Středa, 8 května, 2024
DomůNovinkyHTC EXODUS 1s je první smartphone na světě, který dokáže být Bitcoinovým...

HTC EXODUS 1s je první smartphone na světě, který dokáže být Bitcoinovým uzlem

HTC informovala o zahájení prodeje nového blockchainového smartphonu EXODUS 1s, který byl představen v rámci konference Lightning v Berlíně. Nový mobil je dostupnějším příbuzným průkopnického modelu EXODUS 1 s hardwarovou kryptoměnovou peněženkou, který má uživatelům zpřístupnit svět blockchainu a kryptoměn za nižší cenu. Je také světově prvním smartphonem, který dokáže provozovat plnohodnotný bitcoinový uzel. Uživatelé s ním tak získají kompletní kontrolu nad vlastními prostředky, jako kdyby měli neustále vlastní banku v kapse.

Provozování plnohodnotného Bitcoinového uzlu je stále experimentální inovací. Tým HTC EXODUS proto oznámil, že se velice těší na zpětnou vazbu od komunity, která mu pomůže vyladit nové funkce k dokonalosti. Jeho inženýři jsou přesvědčeni, že vlastní bitcoinový uzel je tou pravou cestou k využívání kryptoměn bezpečným způsobem. Provozování vlastního uzlu doporučuje výrobce především prostřednictvím Wi-Fi sítě při připojení přístroje k nabíječce. Nejedná se však o omezení, které by bylo nevyhnutelné. Veškeré funkce a technologie lze samozřejmě použít i na cestách.

„Projekt EXODUS se snaží navrátit moc nad financemi a osobními daty uživatelům. S HTC EXODUS 1 jsme jim dali možnost spravovat blockchainové klíče a dnes se posouváme ještě dál. Snížili jsme finanční bariéru pro provozování vlastního uzlu. Místo počítače nyní stačí smartphone, který je do sítě zapojen a podílí se na ověřování transakcí, ať už je kdekoliv. Jde o základ a fundamentální definici vzájemného finančního systému,“ uvedl ředitel decentralizace společnosti HTC Phil Chen.

Aktuálně má bitcoinový řetězec přibližně 260 GB a každý rok narůstá téměř o 60 GB. Pro jeho uložení je tedy třeba vybavit smartphone microSD kartou o kapacitě 400 či více GB. Pak již pro ověřování transakcí uživatel nepotřebuje služeb třetích stran, které mohou narušovat jeho soukromí. Nových funkcí se dočkají i uživatelé původního HTC EXODUS 1, kteří je obdrží formou softwarové aktualizace v blízké budoucnosti. Výrobce přislíbil, že o aktualizaci bude včas informovat.

Pro úplnost dodejme, že EXODUS 1s nabízí dostatečný výkon, který zajišťuje procesor Snapdragon 435 společně s 4 GB RAM a 64GB interní pamětí. Telefon disponuje 5,7palcovým displejem s poměrem stran 18:9 a hlavním fotoaparátem a selfie kamerkou s rozlišením 13 Mpx. Operačním systémem je zastaralý Android 8.1 a nenadchne ani kapacita baterie hodnoty 3 000 mAh. Smartphone ale podporuje rychlé sítě LTE.

HTC EXODUS 1s je dostupný na stránkách www.htcexodus.com za cenu 219 eur či příslušný ekvivalent v kryptoměnách BTC, ETH, LTC, BNB či BCH.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře