Pondělí, 24 června, 2024
DomůRecenzeHuawei P8: perfektně zpracovaný stylový high-end

Huawei P8: perfektně zpracovaný stylový high-end

P8, současný high-end společnosti Huawei, zaujal pozornost nejednoho člověka díky své ceně a perfektnímu zpracování kovového těla. Jak si však vede při běžném používání? Dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele?

Balení a příslušenství

V elegantním balení objevíte kromě telefonu také kabel USB, nabíjecí adaptér, sluchátka s mikrofonem na kabelu a nástroj pro vysunutí držáků karty SIM a microSD.

Design a kvalita zpracování

Již po prvním vybalení a vyzkoušení telefonu mi bylo jasné, že si Huawei dal na vzhledu a zpracování záležet. Celokovové tělo (samozřejmě vyjma skla na přední straně) je perfektní a dovává telefonu punc elegance. Design je, samozřejmě, individuální, ale způsobem zpracování (hliníkové tělo se stylově opracovanými hranami) dává výrobce najevo, že nechtěl vyrobit jen další tuctovku, ale něco, čím se člověk rád pochlubí.

001_huawei_p8

Zadní strana obsahuje pouze pruh s foťákem a přisvětlovací diodou a logo Huawei, nic více. Přední strana je rovněž zbavena téměř všeho a naleznete na ní pouze základ v podobě sluchátka, předního foťáku a nalevo od sluchátka ještě různé senzory. Žádné stereo reproduktory se, bohužel, nekonají.

002_huawei_p8

003_huawei_p8

004_huawei_p8

Zatímco na vrchní hraně se nachází pouze 3,5mm jack pro sluchátka/headset a sekundární mikrofon, na té spodní to je hlavní mikrofon, konektor microUSB a reproduktor, který dokáže hrát dost nahlas, bohužel jeho zvukové podání není z nejlepších. Přední stereo reproduktory by měly být již základem u high-endových telefonů, jelikož dokážou např. při sledování videí navodit úplně jiný zážitek, než když musíte poslouchat malé chrchlátko s plechovým zvukem a to ještě jen z jedné stran.

005_huawei_p8

006_huawei_p8

Pokud byste hledali zbytek „výbavy“, tak se nachází na pravé straně telefonu. Nahoře tlačítka pro změnu hlasitosti, pod nimi oddělené tlačítko power. Díky jeho odlišné velikosti a výbrusu kolem něj jej není problém rozeznat i poslepu. Pod tlačítka jsou potom dva sloty, vrchní pro paměťovou kartu microSD, spodní pro nano-SIM kartu.

007_huawei_p8

008_huawei_p8

Kromě širších rámečků nad a pod displejem nemám konstrukci P8 skoro co vytknout. Zpracováním je na velmi vysoké úrovni, telefon je pevný, nekroutí se a vypadá opravdu na úrovni. Takovou drobností, která mě trochu trápila, bylo to, že je telefon úplně placatý a když jej položíte na rovný povrch, hůře se z něj následně zvedá.

009_huawei_p8

Displej

017

Pravidelně v mých recenzích naleznete měření kvality displeje telefonu kolorimetrickou sondou X-Rite i1Display Pro. Než se pustím do rozboru, zkopíruji vám zde i můj popis toho, co by vás na následujícím screenshotu mělo zajímat:

  • V levé části jsou informace týkající se hlavně podání jednotlivých barev modelů RGB a CMYK. Nejdůležitější je graf, který ukazuje, jak dobře pokrývají naměřené barvy prostor sRGB (ideálně by bílý trojúhelník měl překrývat ten černý) a následně tabulka pod grafem, kde je důležitým řádkem ten s označením delta E, což je odchylka od standardizované hodnoty. Pokud je hodnota pod 5, dá se považovat za velmi dobrou, byť na profi úpravu fotek to zatím stále není. Naopak hodnoty nad 10 říkají, že daná barva je úplně mimo a nedá se jí tedy věřit.
  • Pravá část obsahuje měření odstínů šedé. To začíná od 0 % (černá) a končí na 100 % (bílá). Z naměřených hodnot se následně vypočítává kontrast (jas při zobrazení bílé : jas při zobrazení černé), gamma a pod tabulkou můžete vidět graf se třemi základními barvami RGB, což znázorňuje jednotlivé složky každé z úrovní šedé. Opět jsou důležitými hodnotami odchylky delta E, ale také, jaký nádech budou odstíny šedé mít. Pokud to nebude zobrazeno již na screenshotu, přidám i informaci o tom, jaká je na displeji bílá.
  • Část, kterou nevidíte a měřím ve „free measures“ je minimální a maximální jas displeje. Tu vždy okomentuji slovně.

Huawei P8 je vybaven 5,2″ displejem o rozlišení 1080 × 1920 px. Ten je vyroben společností JDI a použitou matricí je IPS-Neo (co přináší navíc oproti klasickému IPS, to se dozvíte přímo na webu výrobce). S hustotou 424 bodů na palec je jemnost taková, že běžným okem nelze jednotlivé pixely vidět, tudíž naprosto dostatečná. Díky nepoužití rozlišení QHD je celková energetická náročnost menší a myslím si, že by klidně všechny telefony pod 5,5″ mohly mít rozlišení maximálně Full HD.

010_huawei_p8

P8 má od výroby na displeji ochrannou fólii a jelikož jsem chtěl displej změřit co nejpřesněji, při třetím měření jsem ji sundal, abych věděl,  jaký rozdíl to udělá. Prvně se ale podívejme na standardní měření. Při něm byly barvy relativně dobré, jen u některých ustřelovala modrá složka. Průměrná barevná odchylka dE 4,34 a maximální dE 6,64. Odstíny šedé na tom byly trochu hůře, tam už bylo jasně vidět, že je modrá složka ustřelená, průměrná odchylka dE 9,91 a maximální dE 14,75. Teplota bílé byla 8528 K, což je již hodně a jde do modra. Kontrast byl v základu 1657:1.

huawei_p8_default_display

Pro porovnání měření bez fólie. Průměrná barevná odchylka dE 4,67 a maximální dE 7,56. Stupně šedé měly průměrnou odchylku dE 10,81 a maximální dE 16,24. Teplota bílé 8782 K a kontrast 1712:1. Tudíž se barvy zhoršily, ale zlepšil se kontrast. Ani jedno však nijak výrazně a fólie na P8 má tedy na barvy velmi malý vliv.

huawei_p8_default-bezfolie_display

Mnohem zajímavější bylo měření (s fólií) při nastavení teploty bílé na nejteplejší, co se dá. Tato volba je přímo v nastavení telefonu. Podle toho, o kolik ustřelovala modrá složka, jsem tušil, že by to mohlo dost pomoci. A taky, že ano. Průměrná barevná odchylka klesla dE 3,46 a maximální na dE 5,65. Kde ale hlavně bylo vidět obrovské zlepšení, byly odstíny šedé, kde průměrná odchylka klesla na dE 3,32 a maximální na dE 4,95. Teplota bílé klesla na 7126 K, což je již přijatelná hodnota. Malinko se snížil i kontrast na 1621:1, ale rozdíl bude oproti výchozímu nastavení neznatelný.

huawei_p8_warm_display

Maximální jas displeje se ve všech třech měřeních pohyboval okolo 460 cd/m2 a minimální mezi 5,5 a 6,0 cd/m2. Čitelnost na slunci byla, díky velmi dobrému kontrastu a vysokému maximálnímu jasu, skvělá a nemám co vytknout.

Abyste si mohli výsledky tohoto telefonu porovnat s jinými, které mám již naměřené, všechna data jsem naházel do tabulky a vytvořil přehledné grafy. Snad to pomůže. U telefonů s displejem AMOLED neudávám hodnotu kontrastu, jelikož vždy vychází hodně nesmyslně kvůli toho, že AMOLED má černou opravdu černou (neaktivní pixely) a jak víme, dělit nulou nelze 🙂

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Huawei P8 displej/“/]

Hardware

Huawei šel u P8 cestou vlastního čipsetu, ostatně jako i u svých ostatních high-endových telefonů. Čipset HiSillicon Kirin 930 je vybaven osmi jádry architektury Cortex-A53, kdy čtveřice úspornějších běží na maximálním taktu 1,5 GHz a čtveřice výkonnějších na taktu maximálně 2 GHz. V tomhle případě se tedy nejedná o řešení bit.LITTLE, jelikož obě poloviny procesoru mají jádra stejné architektury, pouze běžící na rozdílném taktu. O grafický výkon se stará grafické jádro Mali-T628MP4, jehož výkon není nijak zázračný, ale i na náročnější herní tituly v daném rozlišení dostačuje.

001_huaweip8_screenshot 002_huaweip8_screenshot

V kombinaci se 3 GB RAM jsem nezaznamenal žádné problémy s výkonem, případně právě nedostatkem paměti. P8 je, co se interního úložiště týče, nabízen ve dvou variantách a to s 16 a 64 GB.

003_huaweip8_screenshot 013_huaweip8_screenshot 012_huaweip8_screenshot

011_huaweip8_screenshot 010_huaweip8_screenshot 009_huaweip8_screenshot

008_huaweip8_screenshot 007_huaweip8_screenshot 006_huaweip8_screenshot

005_huaweip8_screenshot 004_huaweip8_screenshot

Specifikace

Rozměry a hmotnost – 144,9 × 72,1 × 6,4 mm, 144 gramů

Displej – kapacitní IPS-NEO, 5,2″ (1080 × 1920 px, 424 ppi), ochranné sklo Gorilla Glass 3

Fotoaparát zadní – 13 Mpx (4160 × 3120 px), LED sloužící pro nasvícení scény, video: 1080p @ 30 fps; optická stabilizace, světelnost f/2.0

Fotoaparát přední – 8 Mpx, video: 1080p @ 30 fps

Chipset – CPU: HiSillicon Kirin 930 (4× Cortex-A53 1,5 GHz, 4× Cortex-A53 2,0 GHz); GPU: Mali-T628MP4

Paměť – RAM: 3GB; vnitřní paměť: 16/64 GB; paměťové karty: ano

Datové funkce – HSPA: ano, LTE: ano (všechny české frekvence), Wi-Fi: ano (802.11b/g/n), Bluetooth: 4.1, NFC: ano, IR port: ne, dual SIM: ano (ale jen určitá verze)

Navigace – GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou

Akumulátor – 2 680 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, podpora Quick Charge: ne

Operační systém – Google Android 5.0 Lollipop (již by měl být aktualizován na 5.1, Marshmallow je plánován)

Cena – CZC.cz: 11 980 Kč; Softcom: 10 880 Kč (aktuální k 14.11.2015)

Konektivita

Samozřejmostí je podpora sítí LTE. Co mě velmi potěšilo, byla podpora frekvencí. Kromě všech českých (včetně 900 MHz u Vodafone) frekvencí jsem totiž ani v USA se SIM kartou amerického T-Mobile neměl nejmenší problém a fungoval tam celou dobu na LTE. Je tedy P8 vhodný pro cestování? Rozhodně! Jen je škoda v České republice velkého příplatku za dual SIM verzi, která by se na to hodila ještě více.

Naopak mě zklamala WiFi. U telefonů nad 10 tis. Kč bych již automaticky očekával dvoupásmovou WiFi i s podporou nejrychlejšího standardu 802.11ac, jímž disponuje mnoho telefonů a hlavně konkurentů v této ceně. Na routeru Asus RT-AC56U jsem naměřil rychlost maximálně okolo 30 Mb/s, což je velmi málo. Možná si řeknete, že na telefon je to až až, ale jakmile budete chtít přesouvat nebo přehrávat nějaký obsah v lokální síti, tak můžete narazit.

014_huaweip8_screenshot

Krátká vsuvka. Myslíte, že stačí takovéto otestování v rámci rychlost internetového připojení, nebo si myslíte, že bych měl zapracovat na nějaké pořádné metodice, která by měřila rychlost v rámci lokální 1Gb/s sítě? Rychlost WiFi asi příliš lidí u telefonu neřeší, obzvlášť když už takhle dosahuje takovýchto rychlostí. Ale pokud si myslíte něco jiného, určitě napište do komentářů, rád si vyslechnu každý váš názor.

S Huaweiem P8 se jen tak neztratíte. Kromě základního lokalizačního systému GPS/A-GPS totiž podporuje i ruský GLONASS a čínské Beidou. S přesností na tom není vůbec špatně. Zaměření pozice probíhá hodně rychle, srovnatelně třeba s Motorolou Moto X 2014 nebo LG G4 a přesnost je rovněž srovnatelná, přičemž právě čipsety Qualcommu na tom bývají s GPS nejlépe.

015_huaweip8_screenshot 016_huaweip8_screenshot

Fotoaparát

017_huaweip8_screenshot

Samotná aplikace nabízí opravdu velké možnosti nastavení a množství různých režimů.

024_huaweip8_screenshot 018_huaweip8_screenshot 019_huaweip8_screenshot

020_huaweip8_screenshot 021_huaweip8_screenshot 022_huaweip8_screenshot

023_huaweip8_screenshot

Od P8 jsem, co se fotek týče, neočekával po testech high-endů LG a Samsungu příliš a nakonec mě příjemně překvapil. Neřadí se sice ke špičce, ale mohu říct, že kvalita fotografií je velmi dobrá a ani s focením za špatného světla jsem neměl žádný problém. Barevné podání fotografií je rovněž na velmi slušné úrovni.

sdr dav sdr

sdr dav dav

hdr dav sdr

dav mde dav

dav sdr dav

IMG_20150913_062424 dav sdr

dav dav sdr

Samozřejmě ani tentokrát nevynechám porovnání fotografie ve výchozím nastavení a v režimu HDR.

sdr hdr

Čemu bych se v této recenzi rád věnoval více, je jello efekt ve videu. Nevíte, oč se jedná? Optická stabilizace má pouze určitý rozsah pohybu a jakmile se dostane na limit, je pozice čočky vyresetována a takhle to probíhá stále dokola, pokud je daný pohyb trochu prudší. Moc pěkně je to vysvětleno v tomto videu.

Přiznám se, že třeba u LG G4 nebo Samsungu Galaxy S6 jsem tomuto efektu nevěnoval žádnou pozornost a mrzí mne, že to schytává až teď Huawei. Do doby, než jsem chtěl své záběry z dovolené použít do shrnujícího videa, jsem netušil, o jak velký problém vlastně jde. Až v tom momentě jsem si uvědomil, že P8 není jediný telefon trpící tímto problémem a v mnohem větší míře jsem se s tím setkal i u G4 a Galaxy S6. Jelikož jsem zároveň měl u sebe i iPhone 6 (nikoliv 6S), porovnal jsem jeho digitální stabilizaci s optickou stabilizací Huaweie, aby byl ten rozdíl viditelný na první pohled. Samozřejmě berte následující video s rezervou, jelikož se množství pohybu mohlo lišit povrchem dráhy, větrem působícím na letadlo, atd.

Chápu, že většinu lidí tento problém moc trápit nebude, ale myslím si, že minimálně ty nejdražší telefony, čímž třeba Galaxy S6 stále je, by ničím takovým trpět neměly. Příklad si tito výrobci mohou vzít třeba z Applu nebo Motoroly, jejichž digitální stabilizace obrazu je na vysoké úrovni.

Samozřejmě nechybí ani běžné testovací video. P8 natáčí, bohužel, pouze v režimu 1080p při 30 fps. Je velká škoda, že neumožňuje alespoň 60 fps.

Baterie a výdrž

Baterie je dalším pouze průměrným bodem. Kapacita pouze 2680 mAh není nikterak velká a spokojit se tak budete muset s jednodenní výdrží na jedno nabití při běžném používání. Kvůli kovového těla nebylo navíc možné osadit ani cívku pro bezdrátové nabíjení a ačkoliv by měl P8 podpora rychlonabíjení, Huawei přibaluje pouze standardní 1A nabíjecí adaptér a s žádnou ze současných rychlonabíječek se nabíjení nezrychlí. Mínusový bod pro Huawei, jelikož rychlonabíjení by rozhodně mělo být přítomno, když není výdrž nějak excelentní. Všiml jsem si však, že v režimu stand-by je naopak výdrž velmi dobrá a pokud jej nevyužíváte přes den moc a spíše vám leží nečinně na stole, je šance se dostat alespoň na den a půl výdrže.

Nově jsem rovněž metodiku testování rozšířil o test přehrávání 720p videa. Jak to probíhá? 720p video o délce něco málo přes jeden a půl hodiny (mkv, h.264) pouštíme ve smyčce z interní paměti v přehrávači Asti Media Player. Před samotným spuštěním přehrávání telefon restartujeme jednak z důvodu vyčistění paměti a také proto, aby se resetoval časovač zaznamenávající dobu od spuštění. Po restartu pouštíme aplikaci Device Uptime, která uchovává historii předchozích dob, po které byl telefon zapnutý, což nám umožňuje nechat telefon někde ležet a nevěnovat se mu. Video necháváme přehrávat až do doby, než se telefon samovolně vypne, nebo zbývá posledních pár procent baterie. Čas zaznamenaný v Device Uptime použijeme jako čas, po který telefon vydržel přehrávat. Jas displeje je při měření nastaven zhruba na polovinu a připojení WiFi je aktivní včetně všech synchronizací.

huawei_p8_graf_vydrz

Úplně jinou kapitolou je výdrž při přehrávání multimediálního obsahu. Ať už při poslechu hudby nebo při sledování videa, Huawei P8 bodoval. Zřejmě si u procesoru dali záležet na optimalizaci a povedlo se dostat spotřebu čipsetu v těchto situacích na velmi nízkou úroveň, jelikož P8 v našem žebříčku úspěšně zaujal nejvyšší příčku s hodnotou 9 hodin a 33 minut a překonal i mnou posledně testovaný Galaxy S6, který už tak se svou výdrží překvapil.

025_huaweip8_screenshot

Software

Ani Huawei nevyužívá originálního prostředí operačního systému Android a používá svou vlastní nástavbu EMUI, u testovaného modelu P8 konkrétně ve verzi 3.1. Ač některými prvky lehce kopíruje prostředí jablečného operačního systému iOS, tak mu naopak iOS po stránce customizací nesahá ani po kotníky. EMUI umožňuje nastavení opravdu mnoha věcí a v tomhle Huawei hodně chválím. Dalším velkým plusem je plynulost. S P8 jsem neměl žádný problém se zpomalením, záseky při spouštění aplikací, lagováním animací/videí,… zkrátka vše běželo tak, jak mělo.

V době testování měl telefon ještě stále systém Google Android ve verzi 5.0 a novější verze 5.1 přišla až pár týdnů poté. Údajně by měl dostat i Android 6.0 Marshmallow, ale kdy to bude, to asi nikdo nedokáže přesně říct.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Huawei P8 prosted/“/]

Závěr

Konstrukce a zpracování

Kvalitou zpracování se Huawei opravdu vytáhnul, protože se z mých zkušeností jedná o jeden z nejlépe zpracovaných telefonů, jaké se dnes nachází na trhu. Celokovové tělo je pevné, nikde se nekroutí a nemám mu téměř co vytknout. Opět ale napíšu to samé, co jsem psal u Galaxy S6. Klidně by telefon mohl mít o jeden až dva milimetry větší tloušťku a o to navýšit kapacitu akumulátoru, což by pro mnoho lidí bylo užitečnější. Nehledě na to, že by se telefon o něco lépe bral z rovného povrchu.

Displej

Displej u P8 je slušný. Není to špička, jako třeba u Galaxy S6, který dokáže v jednom z režimů reprodukovat barvy velmi přesně a navíc má perfektní jemnost, ale dle naměřených výsledků bych jej zadařil do nadprůměru. Displej je pěkně čitelný i na slunci a to především díky svému velmi vysokému jasu a velmi dobrému kontrastu. Škoda trochu ustřelené modré v základu, ale pokud si nastavíte teplotu bílé na tu nejteplejší, dostanete mnohem přesnější barvy.

Fotoaparát

Rovnou upozorňuji, že do LG G4 a nejnovějších high-endových Samsungů má Huawei P8 ještě stále celkem daleko. I tak je však úroveň jeho fotek na vysoké úrovni mezi aktuálními telefony. Na dovolené se mi nechtělo nějak často vytahovat z brašny zrcadlovku, tak jsem prostě plno věcí cvakal telefonem a výsledky mě celkem překvapily. Obzvláště ve špatných světelných podmínkách, jelikož optika P8 má oproti LG a Samsungu nevýhodu v horší světelnosti. Hodně tomu pomáhá optická stabilizace obrazu, díky které bude lehčí mít ostré fotky i s delším časem závěrky. Velkou nevýhodou u natáčení videa byl jello efekt, kterým však trpí a to mnohem znatelněji i G4 a Galaxy S6.

Hardware a výkon

Huawei se, podobně jako LG, nehnal za co nejvyšším výkonem. Jejich vlastní čipset HiSillicon Kirin 930 má výkonu dostatečně a je jen o malý kousek za Snapdragonem 808. V kombinaci s 3 GB je to optimální kombinace, jelikož jsem za celou dobu testování nezažil, že by se telefon začal sekat, nebo že by se obecně nějak zpomalil.

Akumulátor a výdrž

Výdrž telefonu má své světlé i stinné stránky. Na jednu stranu je perfektní při přehrávání multimediálního obsahu, na stranu druhou je průměrná při běžném používání. Pokud telefon využíváte nějak aktivněji, určitě nepočítejte s více jak jednodenní výdrží.

Huawei P8

009_huawei_p8

Klady

  • vynikající kvalita zpracování
  • velmi dobře odladěné prostředí EMUI
  • design (subjektivní)
  • dostatečně výkonný čipset pro všemožné využití
  • pěkný displej s dobrými barvami
  • Gorilla Glass 3
  • výdrž na baterku při přehrávání videa
  • podpora všech českých a mnoha zahraničních frekvencí LTE
  • dobrá kvalita fotografií a to i za tmy
  • pokročilá fotoaplikace s mnoha režimy a nastavením
  • notifikační LED

Zápory

  • příplatek za dual SIM verzi je příliš velký
  • chybí čtečka otisku prstu
  • průměrná výdrž na baterku při běžném používání
  • chybí přední stereo reproduktory
  • jello efekt při netáčení videa
  • nevyměnitelná baterie
  • chybí bezdrátové a rychlo nabíjení
  • pomalá WiFi

Možná se budete divit, ale i když je poměr kladů a záporů v mnohem horším poměru než třeba u LG G4 nebo Samsungu Galaxy S6, stále hodnotím Huawei P8 více než kladně. Proč? Jsem toho názoru, že každý z těchto tří telefonů má jinou cílovou skupinu. Zatímco Galaxy S6 kombinuje perfektní výbavu a skvělé provedení, G4 a P8 jsou naopak dostupnější vyšší třídou a jsou o něco ochuzeny. Huawei P8 nabídne perfektní funkčnost, jelikož je prostředí EMUI odladěno velmi dobře, perfektní zpracování, ale je ochuzen třeba o bezdrátové nabíjení, rychlonabíjení, rychlou WiFi nebo čtečku otisku prstu. Foťák fotí velmi dobře a i když na G4 nebo Galaxy S6 nemá, nemohu o něm říct křivého slova, jelikož je rychlý, dobře ostří, fotí dobře i za horších světelných podmínek. Jediné, čeho si nejsem jistý, je aktuální česká cenovka tohoto telefonu. Myslím si, že v době, kdy LG G4 stojí i ve slušných obchodech okolo 12 tis. Kč, by Huawei P8 měl mít cenu spíše okolo 10 tis Kč. Pokud se však po něm poohlížíte, líbí se vám a trochu vyšší cenovka vám nevadí, rozhodně nešlápnete vedle, jelikož se jedná o povedený telefon.

Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře