Pátek, 21 června, 2024
DomůRecenzeiPhone X je smartphone budoucnosti. V ČR bude extrémně drahý

iPhone X je smartphone budoucnosti. V ČR bude extrémně drahý

Americká společnost včera představila očekávanou várku novinek od hodinek přes Apple TV až po dvojici iPhonů 8. Vrcholem keynote byl ovšem výroční iPhone X s displejem zcela bez rámečků a špičkovou výbavu.

Od „běžných“ iPhonů se model X liší především displejem, a to nejen jeho typem. Namísto IPS panelu firma totiž použila OLED, navíc zaujímá téměř celou čelní plochu telefonu. iPhone tak poprvé přišel o pro něj typické středové tlačítko, takzvaný Home Button. Smartphone se nově probouzí gestem, a to poklepáním na obrazovku.

Srdcem iPhonu X je šestijádrový čip Apple A11 Bionic, který má čtyři úsporná a dvě jádra pro vysoký výkon. Úsporná jádra by měla být o 70 procent rychlejší než u minulého procesoru A10 Fusion, výkonnostní o 25 procent. Podle Applu je A11 nejchytřejší čip v současných telefonech. Neuronový engine, který obsahuje, zvládá strojové učení, tedy jakousi umělou inteligenci. iPhone X se tak učí pomocí pozorování míst, objektů i lidí.

Hlavní fotoaparát špičkového telefonu je duální, používá dva 12Mpx senzory se světelností f/1,8 na širokoúhlém a f/2,4 na teleobjektivu. Videa dokáže nový iPhone pořizovat v rozlišení 4K při frekvenci 60 snímků za sekundu.

Neschází ani očekávané odemykání telefonu rozpoznáním obličeje, tedy technologie, kterou Apple nazval Face ID. Face ID má být bezpečnější než Touch ID. Díky schopnosti iPhonu X učit se rozezná Face ID uživatele i po změně účesu, s brýlemi nebo narostlými fousy.

iPhone X bude dostupný v 64GB a 256GB variantě. Předobjednat telefon bude možné od pátku 27. října, na trh bude uveden 3. listopadu. Oficiální česká cena základního 64GB provedení je 29 990 korun, vrcholná verze s 256GB pak vyjde na 34 500 korun. Na výběr bude z vesmírně šedé a stříbrné verze.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře