotyku na displeji. 

Silnějším dotykem je možné například vyvolat nabídku rychlých funkcí. V e-mailové schránce zase umožní zobrazit náhled přijaté zprávy, aniž by ji bylo nutné otevírat. Své uplatnění nová technologie najde také ve hrách a aplikacích zaměřených na kreativitu.

To nejlepší si Apple na dnešní tiskové konferenci schoval až na závěr. Nové iPhony označované jako 6S a 6S Plus na první pohled vypadají sice jako loňské modely, uvnitř se však jedná o zcela jiná zařízení. Telefony dostaly do vínku moderní 64bitový procesor A9 s ultravysokým výkonem, který bude možné naplno využít až v nadcházejících hrách. Podle zástupců firmy je nový čip oproti předchozímu typu A8 o 70 % rychlejší v procesorových úkolech a o 90 % v grafických výpočtech.

Úhlopříčky displejů iPhonů zůstávají stejné. Menší verze 6S má stále 4,7palcový displej s rozlišením 1 334 × 750 pixelů, větší 6S Plus 5,5palcový displej s rozlišením 1 920 × 1 080 px. Krycí sklo obrazovky by však mělo být výrazně odolnější než u loňských modelů. Apple použil vysoce kvalitní krycí panel typu Ion-X.

Vylepšení se dočkaly také fotoaparáty. Hlavní má nyní rozlišení dvanáct megapixelů a dokáže zaznamenávat video ve 4K rozlišení. Apple se chlubil rychlejším ostřením a přesnějším podáním barev, kterého docílil izolací jednotlivých obrazových bodů. Světelnost nového snímače je f/2.2. Nechybí True Tone blesk.

Přední kamera má pak rozlišení pět megapixelů. Pro selfie umí čelní foťák využít displej jako blesk. Další novinkou jsou takzvané „živé fotografie“, což jsou v podstatě krátká videa, seskládaná ze snímků fotoaparátu. Není to nic, co bychom už dříve neviděli u konkurence (pamatujete na HTC Zoe), jedině Apple má však sílu na to, aby tuhle fičuru mezi uživateli výrazněji zpopularizoval.

Phil Schiller, Senior Vice President of Worldwide Marketing at Apple Inc, speaks about the features for new iPhone 6s and iPhone 6s Plus during an Apple media event in San Francisco, California, September 9, 2015. Reuters/Beck Diefenbach Phil Schiller, Senior Vice President of Worldwide Marketing at Apple Inc, speaks about the 4K video capability for the new iPhone 6s and iPhone 6s Plus during an Apple media event in San Francisco, California, September 9, 2015. Reuters/Beck Diefenbach

Oba nové iPhony podporují také vysokorychlostí sítě LTE (včetně českých) a mají ve výbavě také WiFi 802.11 a/b/g/n/c/ac s MIMO, Bluetooth 4.2 či A-GPS s GLONASS. Technologie NFC slouží pro mobilní platby Apple Pay.

Předobjednávky telefonů začnou 12. září, prodej jako takový pak 25. září. Kromě tradiční stříbrné, černé a zlaté bude k dispozici také růžovo-zlaté provedení. Co se týče cen, tak ty jsou v USA stejné jako loni. Nedotované ceny zatím prozrazeny nebyly.

Apple CEO Tim Cook introduces the iPhone 6s and iPhone 6sPlus during an Apple media event in San Francisco, California

Phil Schiller, Senior Vice President of Worldwide Marketing at Apple Inc, speaks about pricing for the entire iPhone line during an Apple media event in San Francisco, California, September 9, 2015. Reuters/Beck Diefenbach

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře