Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzeiMovie pro iPad, bližší seznámení

iMovie pro iPad, bližší seznámení

iMovie je známá video editační aplikace pro počítače Mac. Na mobilních přístrojích debutovala poprvé v období po uvedení iPhonu 4 na trh. I navzdory jeho malé úhlopříčce přinesla pohodlnou a jednoduchou editaci videa, přičemž výsledná díla nevypadala vůbec špatně.

Námi testovaná verze pro iPad je jakýmsi hybridem mezi oběma verzemi. Zachovává si i nadále jednoduchost, ale zároveň přináší některé pokročilé funkce.

Po spuštění aplikace na váš čeká obrazovka, připomínající oldschoolový biograf, s neonovým poutačem. Její horní část je vyhrazena důležitým informacím mezi které patří název projektu, aktuální datum a čas, či výsledná stopáž videa.

Informace výše platí ale pouze v případě, že již máte nějaký projekt založený. V opačném případě se zde nachází anglický nápis ?Coming Soon? (?Již brzy?), nepřímo vás vyzívající k tomu, abyste se dali do díla.

Ve spodní části najdeme čtveřici tlačítek. Vezměme to postupně ? křížek vlevo slouží pro založení nového projektu, napravo od něj se nachází tlačítka pro jeho přehrání, sdílení či stažení z knihovny iTunes.

Ještě než se dostaneme k samotné editace videa, sluší se zmínit, že iMovie na iPadu používám zásadně v režimu krajinka (z anglického landscape), a to z prostého důvodu, na obrazovku se vejde více informací. Je to pohodlnější.

Hlavní obrazovka editoru vypadá podobně jako jeho dospělý protějšek z Macu. V levě horní části se nachází seznam videí ke zpracování, napravo středně velké okno, zející zatím prázdnotou, pro video a dole, zhruba do třetiny obrazovky, je prostor vyhrazený časové ose.

V pravém horním rohu se ještě nachází ikona pro nastavení, integruje v sobě nabídku témat (těch je celkem osm), možnosti hudby (funkci přehrávání zvukové stopy pořád dokola) a nastavení fade in/out efektu.

Po vložení videa, buď poklepáním nebo kliknutím na modrou šipku, ho můžete okamžitě upravovat. Multidotyková gesta slouží pro přiblížení náhledu či jeho oddálení, což oceníte zejména v případě potřeby přesnějších úprav, takže v podstatě pokaždé, když budete s aplikací pracovat. Tahem prstu lze daným videem projíždět, abyste věděli, co přesně obsahuje nebo neobsahuje.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iMovie 2/“/]

Jen drobná, ale o to důležitější poznámka. Videa, s kterými hodláte pracovat, musí být ve formátu MOV (TQ), což v terminologii Applu znamená natočená některým z iOS zařízení. V opačném případě budete muset použít nějaký program pro konverzi, abyste je do zařízení vůbec dostali. Nám se osvědčil nástroj Format Factory, který je nabízen zcela zdarma.

Do iPadu je můžete přidat synchronizováním alba, aby se objevily ve složce pro fotografie, poté je lze importovat z knihovny.

Mimo videa lze do projektu umístit rovněž fotografie či přidat jinou zvukovou stopu, např. vaší oblíbenou písničku Evy a Vaška a dalších interpretů. Celkovou hlasitost projektu lze regulovat po poklepání na stopu, kdy se ihned otevře kontextová nabídka. Ta nabízí také možnost zvuk kompletně vypnout.

V nabídce zvukových efektů se nabízí osm přednastavených témat a více jak padesát zvukových segmentů, např. aplaus, které lze přidávat do videa a tím ho trochu okořenit.

Jak je u iOS aplikací zvykem, projekt se neustále ukládá. Když aplikaci ukončíte, nebo vám nedejbože spadne, začínáte v místě, kde jste skončili, což je příjemné a hlavně vám to v případě, že jste tvořili něco náročnějšího, významně ušetří čas.

Pokud chcete do videa přidat vlastní komentář, nic vám v tom nebrání. Pro vyvolání akce slouží ikona mikrofonu v pravé části obrazovky; přesněji řečeno ve spodní části pole pro náhled videa. Napravo od ní se nachází ikona fotoaparátu. Protože iPad druhé generace obsahuje videokameru, videa lze natáčet přímo z aplikace a poté je ihned zpracovávat.

Výsledný projekt lze sdílet na několika službách ? Facebooku, YouTube, Vimeu, CNN iReportu, nebo ho uložit do složky s fotografiemi (Camera Roll) či iTunes. V druhém případě se jeho export uskuteční při první synchronizaci zařízení.

iMovie lze stahovat v internetovém obchodu App Store za 3,99 euro. Pro spuštění aplikace je vyžadován systém iOS ve verzi 5.0 a vyšší.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře