Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyiOS 9 vyjde 16. září: Přinese lepší výdrž baterie a další novinky

iOS 9 vyjde 16. září: Přinese lepší výdrž baterie a další novinky

Nový operační systém iOS 9 určený pro mobilní telefony iPhone, tablety iPad a multimediální přehrávače iPod touch bude oficiálně vydán 16. září, tedy už příští středu. Během včerejší tiskové konference v San Franciscu to uvedl Phil Schiller, viceprezident firmy Apple pro marketing.

Nový software nabídne uživatelům spoustu novinek. Mezi ty nejdůležitější zcela určitě patří zvýšení výdrže baterie o jednu hodinu a úsporný režim, který v případě nouze mobilním zařízením s logem nakousnutého jablka přidá další tři hodiny výdrže. Velkého vylepšení se v iOS 9 dočká virtuální asistentka Siri a změnami projde také vyhledávání přes SpotLight, které se přesune zpět na místo, kde se nalézalo do iOS 6, tedy na obrazovku nalevo od aplikací. Vývojáři Applu inovují i platformu HomeKit a aplikace Poznámky a Mapy.

Nejvýznamnější změnou v iOS 9 však bude multitasking pro tablety iPad, kterému v Applu říkají SplitOver. Tato funkce umožní spustit další aplikaci bez toho, abyste původní museli opustit (rozvržení je 70 procent pracovního okna a 30 procent pro boční lištu). Dostupná bude pro zařízení iPad Pro, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2 a iPad mini 3. Další možností bude rozdělení plochy na dvě poloviny (SplitView), ale této funkce budou moct využít jen majitelé iPadu Air 2 a iPadu Pro, které ve výbavě mají 2 GB RAM.

Nový iOS 9 půjde nainstalovat na všechny iPhony, iPody touch a iPady, na kterých běží iOS 8. Podporován tedy bude dokonce i iPad 2 a iPhone 4S.

2foto: The Verge

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře