Středa, 17 dubna, 2024
DomůNovinkyHuawei Harmony OS bude open-source, do mobilů se prozatím nedostane

Huawei Harmony OS bude open-source, do mobilů se prozatím nedostane

Huawei na vývojářské konferenci HDC 2019 oficiálně představil svůj vlastní operační systém Harmony OS. Jedná o konkurenci nejen pro platformu Android od Googlu, ale možná také pro Windows od Microsoftu.

Spory mezi Huaweiem a americkou administrativou se táhnou delší dobu, čínský výrobce si proto již dříve začal připravovat zadní vrátka – vlastní operační systém. Ten měl představovat jeho záložní plán, pokud se společnost finálně nedomluví s americkou administrativou a následně Googlem, aby mohl nadále používat Android. A protože ukončení obchodní války mezi USA a Čínou stále nic nenasvědčuje, firma na nic nečekala a Harmony OS prezentovala hned zkraje zahájení konference HDC 2019.

Podle šéfa Huawei, Richarda Yu, je Harmony první operační systém založený na mikrokernelu, který je určen pro všechny situace. Protože je systém multiplatformní, poběží v budoucnu na noteboocích, v televizorech a dočkáme se ho i v chytrých automobilech, bezdrátových sluchátkách, chytrých reproduktorech nebo v nositelné elektronice. Do telefonů Harmony OS nemíří, alespoň prozatím.

V průběhu tiskové konference Yu  potvrdil kompatibilitu systému s HTML5, Linuxem a Android aplikacemi a také upřesnil, že HarmonyOS bude podporovat zařízení s různou velikostí paměti RAM, od kilobajtových až po gigabajtové. Důležitá je také informace, že Huawei bude svůj systém nabízet od příštího roku jako open-source

Harmony OS zatím nepředstavuje plnohodnotnou náhradu za Android, což asi nikoho nepřekvapí, protože než se nový systém dostane na potřebnou úroveň, nějaký čas to potrvá. Pro Huawei jeho vlastní platforma znamená hlavně pojistku, kdyby USA zpřísnily sankce proti Číně a proti společnosti samotné. V případě, že by jednoho dne došlo k tomu, že Huawei nebude moci Android využívat , je výrobce připraven k okamžitému spuštění Harmony OS na svých telefonech. Přechod by prý netrval déle než dva dny.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře