Pátek, 19 dubna, 2024
DomůNovinkyHuawei žaluje americký Verizon za neoprávněné použití patentů

Huawei žaluje americký Verizon za neoprávněné použití patentů

Huawei podal ve Spojených státech žalobu na operátora Verizon Communications ohledně porušení svých dvanácti patentů a žádá finanční kompenzaci. Zástupci Verizonu v reakci na to již prohlásili, že se jedná o plíživý útok na společnost a proti americkému národu. Operátor se podle prohlášení bude u soudu bránit.

Čínská společnost uvedla, že před podáním žaloby s Verizon Communications dlouho jednala a chtěla se vyrovnat mimosoudně. V průběhu jednání měl čínský gigant doložit detailní seznam patentů a faktických důkazů o tom, že Verizon používá jeho patenty. Obě strany ale nebyly bohužel schopny dosáhnout dohody o licenčních podmínkách.

„Výrobky a služby firmy Verizon těžily z patentovaných technologií Huawei, které byly vyvinuty v rámci mnohaletého vývoje a výzkumu,“ uvedl ředitel právního oddělení Huawei Dr. Song Liuping. „Po mnoho let úspěšně jednáme o patentových licenčních smlouvách s mnoha společnostmi. Když nedosáhneme dohody, bohužel nám nezbývá než hledat řešení právní cestou.“

Od roku 2015 společnost Huawei v rámci poplatků z licenčních smluv inkasovala více než 1,4 miliardy dolarů. Huawei  zaplatil více než 6 miliard dolarů za legitimní užívání patentovaných technologií vyvinutých jinými společnostmi z oboru. 80 % těchto licenčních poplatků bylo vyplaceno ve prospěch společností v USA.

Výdaje Huawei na výzkum a vývoj v roce 2018 dosáhly 15 miliard dolarů, což představuje téměř 15 % ročních příjmů společnosti. Podle loňského světového žebříčku průmyslových investic do výzkumu a vývoje vydaného Evropskou komisí je Huawei pátým největším investorem na světě. Za posledních deset let společnost vydala na vývoj a výzkum více než 70 miliard dolarů. Výsledkem toho je více než 80 tisíc patentů po celém světě, včetně 10 tisíc patentů v USA.

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře